Wysoko przetworzone produkty spożywcze: co to jest?
Jeden z głównych problemów związanych z dzisiejszymi modelami odżywiania to wysoko przetworzone produkty spożywcze. Nasza dieta jest uboga, ponieważ nie mamy czasu na gotowanie i kupujemy gotowe posiłki lub sięgamy po liczne niezwykle przetworzone produkty, które są dostępne na każdym kroku.
W naszych dietach znajduje się coraz więcej wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Okazuje się, że obecnie jest to aż 20 procent żywotności, jaką spożywamy każdego dnia.
Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się o jakich produktach spożywczych mówimy oraz poznasz zagrożenia związane z ich spożyciem. Poza tym zaproponujemy kilka wytycznych, które pomogą Ci żyć zdrowej i przestrzegać bardziej zrównoważonej diety.
Czym są wysoko przetworzone produkty spożywcze?
Często mylimy produkty wysoko przetworzone z produktami przetworzonymi. Jednak zamienne używanie tych terminów jest błędne. Aby wyjaśnić to nieporozumienie, w poniższym artykule wyjaśnimy co je od siebie różni.
Produkty przetworzone to takie produkty spożywcze, do których dodano lub z których usunięto inne składniki poza naturalnymi. Można powiedzieć, że zachowują swoje naturalne właściwości, ale zaszły w nich dodatkowe zmiany.
Z kolei produkty wysoko przetworzone to takie, które zawierają niewiele nieprzetworzonych składników lub nie zawierają ich wcale i stworzono je z myślą o bezpośrednim spożyciu.
To przemysłowe wyroby, wykonane z substancji pochodnych. Wszystkie z nich łączy fakt, że zawierają duże dawki cukrów, a tym samym są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.
Kiedy myślimy o wysoko przetworzonych produktach spożywczych, od razu wyobrażamy sobie fast food i gotowe ciastka. Jednak w rzeczywistości termin ten obejmuje o wiele więcej produktów, takich jak napoje gazowane, białe pieczywo, przetworzone mięsa, słodzone mleko i soki w kartonikach.
Czy spożywanie tych produktów wiąże się z ryzykiem?
Wysoko przetworzone produkty spożywcze są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Mimo tego ludzie na całym świecie spożywają je w coraz większych ilościach, a wpływ takiego zachowania będzie widoczny w średniej i długiej perspektywie. Oto kilka niebezpieczeństw związanych ze spożywaniem takich pokarmów:
Zbyt wiele kalorii i za mało składników odżywczych. Główna wada wysoko przetworzonych produktów spożywczych to fakt, że zawierają duże ilości kalorii. Co więcej, praktycznie żadne z ich składników nie są zdrowe.
Nie ma w nich witamin, białek, ani minerałów. Takie produkty spożywcze dostarczają tak zwanych pustych kalorii, ponieważ nie dostarczają naszemu organizmowi niczego zdrowego.
Tłuszcze i uwodnione cukry. To główne składniki wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Stoją za wysokimi wskaźnikami otyłości i nadwagi, które stale wzrastają w naszym społeczeństwie. Poza tym nie można zapomnieć, że nadwaga może prowadzić do rozwoju innych, jeszcze bardziej szkodliwych schorzeń.
Wysoka zawartość soli. Wszystkie wysoko przetworzone produkty spożywcze zawierają duże ilości soli. Czasami zjedzenie zaledwie jednej porcji pokrywa połowę dziennego zalecanego spożycia.
Dlatego też osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny całkowicie wykluczyć takie produkty ze swojej diety. Ich spożywanie zwiększa ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego w średnim i długim okresie.
Jak uniknąć kupowania wysoko przetworzonych produktów spożywczych?
Wykluczenie wysoko przetworzonych produktów spożywczych z codziennej diety jest bardzo trudne. Przede wszystkim musisz mieć świadomość ich szkodliwego wpływu i sposobu, w jaki ich spożywanie odbija się na naszym zdrowiu.
Jak już podkreśliliśmy, schorzenia pojawiające się w wyniku spożywania tych produktów mogą szkodzić naszemu organizmowi.
Rezygnacja ze spożywania wysoko przetworzonych produktów spożywczych wcale nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że każda osoba spożywa każdego dnia nawet aż do 20% wysoko przetworzonej żywności.
W niektórych krajach, na przykład w Anglii, ta liczba wzrasta do niepokojącego progu 50 procent.
Kolejny znaczący czynnik to uzależniające właściwości wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Z tego powodu jeszcze trudniej jest wykluczyć je z naszej codziennej diety. Główną winę za to działanie uzależniające ponoszą węglowodany, które są szybko przyswajane przez organizm, a jednocześnie sprawiają, że po ich spożyciu szybko robisz się głodna.
Jeśli chcesz przestać spożywać wysoko przetworzone produkty spożywcze, zacznij przestrzegać następujących rad:
-
- Przestań wychodzić na miasto, aby jeść. Przez większość czasu ludzie spożywają wysoko przetworzone produkty spożywcze poza domem, zwłaszcza w restauracjach z fast foodami.
- Zwiększ dzienne spożycie owoców i warzyw. Te produkty spożywcze są sycące, zdrowe i dostarczają naszym organizmom wiele wartości odżywczych. Poza tym to jedne z najzdrowszych przekąsek.
- Naucz się rozpoznawać te produkty. Sama widzisz, że wysoko przetworzone produkty spożywcze to nie tylko fast foody czy ciastka. Naucz się je rozpoznawać i unikaj ich spożywania.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.