Logo image
Logo image

Woda z kranu - pić czy nie pić? Wady i zalety

4 min.
Woda z kranu - czy warto ją pić?
Woda z kranu - pić czy nie pić? Wady i zalety
Ostatnia aktualizacja: 05 lipca, 2019

Woda z kranu może się różnić smakiem oraz jakością w zależności od Twojego miejsca zamieszkania. Jednak poza tym picie kranówki samo w sobie ma też kilka zalet oraz kilka wad. Czym różni się od wody butelkowej oraz czy warto się na nią całkowicie przestawić?

Woda z kranu może mieć tak samo dobrą jakość, jak woda butelkowa. Ponieważ w większości miast dokłada się starań, by kranówka była zdatna do picia. Władze lokalne bardzo dbają o to, by jakość wody w miastach była dokładnie monitorowana oraz regularnie badana.

Jakie zalety ma woda z kranu?

Czasami woda z kranu bywa lepiej przebadana niż woda butelkowa. Wiele badań dowodzi, że plastikowe butelki robione są z poliwęglanu i PCV, oba te materiały zawierają bisfenol (BPA). Ten syntetyczny składnik przedostaje się do zawartości plastikowych pojemników.

Co więcej, podczas spalania, z plastikowych butelek uwalniają się dioksyny oraz furany. Obie te substancje są toksyczne oraz mają właściwości rakotwórcze, które następnie przenikają do atmosfery.

Woda kranowa trafia do naszych domów za pomocą rur, dzięki czemu jej pozyskiwanie nie wymaga energii potrzebnej do zabutelkowania, spakowania oraz przetransportowania innych rodzajów wody. Poza tym przetwarzanie wody kranowej nie generuje dodatkowych plastikowych odpadów i innych szkodliwych pozostałości.

Some figure

Warunki przechowywania i dystrybucji, takie jak wysoka temperatura, także nie mają wpływu na wodę kranową. Nie ma także daty przydatności do spożycia. Woda kranowa kosztuje też znacznie mniej niż woda butelkowana. Niektóre badania udowodniły, że może być nawet 250 razy tańsza! Dlatego spożywanie jej jest dobre nie tylko dla środowiska, lecz również Twojego portfela.

Badania dowiodły również, że wyprodukowanie 1 litra wody butelkowej znanej marki generuje 600 razy większe ilości dwutlenku węgla, niż wyprodukowanie 1 litra wody z kranu. Co więcej, żeby przygotować 0,5 litra wody butelkowanej, potrzebne jest około 3 litrów wody z kranu. 

Ale to nie wszystko, należy doliczyć do tego też energię potrzebną na transport. Recycling również jest bardzo ważny, ponieważ jeśli bezmyślnie wyrzucasz plastikową butelkę byle gdzie, konsekwencje tego dla środowiska są horrendalne.

Konsekwencje używania plastikowych butelek

Większość plastikowych butelek i pojemników kończy w rzekach i morzach, tworząc wyspy złożone w całości z odpadów. Te odpady z kolei trafiają z powrotem do Twojego organizmu, ponieważ plastik rozpada się na mikrocząsteczki, które jedzą różne morskie stworzonka, a które ty spożywasz, kiedy jesz na przykład ryby czy owoce morza.

Najczęściej kupowane przez nas produkty pakowane są w jednorazowe pudełka i butelki. Jeśli nie znajdziemy sposobu na ich zutylizowanie, nasze własne odpady spowodują katastrofalne konsekwencje dla środowiska.

W samej Hiszpanii 3,5 miliona spośród 5 milionów wyprodukowanych butelek kończy na niedostosowanych do tego śmietniskach, jest palona lub w inny sposób zanieczyszcza Ziemię.

Przemysł wody butelkowej stara się nas przekonać, że jego produkty są lepsze niż woda kranowa, ale jest to tylko mit społeczny, któremu początek dały zręczny marketing oraz odpowiednio zaplanowane kampanie reklamowe.

Jakie wady ma woda z kranu?

Substancje, jakie zawiera woda kranowa

Substancje, takie jak chlor i chloramina od zawsze stosowane są ze względu na swoje właściwości dezynfekujące, dlatego też mogą przedostać się do naszych kranów. Chlor to bardzo szkodliwy związek chemiczny, wyjątkowo niekorzystny dla naszego zdrowia.

Według Rady do spraw Jakości Środowiska Stanów Zjednoczonych, ludzie pijący chlorowaną wodę mają o 93% większe szanse zachorowania na raka.

Chlorki mogą także łączyć się z innymi cząsteczkami i tworzyć trihalometany, pochodne chloru, które stymulują tworzenie się wolnych rodników. Rodniki te niszczą komórki znajdujące się w ludzkim ciele, co ma bardzo niekorzystne skutki dla naszego organizmu.

Some figure

Co więcej, chlorki są również powiązane z problemami z oddychaniem, skórą, układem trawiennym, pracą nerek i krwią. To tylko niektóre wady związane z piciem wody kranowej, ale możesz ich uniknąć stosując dobry filtr na kran. W ten sposób będziesz pić bezpieczną wodę i będziesz musiał wydawać na wodę butelkową.

Inne substancję, które zawiera woda z kranu

  • Metale ciężkiealuminium, ołów, arsen, chrom.
  • Fluor: okazuje się, że nie tylko nie jest niezbędny w higienie jamy ustnej, ale jest wręcz szkodliwy dla naszego zdrowia.
  • Pestycydy i herbicydy: nadużywanie tych substancji szkodzi nie tylko naszemu jedzeniu. Przedostają się one też do wody pitnej po tym, jak zostają wchłonięte przez deszcz, śnieg i systemy irygacyjne.
  • Resztki leków: przyjmowane przez nas leki trafiają do rzek i zbiorników wodnych, z których pozyskuje się wodę pitną. Są odporne na procesy w stacjach uzdatniania wody i trafiają do wody pitnej, którą spożywamy.
  • Radioaktywne izotopy: mogą pochodzić z naturalnej radioaktywności, elektrowni jądrowych, wypadków jądrowych lub przypadkowych wycieków w rzekach. Konsekwencje są nadal nieprzewidywalne.
  • Lotne związki organiczne.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.