Logo image
Logo image

Pięć posiłków dziennie - czy taka dieta pomoże Ci schudnąć?

3 min.
Sprawdź, dlaczego warto jeść pięć posiłków dziennie!
Pięć posiłków dziennie - czy taka dieta pomoże Ci schudnąć?
Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2019

Ze wszystkich stron jesteśmy kuszeni kolorowymi reklamami diet-cud, które obiecują Ci szybkie rezultaty w krótkim czasie. Ale specjaliści twierdzą, że żeby odnieść sukces w odchudzaniu, zdrowa dieta musi stać się naszym stylem życia. Pięć posiłków dziennie stało się niemal magicznym symbolem rozsądnego modelu żywienia.

Regularnie spożywane, niewielkie objętościowo posiłki przyspieszają przemianę materii. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm przez cały pracuje, przetwarzając dostarczone mu kalorie.

Kluczem do sukcesu diety opartej o pięć posiłków dziennie jest spożywanie rozsądnych porcji jedzenia o określonej zawartości kalorii. Musisz także przykładać wagę do składników, których używasz do przygotowywania swoich posiłków.

Oczywiście powinieneś wykluczyć fast foody i żywność wysoką przetworzoną z codziennej diety, ponieważ jest pełna cukrów rafinowanych i tłuszczów trans.

Dlaczego pięć posiłków dziennie pomoże Ci schudnąć?

  1. Przede wszystkim – regularne posiłki to mniejszy stres dla organizmu. Jeśli jesz pięć razy dziennie w równych odstępach czasu, ciało przyzwyczaja się do regularnej podaży kalorii. To pomaga w walce z mitem, że dieta jest równoznaczna z ciągłym chodzeniem głodnym. Wręcz przeciwnie, przez cały dzień jesteś syty, ale nieprzejedzony, co sprawia, że masz motywację do trzymania diety.
  2. Poza tym regularne posiłki pozwalają na trzymanie w ryzach glukozy. Wzrost poziomu cukru we krwi jest ściśle połączony z ilości tłuszczu w Twoim organizmie. Zbyt duże odstępy pomiędzy posiłkami przyczyniają się do spadku poziomu glukozy, co wiąże się ze stresem dla organizmu i uczuciem niepokoju. Kiedy jesteś głodny, czujesz się również zmęczony, zniechęcony i pozbawiony energii.
  3. Co więcej, pięć posiłków dziennie ma dobroczynny wpływ na pracę Twojej przemiany materii. Twój żołądek ciągle trawi dostarczane mu regularnie jedzenie. Jeśli chciałbyś jeszcze bardziej przyspieszyć swój metabolizm, połącz dietę z aktywnością fizyczną. Dzięki temu Twoja przemiana materii wejdzie na pełne obroty.
  4. Jedząc pięć razy dziennie, będziesz mieć również więcej energii. Częste jedzenie niewielkich posiłków zapobiega spadkom cukru we krwi, a tym samym sprawia, że nie dokucza Ci nagłe zmęczenie w ciągu dnia. Warto sięgać również po bogate w błonnik przekąski, takie jak owoce i warzywa.
  5. Małe porcje pozwalają Ci uniknąć monotonii w diecie. Taki sposób żywienia pozwala na pełną dowolność w Twoim jadłospisie. W ciągu dnia możesz sięgać po różnorodne produkty, oczywiście – zachowując zdrowy rozsądek.
Some figure

Jak zaplanować pięć posiłków dziennie?

Najtrudniejszą rzeczą we wprowadzeniu pięciu posiłków jest wyrobienie sobie nawyku regularnego jedzenia. Na początku może Ci się wydawać, że jesz więcej, niż powinieneś, lub że Twój organizm nie jest w stanie przetworzyć takiej ilości pokarmu. Żeby wyrobić sobie ten nawyk, możesz zacząć od jedzenia maleńkich przekąsek między posiłkami.

Kiedy stosujesz jadłospis oparty na pięciu posiłkach dziennie w celu utraty wagi, musisz planować swoje menu z wyprzedzeniem. Przekąski powinny być jedzone pomiędzy głównymi posiłkami, czyli śniadaniem, obiadem i kolacją.

Przykładowy rozkład posiłków może wyglądać w taki sposób: śniadanie o 8 rano, przekąska plus owoc i herbata o 11, obiad o 13:30, przekąska o 17 i kolacja o 20:30.

Some figure

Główne posiłki powinny składać się w większości z wartościowego białka i warzyw oraz niewielkich ilości złożonych węglowodanów. Zalecane przekąski to na przykład owoce, orzechy, pełnoziarniste krakersy.

Dodatkowe zalecenia, które pomogą osiągnąć Ci Twoje cele sylwetkowe

Te wskazówki będą pomocne nie tylko dla osób, które stosują dietę opartą na pięciu posiłkach, ale również innym. Kiedy zaczynasz się odchudzać, pamiętaj, że ma to być Twoja świadoma decyzja dotycząca Twojego zdrowia, a nie spontaniczny sposób na ukaranie się za „bycie grubym”!

  • Ćwicz regularnie. Jeżeli nie lubisz sportu, w zupełności wystarczą codzienne 15 lub 30-minutowe spacery. Możesz również zapisać się na siłownię, zacząć uprawiać sport itp. Ćwiczenia fizyczne sprawią, że Twoje ciało stanie się silniejsze i jędrne, a ty będziesz bardziej zmotywowany.
  • Kontroluj swoją wagę. Pamiętaj jednak, że codzienne ważenie się może mieć fatalny wpływ na Twój progres i wręcz sprawić, że rzucisz odchudzanie.
  • Wyznacz sobie cel. Początek odchudzania zawsze wiąże się z wyznaczeniem sobie realistycznego i łatwego do osiągnięcia celu, który powinien być zdefiniowany w czasie. Przykładowo – 0,5 kg w tydzień.
  • Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.