Logo image
Logo image

Motywacja podczas ćwiczeń – poznaj jej znaczenie

4 min.
Motywacja jest najważniejszym elementem każdego treningu. Bez niej ciężko jest osiągać wymarzone rezultaty. Dowiedz się jak ją pielęgnować!
Motywacja podczas ćwiczeń – poznaj jej znaczenie
Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2021

Dążysz do wymarzonej sylwetki, ale trudno ci zmusić się do regularnych ćwiczeń? Poznaj kilka sposobów, które zwiększą twoją motywację i sprawią, że będziesz chętniej i regularnie trenować. Przejrzyj poniższe porady i już nigdy więcej nie odkładaj ćwiczeń na jutro! Motywacja – to właśnie ona ma ogromne znaczenie w osiąganiu celów sylwetkowych.

Czytaj dalej i dowiedz się jak wzmocnić swoją motywację!

Znaczenie motywacji podczas ćwiczeń

Czy wiesz, jak ważna jest motywacja podczas regularnych ćwiczeń? Samo znaczenie tego wyrażenia pochodzi od łacińskiego słowa motivus, które oznacza akt ruchu, podążania. Co więcej, to ona wpływa na to, jak osiągamy nasze cele, zaspokajamy potrzeby i doświadczamy innych przyjemnych wrażeń.

Każdy z nas może mieć wiele powodów, dla których chce regularnie ćwiczyć. Do najpopularniejszych należą między innymi utrata wagi, chęć poprawy sylwetki i lepsze samopoczucie.

Wszystkie te powody są naszymi motywami, które skłaniają nas do ćwiczeń. W związku z tym, gdy ktoś zaczyna zauważać choćby najmniejsze postępy i wyniki, pomaga mu to kontynuować, bez zniechęcania się.

W poniższym artykule dowiesz się więcej o motywacji do ćwiczeń. Czytaj dalej!

Czy wiesz jak ważna jest motywacja?

Gdy zaczynamy nowy reżim ćwiczeń, często odbywa się to z dużym zapałem! Kupujemy nową odzież sportową, ciężarki i specjalne buty, tylko po to, by się poddać i po chwili odłożyć wszystkie plany na bok. Brak motywacji może prowadzić tylko do dwóch rzeczy: porażki lub poczucia zagubienia.

Some figure

Choć zazwyczaj nie mówi się dużo o znaczeniu motywacji podczas ćwiczeń, ma ona wpływ na wydajność każdego trenującego. Poczucie obowiązku i zmuszanie się do ćwiczeń nie pomaga; wręcz przeciwnie, jest to raczej sposób na utratę motywacji.

W rzeczywistości sprawia, że ​czujemy się uwięzieni i zmuszani do wykonywania niechcianych czynności.

Co więcej, utrata energii i zapału to pewny sposób na całkowite przerwanie ćwiczeń. Dlatego zawsze powinieneś szukać innych sposobów na kontynuację treningów. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten sam powód, który kiedyś cię motywował, może po pewnym czasie ulec zmianie.

Pamiętaj, że wszystko zależy od ciebie!

Motywacja jest tak ważna, jaką ją uczynisz. Innymi słowy postępy w treningu leżą w twoich rękach. Jeśli zaczniesz widzieć pierwsze oznaki utraty chęci do ćwiczeń, jesteś odpowiedzialny za zwiększenie motywacji.

W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, jak zidentyfikować objawy słabnącej motywacji do ćwiczeń.

Oczywiście będą takie dni, w których nie będziesz mógł w pełni cieszyć się treningiem i to jest zupełnie normalne. Mimo to, gdy takie odczucia są zbyt częste i zaczynają mieć na ciebie niekorzystny wpływ, musisz zastanowić się, jak możesz to naprawić.

Some figure

Powinieneś zwracać uwagę na drobne szczegóły, spojrzeć do wewnątrz emocji i podejmować działania zgodnie z tym, jak się czujesz.

Określ dokładnie cel, do którego będziesz dążyć. Zastanów się nad konkretnymi korzyściami i głośno je nazwij. Wyobraź sobie, jak będziesz się czuć i jak wpłynie to na twoje zdrowie, samopoczucie i otoczenie, kiedy uda ci się osiągnąć wymarzone efekty.

Pamiętaj, że istnieją różne sposoby na podtrzymanie motywacji. Po pierwsze, należy pamiętać, że nic nie pozostaje takie samo. W związku z tym należy zachować otwarty umysł i wypróbować nowe opcje treningowe, które odpowiadają twoim potrzebom.

Na przykład tancerze nieustannie szukają inspiracji, aby utrzymać łączność ze swoją sztuką. Podobnie ty powinieneś zrobić to samo z ćwiczeniami; znajdź inspirację, która pomoże ci połączyć się z duchem treningu.

Motywacja podczas ćwiczeń – zalety

Nie lekceważ znaczenia motywacji podczas ćwiczeń. Jeśli jesteś już w trakcie jej poszukiwania, istnieją proste opcje, które mogą zmotywować cię do znalezienia najlepszej rutyny, dostosowanej do twoich oczekiwań i możliwości.

Zastanów się: co chcesz osiągnąć?

  • Uwzględnij swoje rutyny ćwiczeniowe w codziennym życiu.
  • Wykonuj ćwiczenia, które naprawdę lubisz, i które wykonujesz z chęcią.
  • Ćwicz ze znajomymi lub rodziną.
  • Unikaj porównywania się z innymi.
  • Miej jasne cele i zadania.
  • Ignoruj ​​negatywne komentarze i demotywujące przytyki.
  • Przełam rutynę i od czasu do czasu wybierz zupełnie nowe ćwiczenie.
Some figure

Motywacja jest sercem całego systemu, który pozostaje w ruchu. Jeśli ten element zawodzi, system zatrzymuje się. W związku z tym staraj się zachować silną motywację, aby często i co najważniejsze – regularnie-ćwiczyć.

Utrzymanie motywacji jest również kluczowe, jeśli chodzi o wyniki sportowe, stan umysłu i pasję, którą wkładasz w ćwiczenia.

To ty masz kontrolę nad swoim umysłem i ciałem. Nie pozwól, aby brak motywacji przeszkodził ci w trenowaniu, odchudzaniu i robieniu innych rzeczy, które prowadzą cię do celu. Teraz, gdy wiesz już, jak ważna jest motywacja podczas ćwiczeń, pokaż światu, do czego jesteś stworzony.

Staw czoło wszystkim wyzwaniom i przeciwnościom losu – daj z siebie wszystko!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maslow, A. H. (1943). A theory of human motivation. Psychological Review50(4), 370–396. https://doi.org/10.1037/h0054346
  • Deci, E. L., & Ryan, R. M. (2008). Self-determination theory: A macrotheory of human motivation, development, and health. In Canadian Psychology(Vol. 49, pp. 182–185). https://doi.org/10.1037/a0012801
  • Gagné, M., & Deci, E. L. (2005). Self-determination theory and work motivation. Journal of Organizational Behavior26(4), 331–362. https://doi.org/10.1002/job.322
  • Wann, D. L., Schrader, M. P., & Wilson, A. M. (1999). Sport fan motivation: Questionnaire validation, comparisons by sport, and relationship to athletic motivation. Journal of Sport Behavior22(1), 114–139. https://doi.org/Article

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.