Najlepsi bokserzy w historii: oto 5 sław

23 Marzec, 2020
 

Najlepsi bokserzy w historii to sportowcy, którzy wygrali najwięcej walk. W większości zwyciężyli nokautując swojego przeciwnika lub zdobyli tytuły w różnych kategoriach. Poznaj pięciu najlepszych bokserów na świecie.

Historia boksu jest pełna niesamowitych i niezapomnianych sportowców. Dowiedz się kim są najlepsi bokserzy na świecie czytając dzisiejszy artykuł.

Najlepsi bokserzy w historii: kim oni są?

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie boksu, aby wiedzieć, kim są najlepsi bokserzy na świecie. Pobili wiele rekordów i zostaną na zawsze zapamiętani ze względu na swoje zwycięstwa na ringu, a czasem nawet z powodu życia, które prowadzili poza nim.

1. Muhammad Ali

Muhammad Ali, urodzony w Cassius Clay w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych, ze względu na swoje osiągnięcia i tytuły mistrzowskie jest uznawany za jednego z najlepszych bokserów wszech czasów.

Swoją przygodę z boksem rozpoczął nie mając zamiaru stać się profesjonalistą. Jednak gdy zaczął trenować, wszedł na ścieżkę kariery bokserskiej, która trwała ponad dwie dekady.

Ali, który zmienił swoje imię po przejściu na islam, brał udział w 61 walkach i wygrał aż 56 z nich. Z tych 56 zwycięstw 37 zdobył poprzez znokautowanie przeciwnika.

Najlepsi bokserzy - Ali
Zdjęcie: AS USA
 

Z kolei spośród pięciu walk, które przegrał, został znokautowany tylko w jednym. Poza niesamowitymi zwycięstwami Ali może poszczycić się również medalem olimpijskim zdobytym podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 r. Jego technika była uznawana za nieortodoksyjną.

2. Mike Tyson: jeden z najlepszych bokserów w historii

To całkiem prawdopodobne, że Mike Tyson to jedno z ukochanych nazwisk w historii boksu. To sportowiec, który ma na swoim koncie wiele rekordów.

Urodził się w Stanach Zjednoczonych w 1966 r. i jest najmłodszym bokserem, który zdobył mistrzostwo świata w wadze ciężkiej. Miał wtedy zaledwie 20 lat. Oprócz tego zdobył jednocześnie i utrzymał tytuł WBA i IBF.

Tyson

Tyson był znany ze swojej zaciekłości, zastraszania i kłótni, które odbywały się zarówno na ringu, jak i poza nim. Ten „Kid Dynamite” brał udział w 58 walkach,z  których wygrał 50, a 44 z nich przez nokaut.

Przeszedł na sportową emeryturę w 2005 r. po przegranej z Irlandczykiem Kevinem McBridem.

3. Floyd Mayweather Jr.

Nie tak dawno przejście na emeryturę sportową ogłosił „Money”, kończąc karierę, która trwała 22 lata. To jeden z kilku bokserów, którzy mogą pochwalić się tym, że nigdy nie przegrali żadnej walki.

 
Najlepsi bokserzy - Mayweather

Chociaż nie słynie ze swoich nokautów (wygrał dzięki nim walki jedynie 27 razy), to zawsze zaskakiwał publiczność przemyślanymi posunięciami podczas walk.

Kolejne osiągnięcie tego słynnego amerykańskiego boksera urodzonego w 1977 r. (w rodzinie bokserskiej) to zdobycie tytułu mistrza świata w pięciu kategoriach: superpiórkowej, lekkiej, lekkopółśredniej, półśredniej oraz lekkiej średniej.

4. Julio Cesar Chavez: najlepszy bokser w Meksyku

Na czwartym miejscu na naszej liście najlepszych bokserów w historii plasuje się sportowiec z Meksyku, który jest uznawany za najważniejszego boksera z tego kraju.

W trakcie 25 lat swojej kariery zdobył różne tytuły podczas walk na poziomie światowym w trzech różnych kategoriach: superpiórkowej, lekkiej i superpółśredniej.

Najlepsi bokserzy - Chavez
 

Oprócz tego brał udział w niesamowitej liczbie walk. Stanął na ringu aż 115, z czego wygrał 107 razy — 86 po znokautowaniu przeciwnika. Przegrał sześć walk i zremisował w dwóch.

Chavez by znany ze swojego lewego sierpowego, żelaznego podbródka oraz ciągłego zastraszania. Był uznawany również za najlepszego boksera w rankingu bez podziału na kategorie w latach 90. Przeszedł na emeryturę sportową w 2005 r.

5. Rocky Marciano, kolejne niezapomniane nazwisko w świecie boksu

Marciano urodził się w Stanach Zjednoczonych, chociaż nie da się ukryć, że ma włoskie korzenie. Jego prawdziwe imię to Rocco Francis Marchegiano. Swoją przygodę z boksem zaczął w wojsku w 1944 r. i uprawiał go jako hobby przez kilka lat.

Co ciekawe, zanim zastał profesjonalnym bokserem, próbował swoich sił w baseballu, ale nie miał wystarczająco dużo siły, aby rzucać piłkę!

Podobnie jak Mayweather, Marciano nigdy nie przegrał i cieszył się 49 wygranymi meczami, z których 43 zakończyło się nokautem. Marciano to jedyny bokser wagi ciężkiej, którego nie udało się pokonać podczas jego całej profesjonalnej kariery.

Przeszedł na sportową emeryturę w 1956 r., gdy miał zaledwie 32 lata. Zmarł w 1969 r. w wypadku lotniczym, na jeden dzień przed ukończeniem 46 roku życia.

Najlepszy bokserzy w historii - Marciano
Zdjęcie: Mohamed Said Momo. / CC BY-SA 4
 

Z kolei w dziesiątce najlepszych bokserów wszech czasów znajdują się również Flilipińczyk Manny „Pac-Man” Pacquiao (70 walk, 61 wygranych), Panamczyk Robert „Hands of Stone” Duran (119 walk, 103 wygranych), Argentyńczyk Carlos „Shotgun” Monzon (100 walk, 87 wygranych), Amerykanin „Sugar” Ray Leonard (40 walk, 36 wygranych) i Amerykanin Oscar de la Hoya (45 walk, 39 wygranych).

  • Rotella, C. (2015). Profiling “Money.” Public Culture. https://doi.org/10.1215/08992363-2798427
  • Listas 20 minutos > Deportes. Los mejores boxeadores de la historia. Disponible en: https://listas.20minutos.es/deportes/los-mejores-boxeadores-de-la-historia-109974/