Znani sportowcy na diecie wegańskiej –

Znani sportowcy na diecie wegańskiej –

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2020

Sportowcy na diecie wegańskiej pojawiają się coraz częściej. Nie stanowią już wyjątku w świecie sportu. Wielu z nich zdecydowało się na zmianę diety z powodów zdrowotnych, zaś inni brali pod uwagę swoje wyniki lub kwestie etyczne.

Coraz więcej osób decyduje się zaprzestać jedzenia mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Wiele przykładów na to można znaleźć również w świecie sportu. Przedmiot dzisiejszego artykułu stanowią sportowcy na diecie wegańskiej. Kontynuuj lekturę, aby dowiedzieć się więcej na temat ich sposobu odżywiania.

Zawodowi sportowcy na diecie wegańskiej

Ludzie twierdzą zazwyczaj, że weganizm i sport zazwyczaj nie idą w parze, ponieważ ten rodzaj diety nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednak sportowcy na diecie wegańskiej udowadniają, że wszystko zależy od tego, jak dobrze zbilansowana jest dieta, którą się stosuje. Osiągają doskonałe wyniki w sporcie nie spożywając mięsa!

1. Venus Williams, światowej klasy sportowiec na diecie wegańskiej

To jedna z najlepszych tenisistek w historii tego sportu, która zdobyła siedem Wielkich Szlemów oraz wygrała prawie turniejów WTA oraz debli, które zwyciężyła ze swoją siostrą Sereną. Kiedy lekarze w 2011 r. zdiagnozowali u niej chorobę autoimmunologiczną noszącą nazwę zespołu Sjögren, groziła jej konieczność zakończenia kariery.

Jednak zamiast się poddawać, zdecydowała się przejść na wegańską dietę raw, starając się wrócić do zdrowia oraz kariery sportowej. Nie minął nawet rok, a ponownie weszła na kort świecąc nowe triumfy.

Chociaż sama twierdzi, że czasami “oszukuje” i je od czasu do czasu mięso, uważa się za sportowca przestrzegającego diety wegańskiej. Kiedy jej siostra zaobserwowała wpływ diety wegańskiej na jej zdrowie, sama zdecydowała się na nią przejść. Teraz obie są wegankami!

2. Lewis Hamilton

Jeden z najlepszych kierowców w historii Formuły 1 zdecydował się przejść na weganizm z powodów etycznych dotyczących wpływu, jaki stosowana dieta wywiera na środowisko.

Tłumaczył to w następujący sposób: “Ludzie wyrządzają światu niezwykłą krzywdę. Ilość zanieczyszczeń, które powstają podczas hodowli bydła, jest zatrważająca, o wiele większa niż zanieczyszczenia wytwarzane przez rośliny lub samochody. To czyste szaleństwo.”

Lewis Hamilton - sportowcy na diecie wegańskiej

Poza tym w niektórych wywiadach twierdził, że okrucieństwo wobec zwierząt to coś okropnego i nie chce mieć z tym do czynienia. Oprócz tego stara się prowadzić zdrowszy tryb życia, co również pomogło mu podjąć decyzję o przejściu na weganizm.

3. Fiona Oakes

To jeden z najbardziej interesujących przypadków weganizmu w świecie sportu. Ta biegaczka biorąca udział w maratonach przestała jeść mięso w wieku zaledwie sześciu lat.

Jednak wbrew wszelkim przewidywaniom biegaczka była w stanie zakwalifikować się do licznych zawodów i zdobywać tytuły w ekstremalnych warunkach, na przykład na biegunie północnym.

Fiona Oakes
Zdjęcie: athlegan.com

Fiona, znana jako “królowa warunków ekstremalnych”, wygrała bieg North Pole Marathon w temperaturze -30°C nie spożywając żadnych tłuszczów ani mięsa.

4. Novak Djokovic

Serbski tenisista to kolejny zawodowy sportowiec, który zdecydował się przejść na dietę wegańską mając nadzieję na zdrowsze odżywianie się. W 2011 r. Novak zaczął stosować dietę bezglutenową, ale niedługo po tym stał się również weganinem ze względów etycznych, zdrowotnych oraz sportowych.

Novak Djokovic - sportowcy na diecie wegańskiej

Nie wydaje się, aby od tego czasu miał problemy z utrzymaniem formy. Co więcej, zdobył również kilka tytułów. Wygrał między innymi Australian Open, French Open, cztery turnieje Wimbledon oraz dwa US Open. To nie koniec: jego żona Jelena prowadzi wegańską, bezglutenową i przyjazną dla środowiska restaurację w Monte Carlo.

5. Héctor Bellerín

Ten hiszpański skrzydłowy Arsenalu zdecydował się przejść na weganizm w 2017 r. Twierdzi, że od tego momentu zaobserwował znaczącą poprawę zdrowia. Jak udało mu się przestawić z jedzenia dużych ilości mięsa, na nie jedzenie żadnego?

Doszło do tego w wyniku rozmowy, którą przeprowadził z Davidem Hayerem, dawnym brytyjskim mistrzem bokserskim w wadze ciężkiej, który również jest weganinem.

Héctor Bellerín
Zdjęcie: Twitter @hectorbellerin

Bellerín postawił sobie za cel niejedzenie mięsa przez trzy tygodnie. Jednak korzystne zmiany zachodzące w jego ciele były na tyle duże, że zdecydował się przedłużyć to wyzwanie. “Obserwuję u siebie o wiele lepszą regenerację mięśni po meczach. No i długoterminowe kontuzje nie zdarzają mi się już tak często”, stwierdził piłkarz.

6. Frank Medrano, silny zawodowy sportowiec na diecie wegańskiej

To być może jeden z najsłynniejszych zawodowych sportowców w świecie kalisteniki. Medrano to twórca metody treningowej noszącej nazwę Street Workout. Jego styl treningowy polega na ćwiczeniach bazujących na obciążeniu własnego ciała, ale zakłada również stosowanie specjalnej diety.

Medrano zorientował się, że kilku z jego kolegów, którzy nie spożywali mięsa, cieszyło się doskonałą kondycją fizyczną. W związku z tym postanowił samodzielnie wypróbować taki sposób odżywiania. Zmiany, jakie zaszły w jego organizmie, spodobały mu się na tyle, że został weganinem na stałe. Medrano często wypowiada się na ten temat w mediach społecznościowych.

Frank Medrano
Zdjęcie: YouTube Frank Medrano

Inni sportowcy na diecie wegańskiej, o których warto wspomnieć, to choćby: Patrick Baboumian (kulturysta), Kyrie Irving (koszykarz), Nate Díaz (UFC), Surya Bonaly (łyżwiarka), Steph Davis (alpinistka), Jermain Defoe (piłkarz), Dave Scott (triatlonista), Elena Congost (biegaczka maratonów), Hannah Teter (snowboardzistka) i Alberto Peláez (rowerzysta).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.