Podnoszenie ciężarów przez kobiety: mity a rzeczywistość

Podnoszenie ciężarów jest bardzo pomocne dla wymodelowania i ukształtowania mięśni oraz budowania odporności. Nie obawiaj się ćwiczyć, a jeżeli nie wiesz jak trenować czy jak łączyć je z ćwiczeniami kardio, zapytaj trenera na siłowni. Na pewno z przyjemnością Wam pomoże.
Podnoszenie ciężarów przez kobiety: mity a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2020

Wiele kobiet chodzi na siłownię aby dobrze wyglądać, tj. stracić na wadze i wymodelować sylwetkę. Istnieje wiele mitów, a to m.in. że podnoszenie ciężarów przez kobiety źle wpływa na ich sylwetkę, utrudnia im spalenie kalorii.

Przez to kobiety unikają ćwiczeń z ciężarkami. Pora się z tymi mitami raz na zawsze rozprawić.

Są to bowiem tylko i wyłącznie mity. W rzeczywistości jest na odwrót; jeżeli chcesz wyrzeźbić mięśnie przy jednoczesnej utracie kilogramów, podnoszenie ciężarów to absolutna konieczność. Przy ćwiczeniach z obciążeniem pracują bowiem mięśnie, i następuje ich przyrost. Znasz najbardziej powszechne mity o podnoszeniu ciężarów przez kobiety?

Mity o podnoszeniu ciężarów przez kobiety

“Jak będę podnosić ciężary, to przybędzie mi dużo mięśni”

Ten mit powstał wskutek pewnie oglądania programów telewizyjnych o kobietach kulturystkach z dużymi muskułami. Jednakże, trzeba wyjaśnić, że sylwetki kulturystek wykształcają się poprzez dźwiganie naprawdę ciężkich odważników w połączeniu z dietą, która bardzo różni się od diety przeciętnego człowieka.

podnoszenie ciężarów, mity

Prawdą jest, że kobiety mają z natury mniej mięśni niż mężczyźni, stąd trudno im osiągnąć ten sam poziom masy mięśniowej. Nie wspominając o testosteronie, odpowiedzialnym za przyrost mięśni.

“Sala z ciężarkami to nie miejsce dla kobiet”

Tak, to prawda, że na takiej sali przytłaczającą większość stanowią mężczyźni. Jednakże, wszystkie sale na siłowni są odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od płci. Na szczęście obecnie wiele mitów o kobietach i podnoszeniu ciężarów zostało obalonych. Coraz więcej kobiet uczęszcza do siłowni ze sprzętem siłowym.

Zarówno urządzenia do podnoszenia ciężarów, jak i hantle – są użyteczne dla Was, aby wymodelować i rozbudować mięśnie i zyskać świetną sylwetkę.

“Będę gruba przez podnoszenie ciężarów”

Nie nie, nie, i jeszcze raz nie! Podnoszenie ciężarków spowoduje rozbudowę mięśni, i wprawdzie waga może wskazywać więcej kilogramów, nie przybyło Ci tkanki tłuszczowej tylko mięśni.

Mięśnie ważą tyle samo, co tkanka tłuszczowa, ale zawierają więcej wody.  I tylko wody. Natomiast różnica między tkanką tłuszczową a masą mięśniową jest widoczna w objętości.

Żeby jednak spać spokojnie, możesz dokonać analizy składu ciała i upewnić się, że procent przyrostu masy mięśniowej jest większy niż tkanki tłuszczowej.

“Nie spalę kalorii przez podnoszenie ciężarów”

Jak powiedzieliśmy na początku, rozumiemy, że priorytetem kobiet na siłowni jest zrzucenie na wadze, a to można osiągnąć przez właśnie spalanie kalorii i odpowiednią dietę.

Zrozumiałym także jest, że ćwiczenia kardio najszybciej spalają kalorie, co jest widoczne na ekranach sprzętu do ćwiczeń kardio. Z podnoszeniem ciężarów spalanie kalorii jest bardziej skomplikowane. Raz, że potrzebujesz włożyć więcej wysiłku w ćwiczenie,to jeszcze przyśpieszasz ciśnienie krwi. O wiele bardziej niż przy ćwiczeniach kardio.

kobieta ćwiczy z ciężarkami

Przy podnoszeniu ciężarów, tkanka mięśniowa ulega małym przerwaniom, które szybko zanikają w ciągu 48 godzin od treningu. Aby to nastąpiło, Twój wysiłek i spalanie kalorii jest wyższe niż przy ćwiczeniach kardio. Najbardziej optymalnie jest połączyć zresztą te 2 dyscypliny na treningu.

“Sprzęt siłowy jest niebezpieczny”

Tak, były przypadki przerwania się tkanki mięśniowej podczas podnoszenia ciężarków. Stąd powstał mit, aby ich nie używać przez kobiety, jako niebezpieczne dla zdrowia.

Jednakże spójrzmy prawdzie w oczy, tkanka mięśniowa może ulec przerwaniu podczas jakichkolwiek ćwiczeń, nawet spacerowania. Podnoszenie ciężarów nie jest ani mniej ani bardziej niebezpieczne niż jakikolwiek inny sport.

Jeżeli zastosujesz rozgrzewkę przed treningiem i odpowiednie ćwiczenia rozciągające po, nic się nie stanie ani podczas podnoszenia ciężarów, ani podczas każdej innej aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hagstrom AD, Marshall PW, Halaki M, Hackett DA. The Effect of Resistance Training in Women on Dynamic Strength and Muscular Hypertrophy: A Systematic Review with Meta-analysis. Sports Med. 2020 Jun;50(6):1075-1093.
  • Herbst KL, Bhasin S. Testosterone action on skeletal muscle. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2004 May;7(3):271-7.
  • Patel H, Alkhawam H, Madanieh R, Shah N, Kosmas CE, Vittorio TJ. Aerobic vs anaerobic exercise training effects on the cardiovascular system. World J Cardiol. 2017 Feb 26;9(2):134-138.
  • Vasudevan A, Ford E. Motivational Factors and Barriers Towards Initiating and Maintaining Strength Training in Women: a Systematic Review and Meta-synthesis. Prev Sci. 2022 May;23(4):674-695.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.