Powerball - jakie zalety daje korzystanie z niej

Popularność piłek żyroskopowych powerball znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Ich stosowanie to doskonała metoda rehabilitacji, a także sposób na wzmocnienie nadgarstków rąk i ramion.
Powerball - jakie zalety daje korzystanie z niej

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2019

Na pierwszy rzut oka piłka żyroskopowa bardziej przypomina zabawkę dla dzieci niż przyrząd treningowy. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Powerball  jest niezastąpiona, gdy zależy nam na rehabilitacji lub wzmocnieniu mięśni. 

Coraz więcej fizjoterapeutów zaczyna interesować się ćwiczeniami z piłką żyroskopową i szuka nowych metod jej stosowania. Dlatego w tym artykule opisaliśmy wszystkie zalety jej stosowania.

Czym jest Powerball?

Powerball, nazywana także synergetykiem, ma wbudowane w swoje wnętrze wykonane z poliwęglanu okręgi oraz żyroskop. Jest to symetrycznie skonstruowane narzędzie, które obraca się wokół własnej osi, w przeciwnym kierunku, niż piłka.

Wraz ze wzrostem prędkości obrotów piłki, również żyroskop zacznie szybciej się kręcić. W efekcie opór stawiany przez piłeczkę wzrośnie, a my będziemy potrzebowali użyć więcej siły, żeby wykonać kolejny obrót.

powerball - piłka żyroskopowa

Istnieją różne modele piłek żyroskopowych, które różnią się między sobą wagą oraz wyglądem. Niektóre z nich mogą ważyć 11 kg, a inne nawet 18 czy 20. Jednak wszystkie powerballe mają rozmiar piłki tenisowej.

Jeśli chodzi o projekty, możesz wybierać pomiędzy podstawowymi oraz profesjonalnymi piłkami. Profesjonalne piłki wskazują liczbę obrotów na minutę przy pomocy wyświetlacza numerycznego typu LED. Ich ceny wahają się od 40 do 200 zł.

Zalety Powerball

1. Doskonałe narzędzie rehabilitacyjne podczas zabiegów fizjoterapeutycznych

Piłki żyroskopowe są coraz częściej stosowane przez kinezjologów. Głównie w celu przywrócenia sprawności mięśni i stawów dłoni, nadgarstka, przedramion, łokci oraz ramion.

Są też bardzo efektywne w przywracaniu wydajności mięśniowo-nerwowej w opisanych partiach ciała. Mówiąc inaczej, pomagają odnowić połączenia pomiędzy różnymi mięśniami i mózgiem, co poprawia siłę i stabilność kończyny.

2. Nie wytwarzają silnych wibracji

Te piłki mogą osiągnąć maksymalne wibracje na poziomie 250 kHz, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na kości i stawyGdyby wibracje były wyższe, zamiast leczyć, piłki mogłyby powodować dodatkowe urazy.

Należy jednak być ostrożnym, kiedy chcemy zatrzymać ruch okręgów. Wewnętrzne części piłki obracają się z taką prędkością, że próbując je zatrzymać gołą dłonią, moglibyśmy się poparzyć.

Nie można także odkładać piłki, jeśli ta wciąż jest w ruchu. Powerball kręci się bardzo szybko, przez co mogłaby upaść na ziemię, a nawet zniszczyć przedmioty znajdujące się w jej pobliżu.

3. Stymulują propriocepcję

Propriocepcja jest to informacja, którą nasze zmysły wysyłają do mózgu, by ten mógł odpowiedzieć w odpowiedni sposób. Ćwicząc z piłką żyroskopową wysyłamy “prośby” o odpowiedź na działanie wielu różnych mięśni, więc pobudzamy układ nerwowy do pracy.

4. Działają wzmacniająco

Korzystanie z piłek żyroskopowych jest bardzo wydajne, ponieważ ćwiczenia z nimi wzmacniają mięśnie, a trwają zaledwie kilka minut. W trakcie dwóch lub trzech serii ćwiczeń z piłeczką trenujemy dłonie, nadgarstki i ramiona.

Znajdujące się w piłce okręgi generują siły o różnej intensywności oraz działające w różnych kierunkach. W odpowiedzi na to nasze ciało musi aktywować mięśnie, które pozwolą zachować kontrolę i umożliwią kontynuację pożądanego ruchu.

5. Trening z nimi to doskonała zabawa

Nie będziemy temu zaprzeczać! Powerball pobudza ciekawość i motywuje do powrotu do zdrowia. Bez wątpienia ćwiczenia są bardziej angażujące, niż inne zabiegi, które często musimy stosować, by pomóc naszym dłoniom i ramionom.

Kto może stosować powerball?

Osoby, które nigdy nie miały problemów z nadgarstkami, ramionami, łokciami czy przedramionami mogą stosować piłki, żeby ćwiczyć siłę, wytrzymałość i stabilność. We wszystkich przypadkach zaleca się umiar. Stosowanie piłki nie powinno powodować bólu czy przemęczenia.

ból nadgarstka

Warto też wspomnieć, że wielu muzyków, zwłaszcza gitarzystów i perkusistów, stosuje powerballe, żeby wzmocnić dłonie. Piłki są popularne też wśród sportowców, artystów oraz osób pracujących przy komputerze – ich używanie ma doskonały wpływ na nadgarstki.

Co więcej, jak już wspomnieliśmy, piłki żyroskopowe są coraz częściej stosowane w kinezjologii. Najczęściej w celu leczenia takich urazów jak:

Na koniec musimy podkreślić, że w przypadku urazów, stosowanie piłek powinno być wykonywane z zalecenia oraz pod okiem fizjoterapeuty. W innym przypadku nieprawidłowe użycie powerballi może pogorszyć stan pacjenta.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.