Logo image
Logo image

Termogeniki, a spalacze tłuszczu - co wybrać?

4 min.
W naszym dzisiejszym artykule omówimy główne różnice pomiędzy termogenikami i spalaczami tłuszczu tak, abyś mógł zobaczyć, czego się po nich spodziewać i który rodzaj produktów jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Termogeniki, a spalacze tłuszczu - co wybrać?
Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2019

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie ćwiczą na siłowni, jest chęć przyśpieszenia spalania tłuszczu. Drugim z celów takiej aktywności fizycznej jest także uzyskanie lepszego samopoczucia i kondycji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

W pewnym momencie jednak możesz poczuć się tak, jakbyś potrzebował pomocy. Na szczęście możesz zdecydować się między innymi na termogeniki oraz typowe spalacze tłuszczu.

Ale który z tych produktów warto wybrać? W naszym dzisiejszym artykule podamy Ci zatem pomocną dłoń. Omówimy dokładniej różnice między tymi produktami, dzięki czemu będziesz mógł się dowiedzieć, czym są termogeniki oraz spalacze tłuszczu, a także to, który z tych produktów będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Czym w ogóle są termogeniki?

Termogeniki są ogólnie rzecz biorąc produktami będącymi odmianą spalaczy tłuszczu. Jednak należy pamiętać o tym, że działają one tylko wtedy, gdy połączysz je z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi, które już wykonujesz do tej pory.

Jako takie, termogeniki stanowią zatem idealne uzupełnienie dotychczasowych metod zrzucania wagi. Po prostu mogą pomóc Ci szybciej osiągnąć zamierzone przez Ciebie cele.

Termogeniki wpływają bezpośrednio na metabolizm Twojego organizmu. Podnoszą na przykład temperaturę ciała. W efekcie Twój organizm musi pracować z większą wydajnością, aby przywrócić całe ciało do normalnego stanu.

Problem polega jednak na tym, że czasami mogą wystąpić efekty uboczne stosowania tych produktów, takie jak tachykardia i zwiększony poziom agresywności.

Na rynku jest wiele rodzajów produktów klasyfikowanych jako termogeniki. Niektóre z nich są oparte o związki chemiczne będące naturalnymi spalaczami tłuszczu, takie jak na przykład kofeina. Porównując różnego rodzaju dostępne na rynku opcje, możesz z łatwością wybrać ten produkt, który będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Jak sama nazwa wskazuje, spalacze tłuszczu skupiają się w głównej mierze na spalaniu tłuszczu. Przyspieszają tym samym cały proces poprzez szybsze usuwanie zapasów tłuszczu z Twojego organizmu. Na przykład zielona lub czerwona herbata i L-karnityna są enzymami i naturalnymi substancjami, które przyspieszają w naturalny sposób spalanie tłuszczu przez Twój organizm.

Choć prawdą jest, że można je spożywać je w sposób naturalny, te formuły i suplementy dostępne na rynku mają bardziej skoncentrowaną postać. W efekcie są także przez to bardziej skuteczne.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli chcesz wyeliminować tłuszcz z określonego obszaru, to spalacze tłuszczu działają na poziomie ogólnym, a nie w sposób konkretnie ukierunkowany.

Twoje ciało przekształca tłuszcz w energię i przechowuje to, czego nie używa. Zazwyczaj więc odkłada zapasy tłuszczu w obszarach takich jak uda, biodra i brzuch (zwłaszcza u kobiet).

L-karnityna

Jeśli brać pod uwagę zarówno termogeniki, jak i spalacze tłuszczu, to L-karnityna jest zdecydowanie najpopularniejszym naturalnym spalaczem tłuszczu. Natomiast wśród grupy termogeników nie można wskazać jednego, wyraźnego faworyta.

Some figure

L-karnityna jest aminokwasem wytwarzanym przez ludzki organizm. Można go także dostarczyć z zewnątrz z uwagi na jego zawartość w niektórych produktach spożywczych. L-karnityna ogólnie rzecz biorąc pomaga spalić tłuszcz, który Twoje ciało następnie zamieni w energię, a więc nie przechowa go w żadnej części ciała.

