Logo image
Logo image

Korzeń imbiru - poznaj jego zalety oraz właściwości

4 min.
Dowiedz się, jakie zalety ma korzeń imbiru!
Korzeń imbiru - poznaj jego zalety oraz właściwości
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2019

Korzeń imbiru oryginalnie wywodzi się z ciepłych części kontynentu azjatyckiego, jednak obecnie jest powszechnie uprawiany na całym świecie. Imbir był znany i ceniony już w starożytnym Rzymie nie tylko ze względu na swój smak i aromat, lecz również wyjątkowe właściwości lecznicze.

Korzeń imbiru po raz pierwszy pojawił się na półwyspie indochińskim. Ma on silny pikantny smak. Z tego powodu jest chętnie używany jako przyprawa do różnych potraw. Dania z dodatkiem imbiru mają egzotyczny aromat, charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej.

Ludzie stosowali imbir już od czasów antycznych ze względu na jego właściwości prozdrowotne i przeciwbólowe.

Korzeń imbiru – zalety i sposób użycia

Roślina znana, jako imbir ma duży silny korzeń. To właśnie ta część imbiru ma najwięcej składników korzystnych dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że stosowany w nadmiarze, może dać negatywny efekt. Dlatego najlepiej używać go z umiarem i nie przekraczać zalecanej dawki.

Imbir zawsze należy jeść w połączeniu z innymi pokarmami i w niewielkich ilościach. Spożywaniu imbiru w małych dawkach pomoże Ci lepiej kontrolować jego smak oraz wpływ na Twój organizm. Poza tym pamiętaj, że imbir ma bardzo mocny aromat, więc może łatwo przyćmić inne składniki potrawy.

Przeczytaj również: Napoje izotoniczne dla sportowców – wady i zalety

Some figure

Zalety łączenia imbiru z innymi produktami spożywczymi

Istnieją różne rodzaje składników, które idealnie nadają się do potraw pikantnych lub słodkich. Możesz też spróbować stosować imbir jako przyprawa lub pić w formie herbaty. W tym ostatnim przypadku połącz go z innymi ziołami, aby wzmocnić jego właściwości.

Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak włączyć imbir do Twojej codziennej diety:

Do sałatek możesz użyć imbiru na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega po prostu na posypaniu wierzchu sałatki odrobiną tartego imbiru. Drugi to zrobienie dressingu. Możesz przygotować kremowy sos lub vinaigrette i dodać imbir do pozostałych składników. Obie te metody dodadzą sałatkom wyjątkowej, pikantnej nuty.

  • Gulasze

W przypadku gulaszy spróbuj dodać drobno posiekany imbir lub duży kawałek korzenia do gotującej się potrawy. Możesz też podsmażyć imbir przed duszeniem, aby uwolnić z niego olejki eteryczne, w ten sposób doda potrawie więcej smaku.

  • Zupy

Jeśli chcesz dodać imbiru do zupy, wcześniej lekko go podsmaż, podobnie jak w przypadku gulaszu. Najlepiej połącz go na patelni z innymi warzywami, które chcesz dodać do zupy. Możesz również wrzucić do zupy cały korzeń i gotować go razem z wywarem przez 15 minut.

Imbir to popularny składniki przepisów na ciasteczka. Możesz jednak dodać tarty lub suszony imbir do każdego innego deseru. Pikantny smak imbiru świetnie komponuje się na przykład z czekoladą, ponieważ doskonale równoważy jej słodycz.

To także może Cię zainteresować: Owies zwyczajny – poznaj korzyści płynące z jego stosowania

Korzeń imbiru – właściwości lecznicze

Ze wszystkich znanych nauce kłączy, to właśnie imbir ma najwięcej właściwości prozdrowotnych. Nie przesadzaj jednak z jego ilością. Imbir w nadmiarze może podrażnić żołądek i spowodować problemy trawienne. Nie rezygnuj jednak z niego, bo poza tym jego zalety są niesamowite!

Some figure
  • Zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego

Imbir wspomaga oraz stabilizuje krążenie krwi, zapobiegając formowaniu się skrzepów. W ten sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia arytmii i zawałów serca. Co więcej, normuje cholesterol, ponieważ obniża poziom złego cholesterolu.

  • Zwiększa wchłanianie składników odżywczych

Korzeń imbiru stymuluje ciało poprzez zwiększanie wchłaniania składników odżywczych, dzięki czemu nasz organizm może w pełni je wykorzystać. Poza tym w odpowiednich dawkach wspomaga pracę układu trawiennego oraz reguluje uczucie łaknienia.

  • Antybakteryjne właściwości imbiru

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, imbir chroni ciało przed wirusami i chorobami pochodzenia bakteryjnego. Ma także działanie wykrztuśne, które pomaga w leczeniu grypy i uciążliwego kaszlu.

  • Przeciwutleniacze

Imbir ma wysoki poziom antyoksydantów, które eliminują toksyczne komórki. Pomaga to organizmowi w wydalaniu substancji rakowych, zapobiegając przewlekłym chorobom, takim jak rak prostaty, toczeń czy rak jelita grubego.

  • Wspomaga pracę układu odpornościowego

Regularnie przyjmowany imbir może zwiększyć produkcję białych krwinek. Komórki te chronią organizm przed infekcjami i chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi.

  • Działanie przeciwzapalne

Imbir utrzymuje stawy i narządy w dobrym stanie, zapobiegając obrzękom. Pomaga także wydalać gazy z organizmu, zapobiegając wzdęciom.

  • Wspomaga trawienie

Imbir reguluje i stabilizuje procesy trawienne, sprawiając, że wszystko w naszym żołądku i jelitach działa bez zarzutu. Oznacza to, że imbir jest skuteczny w walce z zaparciami, kolkami i innymi problemami trawiennymi.

  • Zwalcza stres

Imbir ma właściwości, które wysyłają stymulację neuronową w celu rozluźnienia ciała. Stymulacja tego rodzaju łagodzi stres i może poprawić nastrój.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.