Jak zadbać o florę jelitową – 4 produkty, które ci pomogą
Jeśli postarasz się zadbać o florę jelitową, znajdziesz klucz do zapewnienia dobrego zdrowia. Nazywana także mikrobiotą, flora bakteryjna jelit współdziała z funkcjonowaniem wielu układów organizmu. Jeśli nie znajduje się w optymalnym stanie, może się zdarzyć, że wpłynie to negatywnie na odporność lub na sprawność metaboliczną, czego powinniśmy unikać.
Z tego powodu w tym artykule powiemy Ci, które pokarmy są najlepsze, aby zadbać o florę jelitową. Muszą one pojawiać się często w diecie, aby zagwarantować bioróżnorodność bakterii w organizmie i jego optymalną funkcjonalność.
Pokarmy, które pomagają zadbać o florę jelitową
Upewnij się, że następujące produkty spożywcze często pojawiają się w Twojej diecie, aby uniknąć problemów związanych z mikrobiotą.
1. Jogurty
Jogurty to fermentowane produkty mleczne, które charakteryzują się obecnością bakterii probiotycznych w swoim składzie. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Current Opinion in Biotechnology wykazano, że bardzo korzystnie wpływają one na florę jelitową. Jogurty gwarantują odpowiednią różnorodność bakterii i sprzyjają kolonizacji przewodu pokarmowego.
Zaleca się jednak nie tylko spożywanie jogurtów, ale także innych pokarmów powstałych w wyniku fermentacji mleka. Postaraj się więc często wprowadzać je do diety.
Na przykład kefir, który wyróżnia się kwaśnym smakiem i bardziej płynną konsystencją, zawiera większą różnorodność korzystnych bakterii niż jogurt.
2. Jabłka
Jednak istotne jest nie tylko dostarczenie organizmowi bakterii probiotycznych wraz z dietą. Ważne jest również, aby zapewnić zużycie substratów energetycznych niezbędnych do ich namnażania się w jelicie, które poprawiają kolonizację.
Tę funkcję pełni błonnik rozpuszczalny. Może on ulegać fermentacji pod wpływem flory jelitowej i służy jako substrat energetyczny wytwarzający krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwzapalnych. Kwasy te są niezbędne w zapobieganiu chorobom jelit, takim jak zespół jelita drażliwego.
Należy pamiętać, że błonnik zawarty w jabłkach jest uważany za prebiotyk, zgodnie z badaniem opublikowanym w FEMS. Jego korzystny wpływ na florę jelitową został potwierdzony w literaturze naukowej.
Jednak inne owoce, takie jak gruszka, melon i pomarańcza, również korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Dlatego ważne jest, aby zapewnić różnorodność tego typu owoców w diecie, aby dostarczyć odpowiednią ilość błonnika i niezbędnych mikroelementów.
3. Pełne ziarna
Pełne ziarna charakteryzują się zawartością nierozpuszczalnego błonnika. Substancja ta zwiększa objętość kału, w ten sposób, że pociąga za sobą toksyczne lub szkodliwe związki, które mogą przylegać do ścian jelita.
Dzięki temu lepiej oczyszcza się przewód pokarmowy i można zadbać o florę jelitową, ponieważ bakterie są mniej narażone na substancje, które im zagrażają.
Z drugiej strony, produkty pełnoziarniste zapewniają lepszy pasaż jelitowy. Ten czynnik ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o unikanie wystąpienia zaparć. Skuteczna perystaltyka jelit sprzyja szybkiemu przechodzeniu bolusa pokarmowego przez układ trawienny.
Aby osiągnąć ten efekt, konieczne jest zagwarantowanie obecności błonnika w diecie oraz regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych.
4. Inne produkty sfermentowane są kluczowe, by zadbać o florę jelitową
W ostatnich latach modne stało się spożywanie sfermentowanej żywności, takiej jak kiszona kapusta. Taka typowo polska kapusta ulega fermentacji w solance, dzięki czemu w jej wnętrzu powstają bakterie probiotyczne.
Wpływ kiszonej kapusty na florę jelitową jest podobny do działania jogurtu. Z tego powodu zaleca się jej regularne przyjmowanie w celu poprawy stanu zdrowia przewodu pokarmowego.
Zadbaj o florę jelitową, aby poprawić swoje zdrowie
Jeśli twoim celem jest zapewnienie dobrego samopoczucia, musisz w pierwszej kolejności zadbać o florę jelitową, ponieważ jest ona ściśle związana z funkcjonowaniem różnych układów.
Jeśli zachodzi proces dysbiozy – to znaczy zachwiania równowagi w mikrobiocie – możliwe jest, że oprócz złego trawienia, wystąpi wzrost masy ciała.
Z tego powodu zaleca się wprowadzanie do zwykłej diety pokarmów, które pomagają zadbać o florę jelitową, aby uniknąć komplikacji w perspektywie średnioterminowej. Z drugiej strony konieczne będzie ograniczenie przyjmowania szkodliwych substancji, takich jak alkohol, tłuszcze trans czy cukry proste.
Na koniec pamiętaj, że dobry sen również gwarantuje namnażanie się pożytecznych bakterii zamieszkujących organizm. Natomiast nieodpowiedni wypoczynek nocny może się odbić na zdrowiu jelit, ponieważ układ nerwowy i pokarmowy są ze sobą ściśle powiązane.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marco ML, Heeney D, Binda S, Cifelli CJ, Cotter PD, Foligné B, Gänzle M, Kort R, Pasin G, Pihlanto A, Smid EJ, Hutkins R. Health benefits of fermented foods: microbiota and beyond. Curr Opin Biotechnol. 2017 Apr;44:94-102.
- Chung WSF, Meijerink M, Zeuner B, Holck J, Louis P, Meyer AS, Wells JM, Flint HJ, Duncan SH. Prebiotic potential of pectin and pectic oligosaccharides to promote anti-inflammatory commensal bacteria in the human colon. FEMS Microbiol Ecol. 2017 Nov 1;93(11)
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.