Cechy fizyczne rozwijane przez taniec klasyczny
Taniec klasyczny to aktywność artystyczna, która obejmuje wyrażanie emocji i opowiadanie historii poprzez ruch ciała. Oprócz gestów wykonywanych przez tancerzy muszą oni także przygotować swoje ciała do wykonania choreografii.
Podobnie, balet klasyczny składa się z ćwiczeń i pozycji, które stanowią wyzwanie dla ludzkiej anatomii. Dlatego z upływem czasu i tancerze poszerzają zakres ruchów, ich ciała zaczynają również ulegać zmianom fizycznym.
Cechy fizyczne wywołane przez taniec klasyczny
1. Utrata wagi
Taniec jest formą ćwiczenia aerobowego, co oznacza, że jest wystarczająco energiczny, aby przyspieszyć częstotliwość pracy serca i oddechu. A jeśli robisz to regularnie, może pomóc ci schudnąć tak samo, jak inne formy ćwiczeń.
Taniec klasyczny jest pełen ćwiczeń na układ krążenia, które pomagają tancerzowi zwiększyć wytrzymałość. Według profesjonalnej tancerki Barbary Craddock, “Balet może pomóc spalić więcej kalorii niż inne rodzaje tańca, takie jak salsa czy taniec towarzyski.”
2. Zwiększona siła w stopach
Tancerze muszą trenować wszystkie elementy ciała, aby móc wykonywać ruchy i pozy niezbędne do tańca. Stopy – z powodu pozycji i obuwia, należą do kończyn, które muszą być bardzo silne.
Pozy, takie jak relevé, które wymagają od tancerzy uniesienia się i stanięcia “na palcach” wraz z innymi aspektami, modyfikując wygląd ich stóp.
W ten sposób stopy tancerza mogą zyskać dużą siłę, elastyczność i zwinność; ale z drugiej strony mogą rozwinąć się palce koślawe, pojawią się pęcherze i kości, obrzęk, palce młotkowate, ból łuku podeszwowego, zapalenie sezamoidu lub śródstopia.
3. Taniec klasyczny a postawa
Według profesjonalnej tancerki i doradcy artystycznego Christiny Chitwood – taniec ćwiczy mięśnie i włókna kontrolujące postawę. Dlatego podczas tańca mięśnie wokół kręgosłupa kurczą się, aby utrzymać odpowiednią pozycję.
Tancerze muszą przyzwyczaić się do utrzymywania trudnych pozycji pomimo zmęczenia, które czasami może się pojawić. Czasami powoduje to lekkie pochylenie się, nawet poza treningiem.
Typowe dla tańca klasycznego pozy stymulują mięśnie wewnętrzne (brzuch i plecy), a także mięśnie otaczające kręgosłup. Gdy tancerze trenują, poprawiają swoją postawę i zwiększają napięcie mięśni.
4. Równowaga i koordynacja, klucz do tańca klasycznego
Wszystkie rodzaje tańca wzmacniają równowagę i koordynację, ale niektóre robią to bardziej. W przypadku tańca klasycznego, tancerze muszą zachować równowagę, aby nie upaść podczas obrotów.
Tańczenie poprawia propriocepcję i rozwój psychoruchowy. Pas de deux, pas de trois lub taniec grupowy zależą, w dużej mierze od koordynacji, ponieważ wszyscy tancerze muszą być ze sobą zsynchronizowani, aby spektakl się udał.
5. Silne, dobrze wymodelowane mięśnie
Taniec jest szczególnie dobry dla mięśni nóg i pośladkowych. Dobrze wpływa także na biodra, ramiona, dół pleców i brzuch. Wraz z wymodelowaniem mięśni i zwiększeniem elastyczności, tancerze zaczynają odczuwać ulgę w bólu pleców i zyskują odporność.
Jednakże, czasami od tancerzy baletowych wymaga się tak wiele, że może dość do sztywności, dystrofii mięśni i obrażeń. Dlatego tancerze muszą przyzwyczaić się do radzenia sobie z ciągłymi dolegliwościami, pomimo wspomnianych już korzyści, takich jak większa siła i wymodelowanie mięśni.
Taniec klasyczny jako sport
Przez całą swoją historię, balet klasyczny był wymagający głównie pod względem fizycznym; obecnie oczekuje się, że artyści tańca klasycznego będą występować dobrze nie tylko po względem fizycznym, ale też artystycznym.
Dzięki temu taniec klasyczny może być uznawany za formę sztuki, która jednocześnie odkrywa świat sportu; głównie ze względu na wszystkie ćwiczenia, które tancerze muszą wykonać, oraz formę fizyczną, jaką muszą osiągnąć, aby tańczyć.
Balet klasyczny to elitarna dyscyplina, która wymaga wytrwałości, odwagi, miłości i pasji. Jednak potrzeba także dużo cierpliwości, aby poradzić sobie ze zmianami, jakie może powodować w ludzkim ciele.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Christina Chitwood’s Performance; Top 5 Ways Dance Improves Performance in Everyday Life; Agosto 2010.
- Dancescape; Benefits of Dancing & Quick Tips for Staying Healthy; Barbara Craddock; Abril 2006.
- University of Galicia: Posture
- Ed Yong. 2009. Ballet postures have become more extreme over time.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.