Bieganie na plaży – wskazówki i tipy dla sportowców
Mieszkasz blisko morza lub jeziora? A może jesteś na wakacjach i nie chcesz wylegiwać się przez cały dzień? Bieganie na plaży to wspaniały trening całego ciała, który aktywuje wszystkie grupy mięśni.
Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które pomogą ci uniknąć zbyt szybkiego zmęczenia, zachować formę i uzyskać jak najlepsze efekty. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Bieganie na plaży: wskazówki i porady
Bieganie po plaży polega na treningu po innym terenie niż większość biegaczy. W związku z tym twoje ciało może nie być przygotowane na taką intensywność i długi czas trwania ćwiczenia. Jeśli więc chcesz zacząć biegać po plaży, pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest unikanie przemęczania się.
Oczywiście plaża nie jest najłatwiejszą nawierzchnią do biegania. Piasek to miękka, naturalna i nieregularna powierzchnia, która wzmacnia mięśnie, ścięgna i więzadła bardziej niż jakakolwiek inna. Jakby tego było mało, bieganie po plaży pozwala również budować lepszą wytrzymałość.
Dlatego właśnie przygotowaliśmy listę najlepszych wskazówek, które pomogą ci uniknąć zbyt szybkiego zmęczenia i kontuzji. Jesteśmy pewni, że uznasz je za przydatne!
Ponadto koniecznie należy wspomnieć o relaksacyjnym aspekcie uprawiania sportu w otoczeniu natury, wody, pięknych widoków i szumu fal.
Bieganie na plaży: najlepsze wskazówki dla sportowców
Poniżej przygotowaliśmy listę pomocnych wskazówek, które pomogą ci usprawnić treningi biegowe na piasku. Czytaj dalej!
1. Bieganie na plaży – zapewnij sobie dobrą rozgrzewkę
Pierwszą wskazówką, która pomoże ci uniknąć kontuzji jest: powinieneś dobrze się rozgrzać. Pamiętaj, że bieganie po plaży powoduje, że mięśnie nóg pracują znacznie ciężej. W związku z tym, niezwykle ważne jest, aby przez biegiem zapewnić sobie dynamiczną rozgrzewką całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem nóg.
Pamiętaj, że rozgrzewka i rozciąganie są niezbędne w każdym sporcie. Ale w tym przypadku, jest to jeszcze ważniejsze i zdecydowanie pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji. Wiele badań wykazało, że organizm pracuje o 10 procent ciężej na piasku niż na innych powierzchniach, takich jak trawa czy nawierzchnia biegowa.
2. Bieganie na plaży – wybierz idealną trasę
Po odpowiedniej rozgrzewce możesz rozpocząć bieganie pierwszych kilku mil na nowej nawierzchni. Pamiętaj, że bieganie po mokrym piasku jest idealne, ponieważ nie wymaga tak dużego wysiłku jak miękki i suchy piasek, który ma bardzo niestabilne podłoże.
Najlepszymi plażami do biegania są oczywiście te, na których znajdziemy jak największą ilość “czystego” piasku, a jak najmniej kamieni, szkła czy innych odpadów.
Jeśli zdecydujesz się biegać po miękkim i suchym piasku, ważne jest, aby znaleźć ścieżkę, którą biegali przed tobą inni biegacze. Bez wątpienia zobaczysz, o ile intensywniejszy jest ten trening od biegania na bieżni czy betonie. Więc zachowaj lekkie tempo i nie martw się, jeśli biegniesz wolniej niż zwykle.
3.Bieganie na piasku- postaw na właściwe nawodnienie
Bieganie po plaży wystawia cię na intensywne działanie słońca, nawet poza sezonem letnim.
Dlatego jeśli idziesz pobiegać na tak odsłoniętym terenie, powinieneś używać dobrego i skutecznego filtru przeciwsłonecznego (minimum SPF 50+) i pozostać dobrze nawodnionym. Warto jest stosować odzież z długim rękawem, chroniącą ciało przed słońcem.
W rezultacie unikniesz odwodnienia, a także zapobiegniesz udarom i spaleniu się na raka w upale. W związku z tym, koniecznie upewnij się, że masz przy sobie wystarczającą ilość wody i elektrolitów.
Koniecznie weź napój ze sobą, lub upewnij się, że wiesz gdzie możesz go zakupić lub masz przy sobie trochę pieniędzy na zakup wody butelkowanej.
4.- Na dłuższe biegi koniecznie załóż odpowiednie obuwie
Pamiętaj także, że podczas dłuższych biegów powinieneś koniecznie nosić adekwatne buty do biegania. Po pierwsze, odpowiednie obuwie do biegania pomoże ochronić twoje stopy przed zanieczyszczeniami i ewentualnymi ostrymi krawędziami muszelek czy szkieł.
Pod względem wydajności, zapewni twoim kostkom lepsze wsparcie i stabilność, zanim zaczniesz biegać na boso. Pomoże uniknąć to skręceń i zwichnięć.
Bieganie po plaży – dalsze wskazówki
Ponadto dobra para butów sportowych zapewni kostkom stabilność i ogólne wsparcie dla stóp. Bieganie boso po nowym typie terenu może prowadzić do kontuzji.
W związku z tym zalecamy zapoznanie się z bieganiem na plaży przed zdjęciem butów. Spróbuj też biec po najtwardszym piasku, zanim przejdziesz na bardziej miękki piasek. Następnie, jeśli naprawdę chcesz biegać boso, aby zwiększyć siłę stóp, zacznij od krótkich biegów.
Wreszcie, jeśli chcesz biegać po plaży, powinieneś stopniowo zwiększać tempo. Dzięki temu mniejsze mięśnie stóp będą miały szansę zaznajomić się z cięższą pracą niż zwykle. Nie zapomnij też wziąć dnia wolnego między sesjami, aby zregenerować się, dopóki nie poczujesz się gotowy, aby znowu to zrobić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pinnington, H. C., & Dawson, B. (2001). The Energy Cost of Running on Grass Compared to Soft, Dry Beach Sand. Journal of Science and Medicine in Sport. https://doi.org/10.1016/S1440-2440(01)80051-7
- Binnie, M. J., Dawson, B., Pinnington, H., Landers, G., & Peeling, P. (2013). Effect of Training Surface on Acute Physiological Responses After Interval Training. Journal of Strength and Conditioning Research. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3182651fab
- Pinnington, H. C., Lloyd, D. G., Besier, T. F., & Dawson, B. (2005). Kinematic and Electromyography Analysis of Submaximal Differences Running on a Firm Surface Compared with Soft, Dry Sand. European Journal of Applied Physiology. https://doi.org/10.1007/s00421-005-1323-6
- Binnie, M. J., Peeling, P., Pinnington, H., Landers, G., & Dawson, B. (2013). Effect of Surface-Specific Training on 20-m Sprint Performance on Sand and Grass Surfaces. The Journal of Strength and Conditioning Research, 27(12). Retrieved from https://journals.lww.com/nsca-jscr/Fulltext/2013/12000/Effect_of_Surface_Specific_Training_on_20_m_Sprint.36.aspx
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.