Czekolada: istniejące prawdy i mity, analiza

Chyba wszyscy uwielbiają czekoladę, jednakże poza walorami smakowymi ma i inne zalety zdrowotne. Zobaczcie jakie to ciekawe poczytać o czekoladzie.
Czekolada: istniejące prawdy i mity, analiza

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2019

Czekolada to jeden z najpopularniejszych produktów żywnościowych na całym świecie. Ma pyszny smak i można ją konsumować na wiele sposobów. Ale i czekolada ma swoje mroczne sekrety. Dlatego też, przyjrzyjmy się z bliska temu fascynującemu produktowi i poznajmy prawdy i mity na temat czekolady.

Czekolada: prawdy i mity

W ciągu ostatnich lat naukowcy przeprowadzili wiele badań, w wyniku których ujawniono wiele walorów odżywczych czekolady. Okazało się, że jest dobra dla zdrowia. Pomimo tego, przez lata ludzie wymyślili wiele mitów o czekoladzie.

Czy jest dobra dla zdrowia? Jakie są jej zalety? Czy tyje się po czekoladzie? Jest wiele niejasności i pytań, jakie fani czekolady chcieliby rozwiać. Przyszła im z pomocą nauka, która obala mity i ujawnia prawdę o czekoladzie.

Prawdy i mity o czekoladzie

Czy czekolada tuczy?

Zwykle ludzie kojarzą spożycie czekolady z tyciem. Możecie to uznać za mit. Dlaczego? Jak wiele innej żywności, czekolada nie tuczy jeżeli jest spożywana w umiarkowanych ilościach. W ten sposób, nawet powinna być częścią zbilansowanej diety.

Jeżeli chodzi o kaloryczność, 100 gramów czekolady zawiera 500 kalorii. Jeżeli jest to gorzka, ciemna czekolada, kalorii jest nawet mniej.

czekolada

Prawda jest taka, że czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach nie prowadzi do wypaczenia zrównoważonej, zdrowej diety. Wręcz przeciwnie, eksperci zalecają konsumowanie 15- 20 gramów czekolady każdego dnia. I to zarówno dzieci jak i dorośli.

Czy czekolada jest dobra na serce?

Wiele badań naukowych wykazało, że spożycie czekolady wspomaga układ naczyniowo- sercowy. Najlepsza jest ta czekolada z dużą zawartością kakao. Oczywiście nie jest dobra na serce czekolada mleczna czy ta o wysokiej zawartości cukru.

Składniki czekolady, zwane flawonoidami obecne w kakao przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, a tym samym poprawiają przepływ krwi w komórkach. Dlatego też zaleca się spożycie około 10 gramów ciemnej czekolady dziennie.

Prawdy o czekoladzie

Czekolada a próchnica

Przez wiele lat ludzie utożsamiali próchnicę zębów z jedzeniem czekolady. To nie do końca prawda. Właście próchnica to wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej niż nawyków żywieniowych.

Prawdziwą przyczyną próchnicy to czas pozostawania w ustach pożywienia.

Eksperci dowiedli, że teobromina, znajdująca się w kakao, może nawet przeciwdziałać próchnicy zębów. Może obniżać poziom wrażliwości zębów. Teobromina znajduje się w ciemnej, gorzkiej czekoladzie.

Czy czekolada wzmaga trądzik?

To kolejny bardzo popularny mit na temat czekolady. Trądzik pojawia się zwykle z uwagi na nierównowagę hormonalną u nastolatków. Często też pojawia się w określonych sytuacjach, np u kobiet podczas miesiączki.

Jak widać, można i nawet trzeba jeść czekoladę w umiarkowanych ilościach. Nie ma ona związku z trądzikiem. Najlepiej wybierać tę gorzką i ciemną.

czekolada

Czekolada pomaga w depresji

Czekolada zawiera serotoninę i fenyloetyloaminę. Jak wykazują naukowcy, te 2 związki organiczne poprawiają nastrój. Uważa się je za naturalne antydepresanty. Mają także działanie przeciw starzeniowe.

Kiedy je się czekoladę pojawia się pewnego rodzaju uczucie dobrego samopoczucia, przyjemności. Poprawia się nastrój i emocje. Teobromina obecna w czekoladzie jest odpowiedzialna za pobudzenie funkcji mózgowych i poprawę koncentracji.

Czekoladę zawsze otaczał szum od jej powstania. Teoretyzowano o jej skutkach ubocznych i zaletach. Każdego dnia naukowcy ujawniają nowe fakty.

Przez lata udowodniono naukowo, że umiarkowane spożycie czekolady nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Pamiętaj tylko o wybieraniu ciemnej, gorzkiej czekolady aby cieszyć się jej wszystkimi walorami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.