Pozycje w jodze – 4 rzadko używane, lecz wartościowe asany
Poniżej znajdziesz rzadko wykorzystywane pozycje w jodze. Chociaż nie są one zbyt popularne, ich regularne wykonywanie pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty. Postaraj się włączyć je do swojej praktyki.
Joga to starożytna dyscyplina. Jej regularne praktykowanie ma doskonały wpływ na zdrowie. Jednak wykonywanie w kółko tych samych asan może sprawić, że trening stanie się zwyczajnie nudny.
Dlatego warto jednak pamiętać, że pozycje w jodze oferują ogromną różnorodność! W tym artykule znajdziesz kilka asan, które są stosowane zdecydowanie za rzadko, a które pozwalają urozmaicić praktykę i sprawić, że jest ona znacznie ciekawsza.
Które rzadko używane pozycje w jodze mają najwięcej zalet?
Z pewnością znasz najpopularniejsze asany, takie jak pies z głową w dół czy kobra? Ale jest też wiele innych pozycji, które są nie mniej wartościowe. Przyjrzyjmy się czterem najrzadziej stosowanym asanom, które powinnaś włączyć do swojej praktyki. Zwłaszcza jeśli ćwiczysz jogę w domu.
1. Pozycja półksiężyca
Jej nazwa w sanskrycie brzmi Ardha Chandrasana. Chociaż nie jest to najprostsza asana, jej wykonywanie przynosi ciału liczne korzyści. Ta asana wzmacnia kostki, uda, kręgosłup i mięśnie brzucha. Pozwala również poprawić koordynację i równowagę oraz łagodzi stres i wspomaga trawienie.
Żeby wykonać pozycję półksiężyca stań prosto i przesuń swoją prawą nogę krok do przodu. Unieś wyprostowane ręce na wysokość ramion. Następnie powoli skręć tułów w lewą stronę i zacznij opuszczać równolegle do podłogi. W tym samym czasie zacznij unosić lewą nogę, a prawą dłoń oprzyj na podłodze.
Prawa stopa oraz prawa dłoń powinny być dwoma punktami podparcia. Lewa noga i ramię z kolei mają znajdować się w górze. Noga powinna tworzyć jedną linię z ciałem, a ręka uniesiona prostopadle do sufitu. Twarz także powinna być zwrócona w stronę sufitu.
2. Pozycja odwróconego trójkąta
To kolejna rzadko wykorzystywana asana, której robienie przynosi liczne korzyści. Wszystkie skręty są doskonałe dla kręgosłupa oraz pozwalają oddychać głębiej oraz bardziej świadomie.
Pozycja odwróconego trójkąta, czyli Parivrtta Parsvakonasana, rozpoczyna się od klęku podpartego. Twoje ręce powinny być rozstawione na szerokość ramion, kolana razem. Następnie unieś prawą nogą i umieść stopę pomiędzy dłońmi. Palce lewej stopy będą w tej pozycji dodatkowym punktem podparcia.
Wyciągnij się do góry, nogi mocne, zassany. Teraz rozłóż ramiona na boki i skręć biodra w prawą stronę. Następnie powoli zacznij opuszczać tułów w dół, jednocześnie przesuwając biodro w tył.
Lewy łokieć oprzyj o kolano prawej nogi lub, jeśli to wygodne, połóż dłoń na ziemi po zewnętrznej stronie prawej kostki. Prawa ręka powinna wskazywać sufit. Jeżeli masz miejsce w ciele, może także wyciągnąć prawy bok.
3. Pozycja łodzi
W sanskrycie nazywa się Navasaną. Akurat ta pozycja jest często wykorzystywana podczas ćwiczeń na zorganizowanych zajęciach, ale mało osób włącza ją do indywidualnej praktyki. Warto zacząć to robić, ponieważ Navasana daje wiele korzyści naszemu ciału.
Wzmacnia mięśnie brzucha, bioder i pleców, pomaga wyrzeźbić ramiona i poprawia koordynację ruchową, skupienie uwagi oraz koncentrację. Wspomaga też pracę organów wewnętrznych.
Istnieje wiele różnych wariantów pozycji łodzi, ale najbardziej podstawowa wersja wygląda tak: usiądź na macie z wyprostowanymi plecami i nogami wyciągniętymi do przodu. Delikatnie ugnij kolana i chwyć dłońmi za podeszwy stóp.
Unieś nogi. Twoje łydki powinny znajdować się równolegle do podłogi, tak samo jak Twoje ramiona – dłońmi wciąż trzymasz podeszwy stóp. Głowa, tułów oraz uda z kolei mają znajdować się po przekątnej względem podłogi.
4. Pozycja krzesła
Utkatasana to kolejna pozycja, którą warto dodać do swojej praktyki. Przyspiesza spalanie tłuszczu i kalorii oraz działa znacznie skuteczniej niż większość popularnych ćwiczeń.
Co więcej, pomaga wyrzeźbić także nogi i pośladki. Przy okazji wzmacnia również plecy i pomaga poprawić równowagę, a także zniwelować płaskostopie.
Żeby wykonać pozycję krzesła, stań wyprostowana na początku maty. Stopy razem. Następnie unieś ramiona i wyciągnij je nad głową. Twoje palce powinny wskazywać sufit. Delikatnie ugnij kolana, wypchnij pośladki na zewnątrz i ściągnij łopatki. Wzrok skieruj przed siebie.
Te cztery pozycje w jodze są bardzo korzystne dla Twojego ciała, nawet jeśli nie są zbyt popularne. Koniecznie dodaj je do swojej praktyki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Garfinkel, M., & Schumacher, H. R. (2000). Yoga. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-857X(05)70126-5
- Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044
- Khalsa, S. B. S., Hickey-Schultz, L., Cohen, D., Steiner, N., & Cope, S. (2012). Evaluation of the mental health benefits of yoga in a secondary school: A preliminary randomized controlled trial. Journal of Behavioral Health Services and Research. https://doi.org/10.1007/s11414-011-9249-8
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.