Chód niedźwiedzi: jakie są jego zalety?
Świat treningu sportowego jest pełen ruchów i ćwiczeń odpowiednich dla każdego. Tutaj wyróżniają się ćwiczenia naśladujące specyficzne gesty sportowych lub ruch zwierząt; to ostatnie dotyczy niedźwiedziego chodu, szczególnej nazwy dla dosyć nietypowego ćwiczenia. Chód niedźwiedzi nie jest typowym ćwiczeniem wśród rutynowych treningów na uwydatnienie i wzmocnienie mięśni.
Jednak przynosi on wiele korzyści dla organizmu. Czym się charakteryzuje?
Czym jest chód niedźwiedzi?
Ogólnie rzecz biorąc, jest to ćwiczenie, które naśladuje sposób chodzenia niedźwiedzia; stąd jego nazwa w języku angielskim, bear crawl. Trening ten polega na naśladowaniu kroków niedźwiedzia w miejscach wyznaczonych przez naszą rutynę ćwiczeń i daje możliwość stymulacji różnych grup mięśniowych w tym samym czasie.
Aby poprawnie wykonać ćwiczenie, należy przyjąć pozycję wyjściową z czterema podporami – dłońmi i stopami. Dodatkowo, tułów musi być wyprostowany i pozostać w pozycji równoległej do podłoża. Zaleca się półzginanie kolan.
Jeśli chodzi o ułożenie rąk, to powinny być one rozstawione nieco szerzej niż na szerokość barków. W ten sposób będziesz w stanie ustabilizować ciało podczas wykonywania ćwiczenia.
Po przyjęciu pozycji wyjściowej, ćwiczenie należy wykonywać poruszając jedną ręką i jedną nogą na raz. Możesz sam wybrać, czy chcesz zacząć od prawej czy lewej strony, ważne jest tylko abyś miał odpowiednią koordynację do wykonania tego ruchu.
Jakie są zalety niedźwiedziego chodu?
Jednoczesna stymulacja różnych grup mięśniowych może być uznana za korzyść samą w sobie. Jednak chód niedźwiedzi ma jeszcze wiele więcej zalet.
Nie potrzebuje dużej przestrzeni
Jedną z wielkich zalet tego ćwiczenia jest to, że nie trzeba bardzo dużej przestrzeni, aby je wykonać. Wystarczy tylko przesunąć kilka krzeseł w domu, i można zastosować chód w praktyce.
Również miejsca takie jak parki, korytarze czy jakiś teren zielony mogą wystarczyć do realizacji tego ćwiczenia.
Nie wymaga sprzętu
Poza wygodnym ubraniem, ćwiczenie to nie wymaga żadnych dodatkowych materiałów do wykonania. Ciało, kończyny i determinacja to wszystko, czego potrzebujesz, aby włączyć je do swojej rutyny treningowej.
Wzmacnia mięśnie
Charakter tego ćwiczenia pomaga stymulować duże grupy mięśniowe. Co więcej, można powiedzieć, że podczas jego wykonywania wymagane są praktycznie wszystkie główne mięśnie.
W ramionach, mięsień trójgłowy ramienia i mięsień naramienny są najbardziej zaangażowane; w obszarze tułowia, mięsień czworoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, lędźwie i mięśnie skośne brzucha pracują najciężej.
Wreszcie, w obszarze nóg i bioder, mięśnie pośladkowe, mięsień biodrowo – lędźwiowy, brzuchaty łydki i czworogłowy uda są wzmocnione najbardziej.
Stymuluje koordynację ruchową
Oprócz siły i wytrzymałości, chód niedźwiedzia wymaga wysokiego stopnia koordynacji. Chociaż minimum odpowiedniej koordynacji jest wymagane, nie powinieneś unikać ćwiczenia lub czuć się sfrustrowany, jeśli uważasz, że twoja koordynacja nie jest wystarczająca.
Wszystko czego potrzebujesz to regularna praktyka, dyscyplina i chęć nauki. Możesz być pewny, że krok po kroku zdobędziesz wystarczającą koordynację.
Różna intensywność
Intensywność ćwiczeń zależy w dużej mierze od Twoich możliwości i oczekiwanych rezultatów. W tej kolejności pamiętaj, aby trzymać się tego, co zaplanowałeś, a jeśli jesteś początkujący, to staraj się stopniowo zwiększać intensywność.
W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo kontuzji, a rozwój mięśni będzie przebiegał we właściwy sposób.
Słyszałeś o niedźwiedzim chodzie?
Prawdopodobnie nie znałeś wcześniej tego typu ćwiczeń i dlatego nie jesteś do końca pewien, jak je wykonywać. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, radzimy zasięgnąć profesjonalnej porady nie tylko po to, aby poprawnie zrozumieć tę technikę, ale także aby włączyć ją do swojej rutyny.
Z pomocą profesjonalisty, będziesz w stanie włączyć chód niedźwiedzia do swojej ukierunkowanej rutyny treningowej. Na koniec pamiętaj, aby uzupełniać swój trening o dobre nawyki żywieniowe i wypoczynkowe, dzięki czemu rezultaty pojawią się szybko!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de la Cámara, M. Á., Jiménez-Fuente, A., & Pardos-Sevilla, A. I. (2020). Ejercicio funcional en salud: características y base metodológica para su aplicación. Rehabilitación. https://doi.org/10.1016/j.rh.2019.12.003
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.