Owoce leśne- właściwości, zalety i zastosowania
Owoce leśne stają się coraz bardziej popularnym elementem w naszych dietach. W sklepach i warzywniakach możemy znaleźć wiele ich rodzajów: maliny, truskawki, jagody, jeżyny i żurawina to tylko kilka przykładów.
Są one bardzo łatwe do dodania do jogurtu, twarożku lub domowych wypieków, a nawet bardziej wyszukanych dań. Niezależnie od wybranego przepisu, dodadzą one wspaniałego smaku oraz korzyści zdrowotnych dla całego organizmu.
Odkryj ich niesamowite właściwości już teraz!
Owoce leśne- właściwości i zalety
Kto z nas nie lubi owoców leśnych? Używamy ich często jako dekoracji na deser, czy też jako składnik dżemu, ale w rzeczywistości są one niezwykle istotnym elementem diety. Owoce te mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu, dostarczać witamin i minerałów oraz działać przeciwstarzeniowo.
Czytaj dalej, aby poznać wszystkie ich niesamowite właściwości i zalety. Na pewno cię zaskoczą!
Co mogą nam zaoferować owoce leśne?
Owoce leśne to tak na prawdę szeroka grupa żywności obejmująca wiele odmian roślin. Jest ona także nieco inna w każdym kraju, w zależności od dostępności. W związku z tym, wymienienie i opisanie każdej rośliny i każdego rodzaju jagód, jest zadaniem wręcz niemożliwym.
Jeśli porównamy poziomy witamin i antyoksydantów między różnymi odmianami, mogą wydawać się bardzo podobne, ale jednak nieznacznie się między sobą różnią.
Poniżej przyjrzymy się bliżej właściwościom tylko niektórych z najczęściej spożywanych owoców jagodowych.
Najważniejsze właściwości czerwonych owoców
- Truskawki: bogate w przeciwutleniacze, witaminę C, fosfor, potas i błonnik
- Żurawina: zapobiega infekcjom i chorobom układu moczowego i nerek, źródło witaminy C
- Czerwone porzeczki: wysoka zawartość witaminy C, przeciwutleniaczy, pektyn
- Jeżyny: obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, zawierają dużo przeciwutleniaczy
- Jagody: pomocne jako lekarstwo przy biegunkach, zaparciach i chorobach trawiennych
- Maliny: pomocne przy gorączce, źródło pektyn i błonnika
Korzyści z jedzenia owoców jagodowych
Z żywieniowego punktu widzenia ten rodzaj owoców jest niesamowitym i niezwykle zdrowym pożywieniem. Można je dodawać zarówno do dań słodkich, jak i słonych oraz pikantnych. Dodając te owoce do swojej codziennej diety, w mgnieniu oka zauważysz wiele korzyści.
Cechy prozdrowotne owoców:
- Wysoka zawartość błonnika i stosunkowo mało kalorii i tłuszczu. Jedną z najlepszych właściwości i zalet, jaką prezentują te owoce jest ich niska kaloryczność i wysoka zawartość błonnika. Stanowią idealny składnik diety odchudzającej lub po prostu u osób chcących jeść zdrowiej.
Błonnik wspomaga również proces trawienia, dzięki czemu owoce leśne są silnym sprzymierzeńcem w walce z zaparciami i biegunkami. Ze względu na dużą zawartość błonnika rozpuszczalnego i pektyn, jagody należy spożywać w niewielkich porcjach; bardzo duże porcje mogą przysporzyć wzdęć i gazów.
- Zmniejszają widoczność zmarszczek i odmładzają skórę. Dzięki zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy, czerwone i ciemnoniebieskie owoce jagodowe mogą pomóc Twojej skórze odzyskać młodość. Mówiąc konkretnie, zmniejszają widoczność zmarszczek, zachowując jędrność i młodość skóry. Osoby, które zaczynają dostrzegać u siebie zmarszczki mimiczne, powinny uwzględnić je jak najszybciej w swojej diecie.
