Logo image
Logo image

Śniadanie sportowca - przed treningiem czy po?

4 min.
Jeśli twoim zamierzeniem jest przyrost mięśni, w żadnym wypadku nie powinieneś rezygnować ze śniadania. Pominięcie tego posiłku może prowadzić do ich osłabienia i stopniowego zaniku.
Śniadanie sportowca - przed treningiem czy po?
Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2019

Wiele osób, które rozpoczynają swój dzień od aktywności fizycznej, nie ma jasności w kwestii tego, jak powinno wyglądać śniadanie sportowca. Czy należy je spożywać przed treningiem, czy też po nim? Po jakie produkty należy sięgać?

Opinie na ten temat są podzielone, a debata wciąż trwa. Każda ze stron ma swoje racje. Poznaj dziś z nami najsilniejsze argumenty popierające zarówno trenowanie bez śniadania, jak i te, przemawiające za zastrzykiem energii przed podjęciem wysiłku fizycznego.

Śniadanie sportowca to bardzo ważna kwestia, która w znacznym stopniu może wpływać na osiągane przez nas wyniki. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat.

To, czy przed treningiem należy zjeść śniadanie, czy też nie, w dużej mierze będzie zależało od formy naszej aktywności. Im bardziej wyczerpujący jest trening, tym więcej energii potrzebuje nasz organizm. Z kolei w przypadku niektórych sportów jednoznacznie zaleca się trening na pusty żołądek.

Śniadanie sportowca – jeść czy nie?

Jeszcze do niedawna trenowanie na pusty żołądek było wiodącą tendencją w sportowym świecie. Przekonanie to bazowało na tym, iż aktywność fizyczna z pustym żołądkiem pomaga uniknąć niepotrzebnych problemów trawiennych.

Innym argumentem przemawiającym za jedzeniem po treningu a nie przed nim było przekonanie trenerów, że nie ma potrzeby spożywania śniadania, gdyż po zakończonym treningu i tak należy uzupełnić zasoby energii.

Bez problemu można wskazać postawy poparte badaniami naukowymi, które popierają tę tendencję do pomijania śniadania w dni, kiedy ćwiczymy o poranku. Niektórzy nawet dowodzą, że rezygnacja z pierwszego posiłku jest wskazana również dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

W rzeczywistości cała sprawa jest bardziej złożona, niż nam się wydaje. Nie można jasno wskazać, czy należy jeść przed treningiem, czy nie. Wiele w tej kwestii zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań danego organizmu.

Some figure

A jak wiadomo – każdy z nas jest inny. Niektórzy bez problemu przebiegną 15 kilometrów o pustym żołądku, podczas gdy inni nie dotrwają do końca treningu z braku energii.

Krótko mówiąc, aby ustalić, czy należy jeść przed porannym treningiem, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jaką dyscyplinę sportu uprawiam?
  • Czy moje ciało wytrzyma trening bez uprzedniego dostarczenia mu energii?
  • Jakie są zalety trenowania z pustym żołądkiem?
  • Chcę schudnąć, czy zbudować masę mięśniową?

Przeczytaj również: Czego nie jeść przed treningiem? – Dobra dieta przedtreningowa

Śniadanie sportowca – tylko po treningu!

Jak już wspomnieliśmy, temat śniadania sportowców nieustannie budzi polemikę. Niezwykle ważnym czynnikiem, który pozwala ustalić, czy należy coś zjeść przed porannym treningiem, jest kolacja dnia poprzedniego.

Jeśli była ona obfita, bez problemu możemy zrobić poranną przebieżkę na czczo. Z kolei jednak obecna tendencja do spożywania lekkiego ostatniego posiłku dnia może sugerować, że o poranku nasz organizm nie dysponuje wystarczającą energią do intensywnego wysiłku fizycznego.

Takie też nawyki zalecają dietetycy – aby kolacja była lekkostrawna i niezbyt obfita. Dzięki temu łatwiej nam kontrolować masę ciała, dbać o rozbudowę masy mięśniowej, a także poprawić funkcje trawienne organizmu.

Jeśli twoim zamierzeniem jest przyrost mięśni, w żadnym wypadku nie powinieneś rezygnować ze śniadania. Pominięcie tego posiłku może prowadzić do ich osłabienia i stopniowego zaniku. W takim przypadku trudno też o widoczne efekty treningów.

Zawodowi sportowcy – jedzą śniadanie przed treningiem czy nie?

Większość zawodowych sportowców przed porannym treningiem zjada śniadanie. Piłkarze zazwyczaj sięgają po tosty, kawę, mleko i owoce. Z kolei pływacy raczej stawiają na odżywczy sok lub koktajl.

Oczywiście w każdym przypadku profesjonalnego sportowca, zarówno jego śniadanie, jak i reszta jadłospisu bazują na zdrowych i odpowiednio dobranych składnikach. Generalnie rzecz biorąc, śniadanie sportowca ma na celu dostarczenie energii, a następnie po treningu jest uzupełniane o inne niezbędna substancje odżywcze.

Some figure

Warto również wiedzieć, że zawodowi sportowcy spożywają przynajmniej sześć niewielkich posiłków w ciągu dnia. Patrząc z tej perspektywy, lekkie śniadanie wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem przed porannym treningiem.

Wiemy już, że profesjonaliści jedzą śniadanie. A dlaczego my wciąż zastanawiamy, się czy jest to dobre rozwiązanie?

Przeczytaj również: Podstawowe składniki odżywcze – komponowanie diety

Jaki jest cel treningu?

Nie ukrywajmy – w większości przypadków głównym celem aktywności fizycznej i regularnych treningów jest utrata zbędnych kilogramów. Generalnie marzymy o osiągnięciu smukłej, lecz umięśnionej sylwetki. Inni z kolei chcą dodatkowo poprawić wydolność organizmu i nieustannie bić własne rekordy. Chodzi więc nam głównie o jakość!

Pamiętajmy jednak, że “fizyczną jakość” zdobywa się w dużej mierze za pośrednictwem codziennej diety. Popularna maksyma sprawności głosi, że “w 70% jesteśmy tym, co jemy, a w 30% rezultatem treningów”. Nie ma więc wątpliwości, że niewielkie śniadanie na około pół godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń może bardzo nam pomóc w spełnianiu naszych celów.

Oczywiście porcje śniadaniowe powinny być niewielkie, prawidłowo skomponowane i lekkostrawne. Świetnie sprawdzi się owoc, mała dawka węglowodanów prostych, filiżanka kawy, czy też garść suszonych owoców i orzechów. Te ostatnie są fantastycznym źródłem energii.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z trenerem lub dietetykiem. Pamiętaj, że każde ciało jest inne i inaczej reaguje na poszczególne typy treningów. Generalnie jednak śniadanie sportowca powinno mieć miejsce przed przystąpieniem do ćwiczeń. Nie ma ku temu absolutnie żadnych przeciwwskazań.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.