Logo image
Logo image

Jak osiągnąć płaski brzuch: kluczowe zasady

4 min.
Jak osiągnąć płaski brzuch: kluczowe zasady
Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2020

Jeśli chcesz osiągnąć płaski brzuch, powinnaś przestrzegać kilku najistotniejszych zasad.

Wiele osób chodzi na siłownię, ponieważ chcą stracić parę kilogramów. Z pewnością jesteś świadoma tego, że wcale nie jest to takie łatwe. Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać chudnięcie. Czytając poniższy artykuł poznasz kluczowe zasady, które pomogą Ci osiągnąć płaski brzuch. Dowiedz się, co powinnaś robić!

Posiadanie płaskiego brzucha jest z pewnością możliwe, zwłaszcza jeśli trenujesz i przestrzegasz zrównoważonej diety. Jednak jeżeli zależy Ci na długoterminowych rezultatach, musisz trzymać się właściwego i kompleksowego planu oraz włączyć do codziennego życia zdrowe nawyki.

Skuteczne treningi odgrywają kluczową rolę, ale nie można zapominać również o takich codziennych aktywnościach, jak właściwa ilość odpoczynku oraz picie wystarczających ilości wody. One również wpływają na liczbę kalorii, które spalasz każdego dnia. Zapanowanie nad tymi wszystkimi aspektami pomoże Ci osiągnąć płaski brzuch, o którym marzysz.

Poza tym, musisz zaakceptować swoje uwarunkowania genetyczne i zrozumieć, że niektórzy ludzie mają większy problem z osiągnięciem tego celu niż inni. Dlatego też powinnaś mieć realistyczne oczekiwania, bazujące na budowie biologicznej Twojego ciała.

Pięć kluczowych zasad, które pomogą Ci osiągnąć płaski brzuch

Poza zagadnieniami, które wspomnieliśmy wyżej, należy zwrócić uwagę na parę kluczowych zasad, które mogą pomóc Ci osiągnąć płaski brzuch. Czytając poniższą listę poznasz najistotniejsze informacje. Zapamiętaj je i zastosuj!

1. Pilnuj zrównoważonej diety

Przestrzeganie zrównoważonej diety to pierwszy krok do zdobycia płaskiego brzucha. W tym celu musisz wprowadzić określone zmiany w swojej diecie, na przykład nie spożywać jedzenia śmieciowego i napojów gazowanych. Zamiast nich w Twojej diecie powinno się znaleźć więcej owoców i warzyw.

Some figure

Nie zapominaj również, że śniadanie stanowi kluczowy element każdej diety. Nigdy nie powinnaś pomijać pierwszego posiłku w ciągu dnia. Jedz śniadanie od razu po przebudzeniu i zadbaj o to, aby znalazły się w nim wszystkie kluczowe wartości odżywcze, których potrzebuje Twój organizm.

Z kolei, na kolację powinnaś spożywać niedużo jedzenia. Wszystko dlatego, że kolację je się pod wieczór, kiedy Twój organizm nie będzie już miał wystarczająco dużo czasu, by strawić ciężkie posiłki.

2. Ćwicz

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że ćwiczenia fizyczne to jeden z kluczy do osiągnięcia płaskiego brzucha. W tym celu zaleca się wykonywać ćwiczenia aerobowe, które sprawią, że będziesz się pocić i uaktywnią każdy mięsień w ciele.

Jeden z najlepszych sposobów na utratę zbędnych kilogramów to trening interwałowy o wysokiej intensywności. Ten rodzaj treningu (znany również pod nazwą HIIT) pomoże Ci spalić więcej kalorii w ciągu dnia, ponieważ maksymalizuje wykorzystanie tlenu po zakończeniu ćwiczeń.

3. Podnoś ciężary

Podnoszenie ciężarów to jeden z najlepszych sposobów na spadek wagi. Dzieje się tak, ponieważ pomaga zbudować i ukształtować mięśnie ciała oraz poprawia ogólną skuteczność sesji treningowych. Poza tym umożliwia Ci zachowanie zdrowej przemiany materii.

Będąc na siłowni skoncentruj się na ruchach i ćwiczeniach, które oddziałują na większe grupy mięśni. Oprócz tego staraj się raczej opracowywać wiele mięśni – zamiast koncentrować się na ćwiczeniach izolacyjnych. Takie ćwiczenia spalają więcej kalorii, a tym samym pomogą Ci spalić większe ilości tkanki tłuszczowej i szybciej osiągnąć płaski brzuch.

4. Pij duże ilości wody

Nie zapominaj, że aby czuć się pełna energii i gotowa do działania podczas sesji treningowych, musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Kiedy pijesz wodę, pomagasz swojemu organizmowi utrzymać odpowiednią równowagę płynów, co z kolei sprawia, że czujesz się pełna.

Some figure

Dzięki temu automatycznie jesz mniej. Jednak powinnaś unikać napojów sportowych, które mają bardzo dużo kalorii. Nie pij również innych słodzonych napojów.

5. Aby osiągnąć płaski brzuch śpij więcej i zadbaj o odpoczynek

Na sam koniec pragniemy Ci przypomnieć, że brak odpowiedniej ilości snu oraz wysoki poziom stresu mogą podnosić poziom kortyzolu. To hormon, który nasz organizm produkuje w stresujących sytuacjach.

Za mało snu może również wpływać na Twoją tarczycę, stymulując produkcję hormonu, który kontroluje Twoją przemianę materii. To z kolei sprawi, że zaczniesz przybierać na wadze. Dlatego też jeśli chcesz mieć płaski brzuch, powinnaś zadbać o lepszą jakość snu. Spokojny odpoczynek w nocy pomoże Ci również uniknąć uczucia opuchnięcia, które wiąże się z brakiem snu.

Jak dowiedziałaś się z powyższego artykułu, aby mieć płaski brzuch musisz przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jeżeli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, pamiętaj o naszych radach.

Z pewnością pomogą Ci osiągnąć Twój cel. Postaraj się skorzystać ze wszystkich naszych podpowiedzi i spraw, by stały się częścią Twojego harmonogramu dnia. Z pewnością nie będziesz żałować zmian, które wprowadzisz w swoim życiu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eshel, G., & Martin, P. A. (2006). Diet, energy, and global warming. Earth Interactions, 10(9). https://doi.org/10.1175/EI167.1
  • Williams, J. G. (1968). Nutrition in sport. Practitioner, 201(202), 324–329.
  • Maughan, R. J. (2012). Sport and Exercise Nutrition. In Encyclopedia of Human Nutrition(Vol. 4–4, pp. 204–208). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00253-1
  • Fullagar, H. H. K., Duffield, R., Skorski, S., Coutts, A. J., Julian, R., & Meyer, T. (2015, November 1). Sleep and recovery in team sport: Current sleep-related issues facing professional team-sport athletes. International Journal of Sports Physiology and Performance. Human Kinetics Publishers Inc. https://doi.org/10.1123/ijspp.2014-0565
  • Halson, S. L. (2008, March). Nutrition, sleep and recovery. European Journal of Sport Science. https://doi.org/10.1080/17461390801954794

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.