Logo image
Logo image

Utrzymanie wagi - co powinieneś robić

4 min.
Jak powinno wyglądać utrzymanie wagi
Utrzymanie wagi - co powinieneś robić
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2020

Jeśli nie interesuje Cię odchudzanie, tylko utrzymanie wagi, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które pomogą Ci osiągnąć cel. Zapoznaj się z nimi podczas lektury tego artykułu i spróbuj zastosować je w życiu codziennym. Dzięki nim regularne ważenie z pewnością będzie wywoływać uśmiech na Twojej twarzy!

Wraz z nadejściem lata wiele osób chce utrzymać swoją wagę. Jak wiesz, to w jaki sposób uwzględniamy sport w naszej codziennej rutynie, a także sposób, w jaki radzimy sobie z odżywianiem, to niektóre z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Co więcej, nie można zapominać, że ​​można utrzymać wagę tylko postępując zgodnie z pewnymi wskazówkami. W tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym utrzymanie wagi będzie banalnie proste, a Ty będziesz w dobrej formie latem.

Utrzymanie wagi, a przy okazji również dobrej formy nie zawsze jest łatwe, wymaga dużo wysiłku i dyscypliny. Aby to osiągnąć, musisz wytrwać i utrzymać motywację. Podobnie, dokonanie drobnych zmian w codziennym życiu może przybliżyć cię do celu.

Jakie są kluczowe aspekty, które ułatwią utrzymanie wagi?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do zdrowego stylu życia i pomagają utrzymać wagę. Wszystkie są ze sobą powiązane, co oznacza, że ​​aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i prowadzić zdrowsze życie, ważne jest, aby w każdy z nich inwestować czas i wysiłek.

W tym artykule opowiemy też o najważniejszych aspektach, o których należy pamiętać. Zwróć na nie uwagę i włącz je do swojej codziennej rutyny!

1. Aktywność fizyczna

Po pierwsze, aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych mechanizmów zmniejszania masy ciała i utrzymywania wagi. Między innymi dlatego, że sport wymaga dużo wysiłku i pozwala spalać kalorie i kształtować ciało.

Ponadto regularne ćwiczenia pomagają również utrzymać jędrność mięśni i wpływają na samopoczucie, ponieważ podczas ćwiczeń produkujemy endorfiny. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, aktywność fizyczna jest dla Ciebie wręcz wskazana. Regularne ćwiczenia pomogą Ci uniknąć nadwagi, a także zadbać o zdrowie.

2. Odżywianie

Dieta i ćwiczenia idą w parze; koncentrowanie się na jednym bez drugiego będzie tylko szkodzić Twoim celom. Podczas gdy ćwiczenia są bardzo ważnym czynnikiem w kontroli wagi, bez zrównoważonej diety aktywność fizyczna nie będzie przynosiła oczekiwanych efektów.

Odżywianie jest bez wątpienia niezbędnym elementem prowadzącym do uzyskania szczupłej sylwetki i zmniejszenia masy ciała.

Some figure

Wprowadzanie niewielkich zmian w diecie może naprawdę mieć trwały wpływ na Twój organizm. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i upewnić się, że czerpiesz maksymalne korzyści ze swoich treningów, powinnaś dokładnie przyjrzeć się swoim posiłkom.

Zmniejsz ilość tłuszczów i wysoko przetworzonych węglowodanów, takich jak napoje słodkie, aby zmniejszyć nadmiar kalorii. Ponadto upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość białka.

3. Odpoczynek

Możesz mieć idealną rutynę treningową i perfekcyjnie dopracowaną dietę, ale bez odpowiedniego odpoczynku to tylko kwestia czasu, zanim Twój organizm się zbuntuje. Może wydawać się to bez związku, ale odpowiedni odpoczynek jest również istotną częścią dbania o zdrowie, jak sport i dieta, przez co może mieć duży wpływ na kontrolę wagi.

Brak snu może powodować wzrost apetytu. To z kolei może prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych.

4. Stres

Słyszeliście to tysiące razy i to prawda. Stresujące sytuacje mogą sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś musiał jeść dużo więcej, niż Twoje ciało naprawdę potrzebuje. Chociaż wielu uważa, że ​​stres jest problemem psychologicznym lub psychicznym, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że może on również wpływać na Twoje zdrowie fizyczne.

Some figure

Kontrolowanie reakcji na stres, a także jego wpływu na Twoje nastroje i energię to jeden z najlepszych sposobów uniknięcia napadów wilczego głodu lub kompulsywnego jedzenia.

5. Nawodnienie a utrzymanie wagi

Właściwe nawodnienie jest kluczowym elementem do osiągnięcia i utrzymania zdrowej wagi. Nie zapominaj, że równie ważne jest nawodnienie przed, w trakcie i po treningu. Ponadto musisz zadbać o nawodnienie, nawet jeśli nie ćwiczysz.

Najlepiej jest pić wodę w ciągu dnia, gdy czujesz pragnienie, zamiast pić słodkie soki, napoje bezalkoholowe, napoje energetyczne, herbatę lub kawę. Ponadto odwodnienie może powodować uczucie zmęczenia lub głodu, co z kolei prowadzi do przejadania się. Ograniczenie spożycia alkoholu jest również jednym z kluczy do utrzymania wagi. Pamiętaj, że piwo ma ogromną ilość kalorii.

Krótko mówiąc, aby utrzymać wagę, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów wchodzących w skład Twojej codziennej rutyny. Na szczęście możesz zastosować wiele z tych wskazówek, nie zmieniając zbytnio Twoich przyzwyczajeń.

Pamiętaj, że chociaż to prawda, że ​​wszystko to wymaga samodyscypliny, efekty są warte wysiłku. Musisz tylko uzbroić się w motywację i nie tracić nadziei w dążeniu do celu, a na pewno go osiągniesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elfhag, K., & Rössner, S. (2005, February). Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain. Obesity Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1467-789X.2005.00170.x
  • Epel, E., Lapidus, R., McEwen, B., & Brownell, K. (2001). Stress may add bite to appetite in women: A laboratory study of stress-induced cortisol and eating behavior. Psychoneuroendocrinology, 26(1), 37–49. https://doi.org/10.1016/S0306-4530(00)00035-4
  • Torres, S. J., & Nowson, C. A. (2007, November). Relationship between stress, eating behavior, and obesity. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2007.08.008
  • Donini, L. M., Savina, C., & Cannella, C. (2003, March). Eating habits and appetite control in the elderly: The anorexia of aging. International Psychogeriatrics. https://doi.org/10.1017/S1041610203008779
  • Pereira, M. A., Kartashov, A. I., Ebbeling, C. B., Van Horn, L., Slattery, M. L., Jacobs, P. D. R., & Ludwig, D. S. (2005). Fast-food habits, weight gain, and insulin resistance (the CARDIA study): 15-year prospective analysis. Lancet, 365(9453), 36–42. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(04)17663-0
  • Vega Pérez, R., Ruiz Hurtado, K. E., Macías Gonzáles, J., García Peña, M. D., & Torres Bugarín, O. (2016). Impacto de la nutrición e hidratación en el deporte. Mediagraphic, 11(2), 81–87. Retrieved from www.medigraphic.com/elresidente

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.