Pomijanie śniadania i jego konsekwencje
Wiesz, że należy jeść pięć posiłków dziennie? Jeśli tak, zapewne zainteresuje cię ten artykuł. Jednym z największych mitów na temat odżywiania jest ten o liczbie posiłków i znaczeniu pierwszego z nich. Dowiedz się, jakie konsekwencje ma pomijanie śniadania.
Na początek warto zaznaczyć, że śniadanie nierzadko zawiera produkty wysoko przetworzone. Często jada się na nie ciasteczka, słodycze i wypieki niskiej jakości. Nie służy to zdrowiu.
Pomijanie śniadania i jego konsekwencje
Przyjrzyjmy się naukowym potwierdzeniom tez na temat pozytywnego wpływu pomijania śniadania na zdrowie. Ty i twój dietetyk powinniście zdecydować czy pierwszy posiłek dnia służy twoim potrzebom i celom.
Utrata wagi
Pomijanie śniadania wpisuje się w tak zwany post przerywany, czyli powstrzymywania się od jedzenia przez ponad 14 godzin na dobę. Polega to na niejedzeniu od kolacji dnia poprzedniego do obiadu dnia następnego.
Taki tryb pozytywnie wpływa na skład ciała. Artykuły w mediach medycznych podają, że praktyka taka jest zdrowa i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej i poprawia stan zdrowia.
Obniżenie ryzyka cukrzycy
Co więcej, pomijanie śniadania może zapobiegać zaburzeniom metabolicznym. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Nutrients, post – szczególnie poranny – redukuje insulinooporność.
Prowadzi to do poprawy stanu zdrowia cukrzyków i zapobiega wystąpieniu tej choroby u osób zdrowych.
Profilaktyka nowotworów
Pomijanie śniadania przyspiesza proces fizjologiczny, który ma związek z redukcją liczby nieużytecznych dla organizmu komórek – autofagii.
Wspieranie tego mechanizmu wiele badań łączy z ograniczeniem ryzyka pojawiania się guzów, gdyż w ten sposób dochodzi do zahamowania procesów powstawania nowotworów.
Pomijanie śniadania i stosowanie postu przerywanego może służyć profilaktyce raka. Poza tym, warto pamiętać, że nowotwory zależą od wielu czynników, nie tylko od odżywiania.
Kiedy nie pomijać śniadania?
Chociaż pomijanie śniadania ma swoje zalety, nie zawsze dobrze jest się do niej stosować. Śniadanie powinno zawsze znajdować się w planie dnia następujących osób:
- Kobiet w ciąży.
- Dzieci i młodzieży.
- Cukrzyków.
Osoby te nie powinny stosować postu przerywanego, gdyż mógłby on zaszkodzić ich zdrowiu lub rozwojowi. Nagłe wahania cukru we krwi u cukrzyków mogą być niebezpieczne.
Jeśli jesz śniadanie, postaw na jakość
Znacie już zalety pomijania śniadania. Nie oznaczają one jednak, że zawsze jest to najlepszy wybór. Można skomponować śniadanie tak, by stanowiło pełnowartościowy, zdrowy posiłek. Kluczem jest zastąpienie produktów wysoko przetworzonych świeżymi.
Grunt to włączenie do śniadania pełnowartościowego białka, tłuszczu i węglowodanów (oraz błonnika). Do picia najlepsza jest kawa lub herbata. Nie należy też zapominać o porcji owoców lub warzyw.
Pomijanie śniadania może być zdrowe
Być może parę lat temu stwierdzenie to budziłoby kontrowersje, ale pomijanie śniadania bywa korzystne dla zdrowia.
Nie oznacza to, że nie wolno jeść rano. Warto jednak zadbać o jakość posiłku. Słodkie wypieki, słodycze i wysoko przetworzona żywność zawsze są szkodliwe. Dbaj więc o swoje nawyki w tym kontekście.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Welton S., Minty R., O’Driscoll T., Wilms H., et al., Intermittent fasting and weight loss: systematic review. Can Fam Physician, 2020. 66 (2): 117-125.
- Grajower MM., Horne BD., Clinical management of intermittent fasting in patients with diabetes mellitus. Nutrients, 2019.
- Antunes F., Garcia Erustes A., Costa AJ., Nascimento AC., et al., Autophagy and intermittent fasting: the connection for cancer therapy? Clinics, 2018.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.