Mity dietetyczne - poznaj te najbardziej popularne
Tłuszcz, spożycie wody, związek czekolady z trądzikiem i wiele innych! Oto najpopularniejsze mity dietetyczne, które przez lata stały się tak popularne, że obecnie już niemal nikt nie podważa ich prawdziwości. A szkoda!
Czy popularne powiedzenie „powtórz kłamstwo tysiąc razy, a stanie się ono prawdą?” Na takiej właśnie zasadzie powstają mity dietetyczne. Zewsząd zalewają nas prawdziwe potoki informacji, ale niestety musimy pamiętać, że nie wszystko to, co przeczytamy w Internecie czy usłyszymy w telewizji śniadaniowej, jest prawdziwe. Część tych danych pochodzi od osób, które nie mają żadnej wiedzy dietetycznej.
Wszystko to powoduje, że napotykamy sprzeczne informacje, które budzą wątpliwości. Co więcej, jest wiele osób, które mają błędne wyobrażenia na temat odżywiania, posługują się dowodem anegdotycznym, ale mają autorytet społeczny i potrafią przekonać nas o prawdziwości niektórych mitów.
Aby temu zapobiec, należy szukać informacji na własną rękę. Poniżej obalimy najpopularniejsze mity dietetyczne. Ponadto, aby rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości, wyjaśnimy jasno i zwięźle powody, które sprawiają, że te powtarzane ciągle informacje nie są prawdziwe.
Mity dietetyczne, które często słyszymy
1. Picie wody podczas posiłku powoduje przybieranie na wadze
Z pewnością przy wielu okazjach słyszałeś o najbardziej odpowiednim momencie, kiedy powinieneś pić wodę? Niektóre osoby spożywają wodę w większych ilościach przed zjedzeniem posiłku, aby poczuć się nasyconym, a tym samym jeść mniej.
Inni piją wodę podczas lunchu lub kolacji. Istnieje jednak wiele osób, które nie spożywają wody podczas posiłku, ponieważ uważają, że picie w trakcie jedzenia w magiczny sposób wpływa na gromadzenie się tkanki tłuszczowej.
Musimy pamiętać, że woda jest płynem, który nie ma kalorii, więc nie powoduje tycia, niezależnie od pory dnia, w którym ją spożywamy. Wręcz przeciwnie, ograniczenie spożycia wody w ten sposób wcale nie jest wskazane. Prawidłowe nawodnienie jest niezbędne dla naszego zdrowia oraz korzystnie wpływa na naszą przemianę materii.
2. Produkty pełnoziarniste mają mało kalorii
W przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, produkty pełnoziarniste mają podobną kaloryczność jak ten sam produkt wykonany z przetworzonych ziaren. Różnica między nimi nie polega na liczbie kalorii, ale na właściwościach samego ziarna.
Wypiek z pełnego ziarna mają charakterystyczny brązowy kolor, ponieważ wytwarza się je z nieoczyszczonej mąki.
Największa różnica polega na tym, że produkty pełnoziarniste mają większą zawartość korzystnego w procesie odchudzania błonnika. Dlatego tego rodzaju produkty są szczególnie polecane osobom cierpiącym na zaparcia oraz pragnącym pozbyć się kilogramów.
3. Mity dietetyczne – jedzenie czekolady powoduje trądzik
Być może jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Wiele osób uważa, że wysokie spożycie czekolady powoduje trądzik. Przekonanie to nie ma podstaw naukowych, ponieważ samo jedzenie nie może spowodować pojawienia się tego problemu.
W rzeczywistości trądzik jest konsekwencją zmian hormonalnych. Dlatego pojawia się w okresie dojrzewania i podczas menstruacji. Te zmiany w poziomie hormonów powodują, że skóra wydziela nadmiar sebum.
4. Jedzenie tłuszczu jest szkodliwe dla zdrowia
Tłuszcz stał się wrogiem zdrowego odżywiania. Szukamy produktów zawierających mniejszą ilość tego składnika odżywczego, eliminujemy nadmiar tłuszczu z mięsa i ryb oraz wybieramy lekkie lub niskokaloryczne opcje.
Te działania są jednak poważnym błędem, ponieważ tłuszcz jest podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Dlatego musimy go spożywać tak samo, jak robimy to z białkiem, witaminami, minerałami lub węglowodanami.
Jedyne, co należy wziąć pod uwagę przy spożywaniu tłuszczu, to to, że z całkowitej ilości kalorii, które spożywamy w ciągu dnia, 25 procent z nich powinno pochodzić z tłuszczu. W ten sposób utrzymujemy zdrową równowagę dla naszego ciała. Ponadto zawsze najlepiej jest wybrać najzdrowsze źródła, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz.
Teraz gdy znasz prawdę o tych mitach, czas przestać w nie wierzyć. Najlepszą rekomendacją jest, aby w przypadku wątpliwości dotyczących otrzymywanych informacji, porównywać je z wiarygodnymi źródłami, które oferują dokładne dane. Jest to jedyny sposób, aby uniknąć powielania tych fałszywych przekonań.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.