Logo image
Logo image

Jak dieta jabłkowa może zmniejszyć tłuszcz na brzuchu?

4 min.
Tłuszcz w rejonie brzucha gromadzi się z ogromną łatwością i nie wygląda zbyt dobrze. To powszechny problem w obecnych czasach. Ale ćwiczenia fizyczne i dieta jabłkowa dadzą Ci narzędzia pozwalające skutecznie z nim walczyć!
Jak dieta jabłkowa może zmniejszyć tłuszcz na brzuchu?
Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2019

Dieta jabłkowa to szybki sposób na detoksykację organizmu i zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. To skuteczne rozwiązanie, ale uzyskanie pożądanych przez Ciebie wyników może zająć Ci trochę czasu.

W naszym dzisiejszym artykule omówimy zatem wszystko, co musisz wiedzieć o tej godnej uwagi metodzie, jaką jest dieta jabłkowa. Wyjaśnimy Ci także to, dlaczego jest ona aż tak skuteczna i zaprezentujemy Ci sprawdzony dwutygodniowy plan dietetyczny.

Zapraszamy zatem do lektury!

Dlaczego dieta jabłkowa jest tak skuteczna?

Pewnie zastanawiasz się w tym właśnie momencie, czy dieta jabłkowa naprawdę działa. Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta. Brzmi ona: TAK, dieta jabłkowa działa. I to jeszcze jak! Wynika to z prostego faktu, że chociaż jabłka są kluczowym czynnikiem w tej diecie, istnieje wiele innych czynników, które pomagają w utracie wagi.

Pamiętaj zatem, aby wykonywać co najmniej jedną godzinę ćwiczeń dziennie podczas jednoczesnego stosowania tej diety. Nie muszą być to ćwiczenia o wysokiej intensywności, ale muszą stać się codzienną rutyną.

I przede wszystkim miej na uwadze to, że dieta to nie wszystko. To właśnie regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne mają kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanych przez Ciebie rezultatów.

Dieta jabłkowa jest również skuteczna z tego powodu, że stymuluje ona naturalne procesy metaboliczne Twojego organizmu. Oznacza to, że żywność jest przetwarzana szybciej, co wymaga w związku z tym większej liczby kalorii. W konsekwencji można szybciej i efektywniej spalać tkankę tłuszczową nagromadzoną w okolicy brzucha.

Inny powód, dla którego ta dieta jabłkowa wykazuje się tak dużą popularnością, jest bezpośrednio związany z korzyściami oferowanym przez jabłka. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w kolejnej sekcji tego artykułu. Będziesz niewątpliwie zaskoczona tymi wszystkimi sposobami, na jakie jabłka korzystnie wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Korzyści oferowane przez jabłka

Jabłka są jednym z najkorzystniejszych owoców, jakie znamy. Nie tylko z uwagi na możliwości, jakie oferują pod kątem utraty wagi, ale przede wszystkim dzięki korzystnemu ich wpływowi nasz ogólny, dobry stan zdrowia. Oto niektóre z najważniejszych cech, jakimi cechują się popularne jabłka:

  • Pomagają wyeliminować zjawisko zatrzymania płynów w organizmie
  • Chronią błonę śluzową jelit
  • Oczyszczają Twoją krew
  • Zawierają spore ilości przeciwutleniaczy
  • Cechują się niskim poziomem kalorii

Z racji wszystkich wymienionych powyżej korzyści jabłka wygrały swoje miejsce w przeważającej większości zdrowych diet. Ponadto owoce te nie są drogie i można je kupić bez żadnego problemu przez cały rok.

Dieta jabłkowa – tygodniowy plan żywieniowy

Poniżej znajdziesz specjalnie opracowany plan żywieniowy na cały tydzień. Dzięki niemu będziesz mogła we właściwy sposób przestrzegać diety jabłkowej. Najbardziej powinnaś zwrócić uwagę na pierwsze dni tej diety z uwagi na to, że to właśnie w ich trakcie będziesz jadła najwięcej jabłek.

