Szybkie i zdrowe odchudzanie? To możliwe!

Szybkie i jednocześnie zdrowe odchudzenie się jest marzeniem wielu osób. Choć nie jest to łatwe zadanie, nie jest także niemożliwe. W tym artykule podpowiemy jak można to osiągnąć.
Szybkie i zdrowe odchudzanie? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2019

Szybkie pozbycie się kilogramów z jednoczesnym wyrzeźbieniem atletycznej sylwetki jest możliwe! Nie trzeba w tym celu ani pomijać posiłków, ani tym bardziej się głodzić. Przy zachowaniu odpowiedniej dyscypliny, silnej woli i właściwej motywacji wszystko można osiągnąć.

Szybkie odchudzanie? Tak! Ale pamiętaj, że cudów nie ma

Cuda zdarzają się tylko w bajkach. Niestety żadna magiczna dieta nie istnieje. To trzeba sobie uświadomić na samym początku drogi odchudzania. Pozbycie się z menu niektórych produktów, a żywienie się tylko wybranymi wcale nie jest dobre w walce z nadwagą i na pewno nie sprawi, że schudniemy w krótkim czasie.

Ważne: nie głódź się!

Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy pamiętaj, że głodzenie się może przynieść skutki odmienne od zamierzonych. To samo tyczy się sytuacji, gdy celowo będziesz pomijać niektóre posiłki, np. kolacje lub jeszcze gorzej – śniadania.

Konsekwencją głodzenia się mogą być bardzo poważne problemy zdrowotne, wynikające z niedoboru niezbędnych składników odżywczych. Może wystąpić na przykład anemia, osłabiona odporność czy wręcz coś z czym walczysz – przybieranie na wadze.

Szybkie i zdrowe odchudzanie jest możliwe

W trakcie diety jadłospis musi być obszerny, ale musi być zaplanowany bardzo rozsądnie. Każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego dieta, która podziałała na koleżankę, wcale nie musi dobrze działać na ciebie.

Dla niektórych osób wcale nie będzie konieczne ograniczanie ilości spożywanego jedzenia, a wystarczy jedynie zmiana jego jakości. Ważne, aby dostarczać organizmowi, jak najlepszych składników odżywczych. 

Niektóre elementy nie są organizmowi potrzebne i te faktycznie dobrze jest wyeliminować lub przynajmniej znacznie ograniczyć. Do takich składników należą tłuszcze nasycone, cukry i rafinowana mąka.

Czego unikać?

Istnieją produkty spożywcze, które zdecydowanie nie są zdrowe dla człowieka. Nie zawierają żadnych wartości odżywczych i tak naprawdę ich konsumpcja wyrządza więcej szkody w organizmie niż przynosi pożytku.

Przykładami takich niezdrowych produktów są: słodzone napoje gazowane, lody, słodkie desery i wszelkie fabrycznie produkowane snacki.

Węglowodany to nie wróg!

Węglowodany są niezbędne organizmowi do wyprodukowania energii na prowadzenie funkcji życiowych. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Ważne jest, aby spożywać węglowodany złożone, które zawierają dużo błonnika, witamin i minerałów. Dobrym przykładem produktów tego typu jest soczewica, pełne ziarna zbóż i oczywiście warzywa, np. brokuły czy cukinia.

Nie można także zapominać o węglowodanach prostych. Te są szczególnie ważne przed wysiłkiem fizycznym. Znajdują się w owocach, świeżo wyciśniętych sokach, gorzkiej czekoladzie czy jogurcie naturalnym.

Szybkie odchdzanie

Aby jednak zachować szczupłą sylwetkę należy pamiętać o kaloriach, których w węglowodanach może być sporo. Kluczową zasadą jest, aby spalać więcej kalorii niż się ich konsumuje. W przeciwnym wypadku nadmiar kalorii będzie się odkładał w ciele. Dlatego ważne jest szybkie funkcjonowanie metabolizmu i w miarę możliwości jego przyśpieszenie.

Jak przyśpieszyć metabolizm?

Aby metabolizm funkcjonował sprawnie i szybko należy zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości protein. Produktem o wysokiej zawartości protein są na przykład jajka. Z przypraw, to cynamon świetnie działa na przyśpieszenie metabolizmu. Innym produktem, który też się sprawdzi w tej roli są orzechy.

Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta: nierozłączne połączenie

Zbilansowana dieta polega oczywiście na dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Nie wystarczy jedynie nie jeść tego co szkodliwe, trzeba jeść dużo różnorodnych i odżywczych produktów.

Zbilansowana dieta to także dbanie o częstotliwość posiłków, nie pomijanie żadnego z posiłków i jedzenie tylko tyle, aby zaspokoić głód. Również odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne w zbilansowanej diecie.

Te wszystkie zasady żywieniowe muszą iść w parze z aktywnością fizyczną. Przysiady, brzuszki, drążek to świetne ćwiczenia, które wspierają szybkie zrzucenie kilogramów. Idealną sytuacją byłoby znalezienie sobie takiej aktywności fizycznej, której wykonywanie dodatkowo będzie przynosiło radość i satysfakcję.

Małe cele – czy to dobry pomysł?

Kiedy zależy nam na odchudzeniu się lub na poprawieniu kondycji wyznaczanie sobie małych, pojedynczych celów jest dobrym motywatorem. Czyli lepiej wyznaczyć sobie cel 1 kilogram w tydzień, niż cel – 10 kilogramów w miesiąc. Dzięki temu proces odchudzania będzie cały czas pod kontrolą i nie trzeba będzie czekać długich miesięcy, żeby sprawdzić rezultaty.

Ważne jest także wyznaczenie realistycznych celów. To znaczy można wyznaczyć sobie cel zrzucenia 1 lub 2 kilogramów w ciągu tygodnia, ale nie ma sensu wyznaczania sobie celu zrzucenia w tydzień na przykład 15 kilogramów. To jest nierealne i postępując w ten sposób stawiamy się od razu na spalonej pozycji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.