Wzdęcia - czy dokuczają Ci po jedzeniu?
To koszmarne uczucie, które potrafi negatywnie wpłynąć na Twój plan dnia oraz oczywiście znacznie popsuć Twój nastrój. Nawet jeśli już przywykłeś do tego, że po jedzeniu towarzyszą Ci wzdęcia, to przykre zjawisko samo w sobie wcale nie jest naturalne. Istnieje jednak sposób na pozbycie się tego problemu!
Wiele osób odczuwa wzdęcia po jedzeniu tak często, że uważają, że jest to zjawisko całkowicie normalne. Prawda jest jednak taka, że opuchnięty brzuch po każdym posiłku wcale nie powinien być normą! Jeśli po każdym posiłku czujesz się wzdęty, oznacza to, że coś jest bardzo nie w porządku.
Przyczyna uczucia dyskomfortu po jedzenie może być natury fizjologicznej. Jednak w większości przypadków, wzdęcia spowodowane są złymi nawykami żywieniowymi. Mogą one być wynikiem spożywania pokarmów niskiej jakości. Ich przyczyną często jest także zły ułożony plan diety.
Wzdęcia a jedzenie posiłków zbyt szybko
Kiedy jesz, musisz dać swojemu ciału tyle czasu na przyswojenie pokarmu, ile ono potrzebuje. Jedzenie zbyt szybko niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje, niezależnie od tego, czy jest to śniadanie, obiad czy kolacja. Po prostu nie powinieneś jeść w biegu!
Jeśli jesz w pośpiechu, do Twojego żołądka trafiają zbyt duże i niedokładnie przeżute kawałki jedzenia. Z tego powodu Twoje enzymy trawienne mogą mieć problemy z rozłożeniem ich. Tym samym Twoje ciało musi włożyć więcej wysiłku w strawienie ich, a to z kolei prowadzi do powstawania wzdęć, gazów i uczucia dyskomfortu.
Jeśli pochłaniasz swoje posiłki zbyt łapczywie, do Twojego żołądka trafia również znacznie więcej powietrza. Powietrze to gromadzi się w brzuchu, a jego nadmiar powoduje uczucie wzdymania, które towarzyszy Ci po jedzeniu.
I na koniec, jedzenie zbyt szybko często sprawia, że jesz więcej, niż potrzebujesz. To dlatego, że Twój żołądek potrzebuje około 20 minut, żeby wysłać informację do ośrodka sytości w mózgu, że otrzymał już wystarczającą ilość pokarmu.
Z powodu tego opóźnienia w przekazie informacji, jeśli jesz bardzo szybko, istnieją spore szanse, że w momencie, kiedy Twój mózg otrzymuje wiadomość, że już wystarczy, Ty zdążyłeś już zjeść znacznie więcej, niż powinieneś.
Napoje gazowane
Nietrudno domyślić się, dlaczego zbyt częste spożywanie napojów gazowanych może prowadzić do powstawania wzdęć. Napoje tego rodzaju zawierają gaz, który jest uwalniany w momencie, gdy napój trafia do żołądka. Dwutlenek węgla zaczyna nadbudowywać się na innych pokarmach. To w końcu prowadzi do powstania wzdęć.
Ta przykra dolegliwość może się nawet nasilić, jeśli pijesz napoje gazowane podczas spożywania posiłków. Jednak picie ich jedynie pomiędzy posiłkami także nie daje gwarancji, że nie będziesz mieć później problemów trawiennych. Zamiast picia podczas posiłków napojów gazowanych czy piwa, lepiej sięgnąć po zwykłą wodę, a nawet kieliszek wina.
Jedzenie błonnika a wzdęcia
Równowaga w życiu to podstawa. Nawet jeśli planujesz posiłki w danym dniu, powinny być one odpowiednio zbilansowane. To prawda, że niedobór błonnika w diecie może prowadzić do zaparć (przypadłości, której często towarzyszą wzdęcia). Jednak z drugiej strony nadmiar błonnika także może być szkodliwy.
Ten rodzaj problemów często dotyka osób, które radykalnie zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Jeśli chcesz zwiększyć ilość pokarmów bogatych w błonnik w swojej diecie, powinieneś robić to stopniowo. Jeśli nagle zaczniesz jeść znacznie więcej błonnika, istnieje spora szansa, że podrażnisz w ten sposób jelita.
Nietolerancja na niektóre produkty
Uczucie wzdęcia po posiłkach jest jednym z najczęstszych objawów nietolerancji na niektóre produkty spożywcze. Niektóre z najczęstszych substancji wywołujących nietolerancje to gluten, laktoza i fruktoza. Owoce morza oraz skórki niektórych owoców także mogą wywoływać problemy trawienne.
To prawda, że lekarze raczej nie każą całkowicie odstawiać tych produktów, jeśli Twój organizm nie reaguje na nie zbyt gwałtownie. Jednak zawsze warto obserwować swoje ciało i jeśli Twój organizm wyraźnie nie przepada za którymś pokarmem, najlepiej wykluczyć go z codziennego menu.
Smażone pokarmy także mogą powodować wzdęcia
Większość osób uwielbia pokarmy smażone w głębokim tłuszczu. Na przykład frytki to danie znane i lubiane jak świat długi i szeroki. Jednak mało kto przyzna, że jedzenie ich przynosi naszemu ciału jakiekolwiek inne korzyści, niż doznania smakowe.
Tym, co łączy smażone pokarmy ze wzdęciami jest to, że w trakcie smażenia te produkty pochłaniają ogromne ilości tłuszczu. W ten sposób olej staje się częścią ich struktury molekularnej. Z tego powodu żołądek potrzebuje więcej czasu na strawienie ich. I to tyle, że smażony pokarm może nawet zacząć fermentować w Twoim układzie trawiennym!
Powiedz “nie” stresowi
Poza unikaniem produktów o właściwościach wzdymających, powinieneś również unikać niepotrzebnego stresu. To jedna z najlepszych porad dla osób, które po posiłku często czują się wzdęte. Zwłaszcza jeśli sytuacje stresowe wywołują u Ciebie potrzebę kompulsywnego jedzenia.
Kiedy się czymś stresujemy, mamy tendencję do jedzenia znacznie szybciej. Nie myślisz o tym, żeby dokładnie przeżuwać i rozkoszować się jedzeniem, przez co po posiłku prawdopodobnie będziesz wzdęty. Pamiętaj, że procesy trawienne rozpoczynają się już w jamie ustnej.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.