Wraz z upływem kolejnych dni do planu żywieniowego dodane zostaną kolejne zdrowe produkty spożywcze, a liczba kalorii nieco wzrośnie. Dzięki temu możesz doskonale uzupełnić w ten sposób swoją dotychczasową, tradycyjną dietę. Pora jednak przejść do konkretów:

Some figure

Dzień 1

  • Śniadanie. Trzy jabłka, w całości lub pod postacią wyciśniętego z nich soku.
  • Obiad. Sałatka z rukolą, pomidorami i zielonymi oliwkami, z dodatkiem soku wyciśniętego z połowy cytryny.
  • Kolacja. Trzy jabłka, w całości lub pod postacią wyciśniętego z nich soku.

Dzień 2

  • Śniadanie. Trzy jabłka, w całości lub pod postacią wyciśniętego z nich soku.
  • Obiad. Sałatka z pomidorów i tuńczyka. Jeśli chcesz, możesz dodać do niej odrobinę oliwy z oliwek.
  • Kolacja. Trzy jabłka, w całości lub pod postacią wyciśniętego z nich soku.

Dzień 3

  • Śniadanie. Dwa jabłka, w całości lub pod postacią wyciśniętego z nich soku oraz jeden tost z mąki pełnoziarnistej i z szynką z indyka.
  • Obiad. Jedna przygotowana na grillu pierś z kurczaka i jedna z wymienionych tu sałatek.
  • Kolacja. Trzy jabłka oraz szklanka półtłustego mleka.

Dzień 4

  • Śniadanie. Dwa jabłka, w całości lub pod postacią wyciśniętego z nich soku oraz jeden tost z mąki pełnoziarnistej i z szynką z indyka.
  • Obiad. Filet z morszczuka przygotowany na grillu oraz szpinak. Jedno jabłko na deser.
  • Kolacja. Dwa jabłka oraz szklanka półtłustego mleka.

Dzień 5

  • Śniadanie. Jedno całe jabłko, dwa pod postacią wyciśniętego z nich soku oraz jeden tost z mąki pełnoziarnistej i z szynką z indyka.
  • Obiad. Dwie przygotowane na grillu piersi z kurczaka i szpinak w postaci sauté.
  • Kolacja. Dwa jabłka i pomidor oraz świeża sałatka z odtłuszczonym twarogiem.

Tytułem podsumowania

Pamiętaj o tym, że dieta jabłkowa powinna być przeprowadzona jedynie okresowo. Nigdy nie należy stosować jej dłużej niż dwa tygodnie. Zalecamy też, aby wdrożyć w życie przerwę na oczyszczenie organizmu z toksyn pomiędzy przejściem między niezdrowymi i nowymi nawykami żywieniowymi.

Wszystkie te poszczególne kroki zapewnią Ci zmaksymalizowanie wszystkich korzyści dla Twojego ciała. Ponadto przez dwa tygodnie niech jabłko będzie Twoim największym sojusznikiem.

Podczas gdy tracisz zapasy tkanki tłuszczowej z brzucha, uświadamiasz sobie, jak ważna jest zdrowa dieta. Po dwóch tygodniach rozpocznij dietę podobną do wspomnianej powyżej, aby uniknąć powrotu do wagi, którą zdążyłaś utracić.

Jeśli powrócisz do starych nawyków po zakończeniu tej diety, szybko doświadczysz efektu jo-jo. I na koniec warto pamiętać, że tak zwane „diety – cud” nie istnieją. Oznacza to, że jedynym skutecznym sposobem na odchudzanie jest uprawianie ćwiczeń fizycznych i przestrzeganie odpowiednio zrównoważonej i dobrze zbilansowanej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bacardí-Gascón, M., De J Murillo-González, M., & Jiménez-Cruz, A. (2006). Efectividad a largo plazo de la La Manzana de la Salud sobre el diseño de dietas. REVISTA BIOMÉDICA17(1), 17–23. https://doi.org/10.32776/revbiomed.v17i1.435
  • Hidalgo Filipovich, R., Gómez Ugarte, M., Escalera Cruz, D. Á., Rojas Navi, P., Moya Santos, V., Delgado Flores, P., Mamani Villca, C. R., & Hinojosa Castellón, J. (2016). Beneficios de La Manzana (Malus Domestica). Revista de Investigación e Información en Salud. Revista de Investigación e Información En Salud, 58. Retrieved December 25, 2022, from http://www.revistasbolivianas.ciencia.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2075-61942016000300009&lng=en&nrm=iso&tlng=es
  • Villa, J. G. (2014). 50 alimentos para vivir mejor. Intermedio Editores S.A.S.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.