Skórka czerwonych owoców ma najwięcej cennych składników.
- Pomaga ona regulować zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jagody i truskawki są ogólnie bardzo słodkie w swej naturze dzięki zawartości naturalnych cukrów. Jednak w przeciwieństwie do innych pokarmów – powoli uwalniają glukozę do krwi. Jej równomierne uwalnianie oznacza brak gwałtownych skoków insuliny. W przeciwieństwie do pokarmów sztucznie dosładzanych są one dobrym źródłem naturalnej energii. Jednakże, osoby cierpiące na cukrzycę, powinny nadal spożywać je w dość małych porcjach.
- Zapobiega utracie pamięci. Dzięki swoim właściwościom chroniącym neurony, te pyszne owoce mogą zapobiegać utracie pamięci i pojawieniu się oznak demencji u osób starszych.
- Zapobiega infekcjom dróg moczowych. Jeśli masz skłonność do infekcji dróg moczowych, zalecamy codzienne spożywanie garści czerwonych jagód lub żurawiny. W mgnieniu oka dostrzeżesz poprawę tych nieprzyjemnych objawów.
Jak włączyć owoce leśne do codziennej diety?
Włączenie tych owoców do codziennego menu jest bardzo proste. Na pewno szybko się do nich przekonasz, ponieważ są słodkie i aromatyczne. W sezonie warto kupować świeże, prosto z targu lub od sprzedawców w warzywniakach.
Możesz też spróbować zasadzić w swoim ogródku truskawki lub porzeczki. W sezonie zimowym bez obaw sięgnij po kompoty, mrożonki i owoce suszone- mają one równie wiele korzyści prozdrowotnych.
Poniższe przepisy sprawią, że z chęcią włączysz je do swojego menu
- Jogurt z dodatkiem czarnych jagód. To zdrowa przekąska, która urozmaici twoje drugie śniadanie. Dodaj garść ulubionych owoców leśnych do naturalnego, niskotłuszczowego jogurtu lub twarożku. Możesz też użyć mrożonych owoców, aby cieszyć się zdrową i orzeźwiającą przekąską w upalne dni
- Naleśniki z dodatkiem czerwonych jagód. Nie ma wielu śniadań zdrowszych i bardziej apetycznych niż naleśniki. Jeśli chcesz, aby były jeszcze bardziej kuszące i apetyczne, proponujemy uzupełnić je na przykład borówkami lub truskawkami czy też jagodami i kawałkami gorzkiej czekolady. Rozpoczęcie dnia z dodatkiem takiej energii to prawdziwa przyjemność. Dodatek gorzkiej czekolady zapewni ci źródło magnezu i antyoksydantów.
- Batonik zbożowy z czerwonych owoców
Batoniki zbożowe- możesz w to nie wierzyć, ale zrobienie słodyczy w domu jest bardzo proste, a te batony również dobrze się przechowują na dłużej. Za pomocą noża posiekaj maliny i dodaj je do mieszanki batonów zbożowych. Kiedy zechcesz je wypróbować, będą miękkie i soczyste, tworząc doskonały kontrast z płatkami zbożowymi. - Czerwone ciasto jagodowe. Innym prostym sposobem włączenia tych owoców do diety jest dodanie ich kilku garści do ciasta. Tutaj znajdziesz przepis na zdrowe ciasto, które możesz przygotować z truskawkami lub na przykład jagodami.
Podsumowanie
Owoce leśne cieszą się wyjątkową sławą wśród dietetyków ze względu na swoje właściwości prozdrowotne i antyoksydacyjne. Są też dla nas lepszym wyborem niż egzotyczne owoce sprowadzane zza morza i często impregnowane chemicznymi opryskami.
Niskokaloryczne, ale wyjątkowo bogate w witaminę C oraz inne antyoksydanty pomogą ci wzmacniać odporność, przeciwdziałać starzeniu i chronić serce. Koniecznie dodawaj je do swoich posiłków.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.