Logo image
Logo image

Uderzenia gorąca – pokarmy łagodzące objawy menopauzy

3 min.
Kobieta na ogół kończy menopauzę po tym, jak przez rok nie dostaje okresu, ale zmiany związane z tym procesem, takie jak uderzenia gorąca, mogą towarzyszyć jej nawet przez kilka ostatnich lat. W tym wpisie przyjrzymy się kilku pokarmom, które mogą pomóc Ci łagodniej przejść menopauzę.
Uderzenia gorąca – pokarmy łagodzące objawy menopauzy
Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2019

Menopauza to naturalny proces biologiczny, w wyniku którego kobieta przestaje miesiączkować. Najczęściej rozpoczyna się po 45 roku życia. Przyczyną menopauzy jest to, że jajniki przestają produkować hormony, takie jak estrogen i progesteron. To skutkuje różnymi objawami, najczęściej występujące to uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów, problemy ze snem.

Na szczęście istnieją naturalne sposoby na radzenie sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami – jednym z nich jest odpowiednia dieta.

Jedzenie łagodzące uderzenia gorąca

Bulion lub rosół na uderzenia gorąca

Ta zupa jest szybka i prosta do przygotowania, poza tym jest sycąca oraz pomoże Ci zadbać o prawidłowe nawodnienie. Pamiętaj, że możesz wzbogacić ją dodatkowymi składnikami, takimi jak wodorosty, cebula, rzepa czy korzonki.

Warto również wspomnieć, że tradycyjna chińska medycyna w czasie menopauzy zaleca jedzenie pokarmów o ciemnym zabarwieniu, na przykład jagód.

Banany

Zalecamy jeść przynajmniej jednego banana raz na dwa – trzy dni. Wybieraj banany zielone (mniej dojrzałe). Zielone banany zawierają większe ilości skrobi opornej. Ta skrobia wchłaniana jest w jelitach i służy, jako pożywka dla dobrych bakterii, które znajdują się w jelicie grubym.

Co więcej, zielone banany zawierają także tryptofan, który wspomaga produkcję serotoniny.

Some figure

Tempeh

To tradycyjna potrawa z Indonezji. Tempeh jest daniem podobnym do ciasta i przygotowuje się je ze sfermentowanej soi. Jedz je dwa razy w tygodniu. Tempeh możesz gotować, marynować, a nawet jeść surowe.

Klasyczny tempeh robi się z soi, ale tempeh z ciecierzycy jest łatwiejszy do strawienia. To danie jest silnym probiotykiem, który wspomaga pracę jelit i wzbogaca ich florę bakteryjną.

Groszek

Surowy i świeży groszek ma dobroczynny wpływ na florę bakteryjną jelit, a także zawiera duże ilości białka wykorzystywanego do wzmacniania kości. Co więcej, w groszku znajdują się kumestany, rodzaj fitoestrogenów. Zalecamy jeść groszek dwa razy w tygodniu, jako główny posiłek lub dodatek do sałatki.

Siemię lniane

Siemię lniane zawiera duże ilości lignanów, które pomagają utrzymać aktywność estrogenu. Dzięki temu jedzenie siemienia łagodzi większość objawów związanych z niedostateczną adaptacją organizmu do zmian hormonalnych. Jedz dwie łyżki siemienia dziennie, zmiel je i dodawaj do koktajli, sałatek i sosów.

Orzechy włoskie pomogą Ci na uderzenia gorąca

Orzechy włoskie wspomagają produkcję serotoniny dzięki wysokiej zawartości tryptofanu. Poza tym dostarczają organizmowi dużej ilości zdrowych tłuszczów. Jedz trzy orzechy włoskie dziennie, możesz łączyć je z innymi gatunkami orzechów.

Some figure

Suszony korzeń lukrecji

Codzienne przygotowuj sobie napar z łyżki suszonego korzenia lukrecji i pół litra wody. Możesz dodać do niego trochę anyżu. Ten napar wspomaga produkcję serotoniny. Poza tym, jeśli dokucza Ci niskie ciśnienie krwi, lukrecja może pomóc je podnieść.

Ziarna słonecznika

Zalecamy codziennie dodawać dwie łyżki ziaren słonecznika do sałatek, ryżu, sosów oraz innych dań, do których według Ciebie pasują. Możesz także jeść je na surowo lub prażyć je na suchej patelni – każdy sposób ich jedzenia jest dobry. Najważniejsze, żebyś dostarczyła swojemu organizmowi zawartych w nich tłuszczy oraz składników odżywczych. Ziarna słonecznika zawierają amino kwasy, których jedzenie zapobiega utracie tkanki mięśniowej oraz kostnej.

Surowa marchew

Marchew powinnaś jeść na surowo, ponieważ gotowana nie zawiera już składników pomocnych w walce z objawami menopauzy. W marchwi znajduje się witamina A, witamina C oraz podstawowe składniki odżywcze.

Jak widzisz istnieje wiele pokarmów, które pomogą Ci zwalczyć uderzenia gorąca powodowane przez menopauzę. Jeśli dokuczają Ci zmiany hormonalne, zadbaj o to, żeby te produkty znalazły się w Twojej diecie. Postaraj się jeść więcej opisanych powyżej pokarmów, żeby złagodzić objawy związane z menopauzą.

Menop

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.