Logo image
Logo image

Rodzaje jogi: 9 głównych szkół

3 min.
Rodzaje jogi: 9 głównych szkół
Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2020

Joga jest dyscypliną angażującą psychicznie i fizycznie. Cel jej uprawiania to osiągnięcie równowagi między ciałem a umysłem. Nie bez powodu wiąże się ją ze starożytnymi praktykami takimi jak buddyzm, medytacja i hinduizm. W ramach tej praktyki wyróżnić można kilka szkół, z których każda koncentruje się na pracy z inną częścią ciała. Zobaczmy, jakie są rodzaje jogi.

Jakie są rodzaje jogi? 9 gałęzi

Rodzaje jogi to właściwie dziewięć gałęzi drzewa jogi. Różnice między nimi często pozostają niezauważone, dlatego wielu ludzi czuje się trochę zdezorientowanych, kiedy przychodzi o wyboru jednej drogi ćwiczeń.

Jedną z głównych różnic między rodzajami jogi jest część ciała, na której koncentruje się dana szkoła. W zależności od realizowanego celu można rozwinąć większą elastyczność lub zwiększać masę mięśniową. Tym, co jednak zawsze będzie obecne podczas praktyki tej dyscypliny, jest medytacja i połączenie ciała z umysłem.

Rodzaje jogi: główne różnice

Tantra joga

Zacznijmy od Tantry. Tantra joga związana jest z uduchowionym seksem, rozumianym jako całość. Jej praktykowanie koncentruje się na pracy w parach, mistycyzmie, rozbudzaniu pragnień.

Some figure

Osiągnięcie wysokiego poziomu sprawia, że przeżywanie własnej fizyczności, a także bliskości fizycznej z partnerem staje się momentem wyjątkowym, nieskończonym.

Hatha Joga

Hatha Yoga jest jednym z najpopularniejszych stylów praktykowania tej dyscypliny na Zachodzie. Znana jest również jako joga postawy. Ma na celu zwiększenie siły i elastyczności. Aby je osiągnąć, praktykujący wykonują między innymi różne ćwiczenia oczyszczające, kumulujące energię i związane z oddychaniem.

Some figure

Hatha joga to dobry pomysł na start. Dlaczego? Stanowi podstawę innych szkół, jest też filozoficznie związana z Tantrą. Zatem jeśli dopiero zaczynasz, to punkt odpowiedni dla ciebie.

Jnana Joga

Ten styl znany jest również jako joga mądrości. Celem praktyki jest odkrywanie siebie poprzez wiedzę, dialog i rozum. Poprzez różne ćwiczenia osiąga się rozwój mądrości i samoświadomości. Najczęstszą postawą jest utrzymywanie prostych pleców i skrzyżowanych nóg.

Some figure

Bhakti joga

To styl zalecany dla osób o wysokim poziomie wrażliwości. Celem jest kult boga, guru, oparty na doktrynie „miłość to bóg i on jest miłością”.

Some figure

Najpopularniejsze rodzaje jogi

Zobaczmy teraz szkoły, które cieszą się największą popularnością.

Joga Iyengara

Iyengara jest jednym z najbogatszych stylów w tej dyscyplinie. Jego celem jest utrzymywanie wyrównanej pozycji ciała w każdej z ćwiczonych pozycji. W zależności od poziomu zaawansowania ucznia można zastosować aż do 200 ćwiczeń.

Some figure

Raja Joga

Jedną z najbardziej tradycyjnych szkół jest Raja joga. W tym stylu ćwiczący starają się osiągnąć wyższy poziom koncentracji i idealną jedność, harmonię między ciałem a umysłem.

Some figure

Ashtanga Joga

Ruchy w Ashtandze są zwinne i płynne. W przeciwieństwie do innych rodzajów jogi, koncentruje się bardziej na aspekcie fizycznym niż psychicznym.

Some figure

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej wymagających stylów. Dlatego też przed wyruszeniem w podróż z Ashtangą zaleca się ćwiczenie innych, prostszych stylów.

Krija Joga

Celem tego rodzaju jogi jest ewolucja duchowa. Poprzez różne ćwiczenia uspokaja się serce i oddech, osiąga się intensywny wewnętrzny spokój ducha i, oczywiście, umysłu. 

Ten styl może ćwiczyć każdy, bez względu na wiek, płeć, wytrzymałość itp. Szczególnie zalecany jest jako sposób obniżenia poziomu stresu.

Some figure

Aerial Yoga

Powietrzna joga w ostatnich latach stała się bardzo modna. Polega, jak sama nazwa wskazuje, na wykonywaniu ćwiczeń na specjalnych zawieszonych w powietrzu pasach. Mięśnie pracują, a ciało i umysł relaksują się.

Some figure

Te dziewięć rodzajów jogi to najczęstsze szkoły z praktykowanych na całym świecie. Istnieje jednak wiele innych gałęzi, które wywodzą się z tej starożytnej praktyki. Zaleca się wybranie i uprawianie jednego ze stylów, zgodnie z realizowanymi celami.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.