Ćwiczenia funkcjonalne - czym jest ten rodzaj treningu?
Trening funkcjonalny, lub ćwiczenia funkcjonalne to styl, który zyskał ogromną popularność w ostatnich latach. Chociaż wielu myli ten rodzaj treningu z CrossFitem, koniecznie należy podkreślić ich różnic. Ćwiczenia funkcjonalne to wymagająca i bardzo korzystna dla naszego organizmu aktywność fizyczna.
To, co łączy obie dyscypliny, to fakt, że obie, że używają obwodów ćwiczeń, ale w rzeczywistości ich istota polega na czymś innym. CrossFit pojawił się jako trening gotowości wojskowej, a później zdobył olbrzymią popularność wśród sportowców.
Jego głównym założeniem jest poszukiwanie maksymalnych wymagań, co może nie być zalecane dla wszystkich osób.
Ponadto duży nacisk kładzie się w Crossficie na równowagę i koordynację. Do wykonywania ćwiczeń niezbędna jest propriocepcja, czyli umiejętność wyczuwania położenia mięśni i ich ruchu.
Na czym polegają ćwiczenia funkcjonalne?
Cechą wyróżniającą tego typu treningi jest to, że są planowane z myślą o określonych celach. Dlatego wielu elitarnych sportowców wybiera ćwiczenia funkcjonalne do swoich przygotowań. Pozwala to skupić im się na fizycznych aspektach, które mają decydujące znaczenie w danej dyscyplinie.
Na przykład dla tych sportów, które wymagają siły nóg, planowany trening powinien zawierać ten rodzaj pracy. Co innego, jeśli trenujesz z pracownikiem fizycznym, który codziennie musi podnosić ciężkie ładunki. Wówczas będziesz starał się zapewnić mu odpowiednie ruchy, aby mógł to robić bez odniesienia obrażeń.
Chociaż można wykorzystywać niektóre elementy, takie jak między innymi piłki, kettlebell, taśmy, TRX czy drabinki, to centralna oś ćwiczeń skupia się na naturalnych ruchach.
Korzyści jakie dają ćwiczenia funkcjonalne
W tej części artykułu opiszemy szczegółowo niektóre z głównych zalet treningu funkcjonalnego:
Trening funkcjonalny zwiększa wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego
Podobnie jak większość obwodów wysiłkowych, trening funkcjonalny wystawia na próbę wydolność tlenową. Generalnie program składa się z kilku „okrążeń” po 6-8 ćwiczeń. Każde z nich jest wykonywane przez określony czas – na przykład 30 sekund – a następnie 10 sekund można odpocząć, aby przejść do następnej stacji.
Wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za ruch
Ćwiczenia funkcjonalne wydatnie poprawiają kondycję. Wykonując codzienne ruchy, takie jak podnoszenie ciężarów nad głową, wchodzenie i schodzenie po schodach z ciężarami lub podnoszenie ciężarów z ziemi poprawiamy wytrzymałość.
W ten sposób skorzystasz na tym w Twoich codziennych czynnościach. Twoje ciało stanie się bardziej zwinne, silne i odporne w wykonywaniu codziennych zadań.Podobnie efekt również odzwierciedli się w sporcie. Wykonując takie ćwiczenia jak skakanie lub uderzanie – czy to ręką, czy innym elementem, takim jak rakieta – również będziesz wykorzystywać zalety, jakie ćwiczenia funkcjonalne generują w ciele. Twoje umiejętności wzrosną w widoczny sposób.
Ćwiczenia funkcjonalne poprawiają stabilność ciała
Ponieważ wiele ćwiczeń skupia się na rdzeniu, czyli na okolicach brzucha i dolnej części pleców, postawa zostaje znacznie skorygowana, a stabilność zwielokrotniona.
Konwencjonalne procedury kulturystyczne są ukierunkowane na określone mięśnie w izolacji. Jednak w treningu funkcjonalnym pracuje wiele grup mięśni w tym samym czasie. Z kolei rdzeń działa jako punkt równowagi, co powoduje, że stale poddaje się naprężeniom.
Zapobieganie kontuzjom
Trening funkcjonalny składa się z naturalnych ruchów, bez nadmiernych wymagań i skomplikowanych umiejętności. To pozwala mięśniom na naturalne wzmocnienie, prawie bez ryzyka kontuzji.
Ponadto w wyniku wzmocnienia mięśni zmniejsza się prawdopodobieństwo doznania kontuzji podczas uprawiania sportu. W tym kontekście ponownie należy docenić zwiększenie siły rdzenia, ponieważ umożliwia przenoszenie ciężaru w całym ciele.
Poprawa wyglądu fizycznego
Efekty tego typu ćwiczeń można zobaczyć w bardzo krótkim czasie. Funkcjonalne ćwiczenia świetnie się nadają do spalania tłuszczu i kalorii z niesamowitą szybkością. Ponadto mięśnie zostaną wzmocnione, a tym samym lepiej zdefiniowane.
Zwiększenie wydajności sportowej
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wielu sportowców decyduje się na trening funkcjonalny, aby poprawić swoje możliwości fizyczne. Dzieje się tak, ponieważ pozwala on na doskonałą specyfikację ćwiczeń w oparciu o wyznaczone cele.
Krótko mówiąc, ćwiczenia funkcjonalne są idealne dla każdej osoby w treningu ułożonym zgodnie z jej celami i możliwościami. Większość ludzi łatwo się przystosowuje do ćwiczeń, ponieważ są one proste i bardzo naturalne. Nie wahaj się i spróbuj swoich sił w tej cennej dyscyplinie!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.