Logo image
Logo image

Odżywianie wpływa na metabolizm – zobacz, jak go regulować

3 min.
Metabolizm jest nierozerwalnie związany z utratą masy mięśniowej, utratą masy ciała lub jej przyrostem. Niejednokrotnie popełniamy różne błędy, przez które spowalniamy nasz metabolizm. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się trochę więcej o tym procesie.
Odżywianie wpływa na metabolizm – zobacz, jak go regulować
Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2020

Metabolizm to zbiór procesów i związanych z nimi przemian nieprzerwanie zachodzących w komórkach organizmu. Wiele mówi się na jego temat, szczególnie gdy układamy dietę, zarówno jeśli naszym celem jest utrata wagi, jak i przyrost masy ciała.

Odżywianie ma bowiem duży wpływ na działanie tego mechanizmu. W tym artykule powiemy Ci więcej na ten temat.

Metabolizm a waga

Z pewnością słyszałeś/aś lub czytałeś/aś o pojęciu „metabolizm” Wspomina się o nim między innymi, kiedy chcesz schudnąć, jeśli miewasz problemy z zasypianiem lub w przypadkach, gdy jesz więcej niż zwykle.

Powolny metabolizm, jak się często mówi się, to sytuacja, kiedy wbrew oczekiwaniom nie tracimy wagi. Tymczasem szybki to taki, w którym wszystko, co spożywamy, jest „spalane” i jakby niezauważalne w organizmie.

Dzienny wydatek kilokalorii zależy od naszej podstawowej przemiany materii, czyli energii, jakiej organizm potrzebuje w stanie spoczynku, aby móc działać prawidłowo.

Wierzcie lub nie, działanie tego mechanizmu zależy od naszej masy mięśniowej. Dlatego jeśli mamy rozbudowaną masę mięśniową, musimy spożyć więcej kalorii w ciągu dnia, które nie przekładają się na większość ilość tłuszczu. Będziemy również w stanie szybciej schudnąć.

Jednym z głównych błędów, jeśli chodzi o związek żywienia z tym procesem, są tak zwane „restrykcyjne diety”. Jeśli brakuje nam składników odżywczych i kalorii, metabolizm spowalnia, a organizm nie jest w stanie przechowywać tłuszczu.

Some figure

Jednakże gdy wracamy do zwykłej diety, zaliczamy nadmiar kalorii, lecz procesy zachodzące w ciele pozostają powolne. Skutkuje to tak zwanym „efektem jojo”. Ta sytuacja oznacza przyrost masy ciała w krótkim czasie.

Wynika z tego, że najlepszym sposobem, aby schudnąć i nie przybrać na wadze ponownie, jest utrzymanie szybkiego metabolizmu. Jak to osiągnąć? Poprzez jedzenie wszelkiego rodzaju żywności, ale w mniejszych ilościach!

Mity i prawdy

Jak już wspominaliśmy, to naturalny proces, w którym organizm pracuje, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Nie możemy winić swojego ciała za to, że nie jest w stanie schudnąć, ponieważ działa ono na swoją korzyść.

Istnieje mit mówiący, że jeśli masz powolny metabolizm, będziesz otyły/ła. Nic bardziej mylnego! Oto inne powszechnie powtarzane uprzedzenia:

1. Metabolizm spowalnia z wiekiem

Mówi się, że po 35. roku życia trudniej jest schudnąć (lub łatwiej przybrać na wadze), ponieważ metabolizm staje się wolniejszy. To jednak zależy od masy mięśniowej, która z czasem zmniejsza się. Rozwiązaniem jest po prostu uprawianie sportu.

2. Musisz jeść pięć razy dziennie, aby go aktywować

Słynne „pięć posiłków dziennie” jest podstawą każdego planu żywieniowego. Najlepiej jeść co trzy do czterech godzin. W ten sposób nie używamy masy mięśniowej jako energii lub „paliwa” i nie spowolniamy metabolizmu.

W ten sposób też unikamy wilczego apetytu przy kolejnych posiłkach. Ponadto zmniejszamy chęć objadania się lub podjadania między posiłkami.

3. Niektóre pokarmy przyspieszają metabolizm

Właściwie nie możemy mówić o jedzeniu bez wspominania o składnikach odżywczych. Białka o niskiej zawartości tłuszczu są najlepszym wyborem dla utrzymania lub zwiększenia masy mięśniowej. A jeśli dodatkowo uwzględnimy uprawianie sportu, możemy zauważalnie przyspieszyć nasz metabolizm.

4. Najważniejsze jest śniadanie

Wyrażenie „śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia” jest całkowicie prawdziwe, ponieważ utrzymuje nasz podstawowy metabolizm. Długotrwałe posty powodują, że organizm wykorzystuje masę mięśniową jako paliwo, a tym samym spowalnia metabolizm.

Jak mogę przyspieszyć mój metabolizm?

Nasze ciało to bardzo precyzyjny zegarek. Aby zaoferować mu wszystko, czego potrzebuje, musisz działać zgodnie z jego wskazówkami. Ponieważ jesteśmy aktywni w ciągu dnia, metabolizm jest szybszy rano i popołudniu, a spowalnia o zmierzchu.

Jeśli jesz dużo na kolację, przetwarzanie żywności przez organizm będzie słabe. Dlatego bardziej prawdopodobne, aby przytyjesz. Pamiętaj, że podczas snu nie spalasz tłuszczu!

Some figure

Zaleca się jeść w ciągu 12 godzin dnia, czyli w czasie, kiedy normalnie jesteś aktywny/a. Na przykład jeśli zaczniesz dzień o 8:00 rano, najlepiej zjeść ostatni posiłek najpóźniej o 20:00. Ponadto należy dbać, aby każdy posiłek dzieliły przynajmniej cztery godziny.

Chociaż istnieją czynniki wewnętrzne, których nie możemy modyfikować, mamy możliwość zmiany innych, a dzięki temu przyspieszenia lub zrównoważenia naszego metabolizmu. Aby osiągnąć ten cel, zalecamy regularne uprawianie ćwiczeń. Sprawdzi się głównie aerobik.

W tym sensie trening cardio pozwala spalić kalorie, a trening siłowy zwiększać masę mięśniową (co przyspiesza metabolizm). Dlatego ćwiczenie po trochu każdego z nich jest niezbędne.

Ten artykuł został napisany i zweryfikowany przez dziennikarz sportową Yamilę Papę Pintor.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roach, B., Dominiczak, M., Horton Szar, D. (2013). Lo esencial en metabolismo y nutrición. In Lo esencial en metabolismo y nutrición. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.