Dlaczego tak trudno schudnąć po kryzysie diety
Utrata wagi to cel, który nie tylko przynosi korzyści estetyczne, ale też zdrowotne. Wymaga dużego zaangażowania i siły woli. Niemniej jednak normalne są kryzysy w diecie, a później osiągnięcie celu staje się trudniejsze. W tym poście wyjaśnimy, dlaczego tak trudno schudnąć po przerwie. Czytaj dalej!
Istnieją różne powody, dla których warto schudnąć: chęć wyglądania bardziej stylowo, poprawa zdrowia, zdrowsze życie i więcej. Aby schudnąć, wykonujemy określone kroki, takie jak ćwiczenia, zdrowa dieta i zmiana niektórych nawyków.
Kiedy podejmujemy tę decyzję i zaczynamy wprowadzać te zmiany w naszej diecie i codziennych czynnościach, nasz mózg stara się przyswoić wszystko w możliwie najlepszy sposób.
Jednak w każdej chwili możliwe jest, że przejdziesz “kryzys” lub będziesz mieć “cheat day”, co jeszcze bardziej utrudnia późniejszą utratę wagi. Powiemy Ci, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego tak trudno schudnąć –dieta nie jest odpowiednia dla Ciebie
Większość osób, które się odchudzają, oczekuje szybkich rezultatów. Z tego powodu często wybierają diety, które są restrykcyjne i nie rozumieją, że mogą być one szkodliwe dla zdrowia.
Kiedy osoba mająca nawyk jedzenia dużych ilości dowolnego jedzenia przechodzi na restrykcyjną dietę, ta nagła zmiana powoduje zmianę hormonalną i szybką utratę wagi.
Znaczna redukcja kalorii w nowej diecie wpływa na poziom greliny i leptyny – hormonów odpowiedzialnych za regulację uczucia głodu i sytości, Tak więc utrata wagi po przerwie nie tylko staje się trudna, ale hormonalnie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Dlatego najbardziej wskazaną opcją jest wybranie diety, w której te hormony mogą współpracować i nie szkodzić organizmowi.
Silna wola
Jest to niezbędny element, gdy próbujesz schudnąć: silna wola. Nowe rzeczy, które musisz zrobić, aby schudnąć, powinny być spójne. Oznacza to, że każdy krok musi być bezpieczny, wykonywany z przekonaniem i zawsze musi być nakierowany na cel.
Jeśli masz zamiar ciągle myśleć o wszystkim, co wcześniej jadłaś, prawdopodobnie zaczniesz odczuwać pokusę. Co więcej, jeśli nie masz dużej siły woli, w końcu ulegniesz tej pokusie.
Czasami poddanie się potrzebie „zjedzenia smakołyka” po tak długiej abstynencji może być gorsze niż brak jakiegokolwiek ograniczania się.
Omówmy to na przykładzie. Załóżmy, że od kilku dni masz ochotę na czekoladę. Pewnego dnia przechodzisz obok cukierni, w której zapach ciast, ciastek i innych wypieków jest niezwykle apetyczny.
W końcu wchodzisz i kupujesz wszelkiego rodzaju słodkości. Na tym przykładzie możesz zobaczyć, jak poddanie się presji może doprowadzić do zjedzenia dwa razy więcej niż to zalecane.
Takie rzeczy się zdarzają, problem polega na tym, że są chwile, kiedy kryzys jest tak wielki, że zrujnujesz wszystko, na co pracowałaś. To w efekcie utrudnia utratę wagi po kryzysie, ponieważ wkraczasz w błędne koło wzlotów i upadków.
Styl życia
Utrata wagi to nie tylko zmniejszenie liczby, którą wskazuje waga. Utrata masy ciała oznacza zmianę stylu życia, nawyków i priorytetów. Są ludzie, którzy nie przyswajają sobie tego poprawnie; to znaczy przestrzegają diety i udaje im się schudnąć, ale po pewnym czasie ponownie przybierają na wadze.
Wynika to z faktu, iż nie zmieniają swoich nawyków, więc dieta nie ma to realnego wpływu na ich zdrowie. Dlatego nie są w stanie utrzymać odpowiedniej wagi.
Ważne jest, aby zrozumieć, że ze wszystkich rzeczy, które robisz w procesie odchudzania, Twój styl życia jest tym, co musi zostać z Tobą na stałe.
Utrata wagi to coś więcej niż osiągnięcie estetyczne, to sukces osobisty, które poprawi Twoje zdrowie. Dobre odżywianie i ćwiczenia umacniają kroki w kierunku długiego i pełnego życia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Więc nie czekaj dłużej, zmień swoje złe nawyki i pokaż światu swój potencjał.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chiprut R, Castellanos-Urdaibay A, Sánchez-Hernández C, et al. (2001). La obesidad en el Siglo XXI. Avances en la etiopatogenia y tratamiento. . Gac Med Mex;137(4):323-334.
- Menefee, L., & Somberg, D. (2005). Los Diez obstaculos de perder peso y hacer ejercicios: Descubre Por Que has fallado antes y Como conseguirlo ahora (G. Tusell, Trans.). Gestion 2000.
- Saldaña García, C., & Bados López, A. (1988). El problema del mantenimiento en el tratamiento de la obesidad. Un modelo de intervención para la prevención de la recaída. Anuario de psicología. http://diposit.ub.edu/dspace/handle/2445/121406
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.