Znaczenie minerałów w diecie sportowca
Dobra i zdrowa dieta musi zawierać właściwe ilości minerałów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy znaczenie minerałów w diecie oraz podpowiemy, które produkty spożywcze należy do niej włączyć, aby pokryć zapotrzebowanie na niezbędne minerały.
Zdrowa dieta opiera się głównie na spożywaniu różnych rodzajów produktów spożywczych, w których znajdują się węglowodany, białka, tłuszcze i witaminy. Oprócz tego należy również podkreślić znaczenie minerałów w zdrowej i zbilansowanej diecie.
Znaczenie minerałów
Minerały to składniki pochodzenia nieorganicznego, które znajdują się w naszym pożywieniu. Odgrywają kluczową rolę w naszym organizmie i biorą udział w licznych kluczowych procesach w ciele. Oto główne znaczenie minerałów, jakie odgrywają w naszej diecie:
- Dbają o zdrowie naszego organizmu. Na przykład fosfor, wapń, fluorek, magnez i krzem stanowią budulec dla naszych zębów.
- Pełnią rolę elektrolitów w płynach ustrojowych. Pomagają utrzymywać właściwe ciśnienie tętnicze oraz właściwą równowagę pH w organizmie.
Poniżej znajdziesz krótki opis najważniejszych minerałów w ciele i dowiesz się jak możesz włączyć je do swojej diety.
Wapń
Wapń jest używany w całym ciele, w tym w tkankach łącznych, mięśniach, a zwłaszcza w kościach. Poza tym, razem z potasem i magnezem, odgrywa kluczową rolę w krążeniu krwi.
Oprócz tego jest również niezwykle ważny w procesie kurczenia mięśni, co sprawia, że jest niezbędny dla sportowców. Znajdziesz go w takich produktach spożywczych jak warzywa, orzechy i nabiał.
Sód
Sód pomaga organizmowi dystrybuować wodę do różnych części ciała. Jednak wysoki poziom sodu w organizmie może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, które wywołuje zatrzymywanie płynów. Z kolei niski poziom sodu może prowadzić do wystąpienia mdłości, wymiotów, boli głowy i problemów z widzeniem.
Główne źródło dietetycznego sodu to sól. Znajduje się ona w swojej naturalnej formie w większości produktów spożywczych, dlatego też musimy uważać, aby nie dodawać jej zbyt wiele do jedzenia.
Potas
Potas, podobnie ja sód, odgrywa ważną rolę w regulowaniu ilości wody w ciele. Poza tym wspomaga pracę serca i układu nerwowego. Niski poziom potasu może wywoływać bóle mięśni, osłabienie, wyczerpanie i astenię.
Jedna z głównych przyczyn niedoboru potasu w ciele to przetrenowanie, ponieważ łatwo traci się go razem z potem.
Potas znajduje się w brokułach, bakłażanach, kalafiorach i takich owocach jak awokado, banany i wiśnie.
Fosfor
Znaczenie minerałów w diecie wynika głównie z roli, jaką odgrywają w różnych procesach zachodzących w organizmie. Na przykład fosfor wchodzi w skład kości i lipidów które stanowią ważną część błon komórkowych. Jego stężenie wiąże się bezpośrednio z ilością wapnia obecną w organizmie.
Ten minerał znajduje się w tych samych produktach, które zawierają wapń, takich jak orzechy, warzywa, soja i mleko.
Magnez
Magnez jest ważny, ponieważ pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Poza tym odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowe serce i rozwój mięśni. Razem z wapniem wpływa również na struktury kostne.
Magnez znajduje się w orzechach włoskich, migdałach, orzeszkach ziemnych, zbożach, fasolach i owocach.
Żelazo
Gdy przyglądamy się znaczeniu różnych minerałów w organizmie, na pierwszy plan bez wątpienia wychodzi żelazo. Wspomaga syntezę hemoglobiny, która transportuje tlen z płuc do krwinek czerwonych, a następnie do pozostałych części ciała. Poza tym pomaga regulować wykorzystywanie witaminy B.
Niedobór żelaza wywołuje anemię, dlatego też tak ważne jest, aby zadbać o jego właściwy poziom w organizmie. Do produktów spożywczych bogatych w żelazo zaliczamy rośliny strączkowe, owoce, orzechy i zboża.
Poza tym znajduje się ono również w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak czerwone mięso i owoce morza.
Czytając dzisiejszy artykuł poznaliśmy znaczenie minerałów w diecie, zwłaszcza w przypadku sportowców. To jedynie niektóre z najważniejszych minerałów, ale aby czerpać korzyści płynące ze spożywania ich wszystkich musisz stosować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.
Każdy z wymienionych tu minerałów wywiera niezwykle duży wpływ na Twoje samopoczucie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.