Ponadto L-karnityna hamuje niszczenie masy mięśniowej i optymalizuje poziom glikogenu. Zmniejsza także kontuzje i urazy mięśni spowodowane ćwiczeniami fizycznymi i zwiększa poziom tlenu we krwi. L-karnityna jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą schudnąć i spalić tłuszcz bez utraty tkanki mięśniowej, a jednocześnie budować „formę”, czyli kondycję.

Decyzje, decyzje: termogeniki, czy spalacze tłuszczu?

Jeśli dotarłeś już do tego punktu, będziesz zatem chciał zapewne podjąć już jedną, konkretną decyzję. Czy powinieneś wybrać termogeniki, czy raczej spalacze tłuszczu? Twój wybór będzie zależeć od wielu czynników, takich jak na przykład czas, przez który już uprawiałeś ćwiczenia fizyczne.

Na przykład jeśli nie ćwiczyłeś zbyt intensywne lub nawet wcale w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, zdecydowanie lepiej będzie wybrać L-karnitynę. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ Twoje tętno podczas ćwiczeń znacznie wzrośnie z uwagi na brak kondycji.

Termogeniki mogą jedynie pogorszyć ten stan. To z kolei może doprowadzić do prawie stałego zjawiska częstoskurczu serca, w efekcie czego będzie można poczuć objawy typowe dla nadciśnienia tętniczego.

Some figure

Z drugiej jednak strony są wśród nas tacy, którzy ćwiczą regularnie lub wręcz codziennie. Jeśli należysz do tej kategorii ludzi, zalecamy stosowanie termogeników. A wszystko z uwagi na to, że Twoje ciało jest już przyzwyczajone do ćwiczeń. Nie powinno więc być żadnych problemów z zażywaniem termogeników, jako suplementu wspomagającego dążenie do celu.

Oczywiście nie oznacza to, że efekty uboczne w takim przypadku z pewnością nie wystąpią. Jeśli tak się jednak stało, to powinieneś upewnić się, że zaprzestałeś używać tego suplementu oraz innych z tej grupy.

Kiedy zobaczę pierwsze wyniki?

Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest to, jak szybko chcesz zobaczyć wyniki. L-karnityna oferuje wyniki zdecydowanie długoterminowe. W rzeczywistości zwykle nie widać rezultatów jej działania aż upłynie około sześciu miesięcy.

Z drugiej jednak strony termogeniki szybko dają dobre i widoczne rezultaty. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że termogeniki nie będą „działać” same. Musisz uzupełnić je o odpowiednio dobraną i dobrze zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych.

Mamy nadzieję, że zamieszczone informacje pomogą Ci zdecydować, czy wolisz termogeniki, czy też spalacze tłuszczu. A także, że dzięki nam znajdziesz idealne rozwiązanie dla swoich potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hann, V. B., Martins, M. de S., & Dias, R. da L. (2014). Thermogenics: a systematic review about the use of coconut oil, safflower oil and CLA/Termogenicos: uma revisao sistematica sobre o uso de oleo de coco, oleo de cartamo e cla. Revista Brasileira de Nutrição Esportiva8, 10+. https://go.gale.com/ps/i.do?id=GALE%7CA391596473&sid=googleScholar&v=2.1&it=r&linkaccess=abs&issn=19819927&p=AONE&sw=w&userGroupName=anon~3e03bc30
  • Jordá, M. J. (2007). Diccionario práctico de gastronomía y salud: un viaje riguroso y desenfadado por el mundo de la cultura gastronómica. Ediciones Díaz de Santos. http://190.57.147.202:90/jspui/bitstream/123456789/366/1/diccionario%20practico%20de%20gastronomia.pdf
  • Valeriano da Silva, W., de Andrade Gomes Silva, MI, Tavares Toscano, L., Dantas de Oliveira, KH, de Lacerda, LM, & Silva, AS (2014). Prevalencia de la suplementación y efectos adversos en practicantes de ejercicio físico. Nutrición Hospitalaria , 29 (1), 158-165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.