Jedzenie jajek: czy może być niebezpieczne?

16 Maj, 2019

Jajka zwierają wiele składników odżywczych, ale czasem mogą okazać się groźne dla naszego zdrowia. Dlatego jedzenie jajek nie zawsze jest zalecane.

Jajka to jeden z najbardziej uniwersalnych pokarmów na świecie. Można je przygotowywać na wiele sposobów i serwować smażone, grillowane, w formie jajecznicy lub na twardo. Stanowią składnik zarówno słodkich, jak i wytrawnych potraw. Znajdziesz je w omletach, kanapkach, hamburgerach i potrawkach. Ale czy jedzenie jajek może być niebezpieczne?

Biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety, jajka powinny stanowić idealny pokarm. W takim razie dlaczego obawiamy się je jeść? Jeśli zostają nam resztki sosu z dodatkiem jajek często zastanawiamy się, czy zachowa świeżość w lodówce. Widząc niedoskonałości na skorupce jajka w naszych głowach rozlega się alarm i zastanawiamy się, czy można je bezpiecznie spożyć.

Czytając poniższy artykuł dowiesz się jak określić czy dane jajko jest w dobrym stanie i czy jego zjedzenie nie zagrozi Twojemu zdrowiu.

Przeczytaj także: Proteiny – jaki mają związek z aktywnym trybem życia?

Czy jedzenie jajek może być niebezpieczne?

Jajka to produkt spożywczy, który obrósł wieloma mitami. Z pewnością wielokrotnie się z nimi spotkałaś. Słyszałaś zapewne, że regularne jedzenie jajek podnosi poziom cholesterolu we krwi. Czy to rzeczywiście prawda? I jakie ryzyko wiąże się z jedzeniem jajek?

Jajka w opakowaniu i na stole

  • Jajka zwiększają poziom cholesterolu. To stwierdzenie to kompletne kłamstwo. Jedyne pokarmy, które zwiększają poziom cholesterolu, to mięso i jego pochodne, na przykład parówki. Jajka nie tylko nie zwiększają poziomu cholesterolu, ale także zawierają zdrowe tłuszcze.
  • Jedzenie surowych jajek jest niebezpieczne. To prawda! W trakcie gotowania dochodzi do usunięcia wszystkich bakterii, które znajdują się w jajku. Spożycie surowego jajka może wywołać salmonellozę. Główne objawy tego zatrucia pokarmowego to nieżyt żołądka i jelit, ból brzucha i gorączka.
  • Właściwości jajka są różne, w zależności od koloru jego skorupki. To nieprawda i wymysł, który nie ma żadnych podstaw naukowych. Kolor skorupki nie ma żadnego wpływu na właściwości jajka.

Jak widzisz jedzenie jajek może wiązać się z pewnym ryzykiem. Jednak jest ono praktycznie takie samo jak w przypadku innych produktów spożywczych. Z jedzeniem jajek nie wiążą się żadne dodatkowe niebezpieczeństwa. Przez całe nasze życie będziemy stykać się z ryzykiem związanym ze spożyciem jedzenia, które nie jest pierwszej świeżości lub może wywołać reakcję alergiczną.

Jako rozbijane do miseczki - czy jedzenie jajek jest zdrowe?

Jedzenie jajek nie jest niebezpieczne. Wręcz przeciwnie! Jajka mają wiele zalet i są bardzo uniwersalne. Nadają się dla każdej osoby: dzieci, nastolatków, dorosłych, kobiet w ciąży, osób starszych, itp.

Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że powtarzanie i rozpowszechnianie jakiegoś stwierdzenia nie oznacza, że jest ono prawdziwe. Zawsze powinnaś sprawdzić je samodzielnie. W przeciwnym wypadku mity jak te wymienione powyżej mogą sprawić, że przestaniesz jeść zdrowe pokarmy.

Jak rozpoznać jajko, które jest w złym stanie?

Jeśli podejrzewasz, że Twojej jajko jest w złym stanie, możesz sprawdzić to w bardzo prosty sposób. Postaraj się zawsze przeprowadzać ten test przed użyciem jajka, aby upewnić się, że można je spokojnie zjeść.

Na szczęście zazwyczaj jajka są w dobrym stanie, bo przed dopuszczeniem do sprzedaży muszą przejść przez rygorystyczną kontrolę jakości. Aby sprawdzić, czy Twoje jajko można bezpiecznie zjeść:

  • Zanurz je w wodzie. Aby szybko sprawdzić przydatność do spożycia jajka, napełnij szklankę wodą. Jeśli jajko unosi się na wodzie, oznacza to, że się zepsuło i powinnaś je wyrzucić.
  • Sprawdź sugerowaną datę przydatności do spożycia. Zanim przeprowadzisz powyższy test możesz spojrzeć na datę przydatności do spożycia i datę ważności. Znajdziesz je na pojemniku z jajkami i na ich skorupkach.
  • Obejrzyj skorupkę. Czasami to właśnie ona może zasugerować, że jajko jest zepsute. Skorupka to jedyny element, który chroni jajko. Jeśli jest pęknięta, bakterie mogły dostać się do środka.
  • Nieczystości w białku lub żółtku jajka. Jeśli jajko ma „smugi” w żółtku, zazwyczaj brązowe lub czerwone, zapewne jest zepsute.