Fit para - miłość a wspólna pasja do bodybuildingu

Fit para na siłowni
Fit para - miłość a wspólna pasja do bodybuildingu

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

To niesamowite, jak wspólne ćwiczenie ustrukturyzowanej aktywności fizycznej może przynieść wspaniałe korzyści, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Niestety jest to obosieczny miecz i nie każda fit para bywa szczęśliwa. Niewłaściwie treningi w połączeniu ze szkodliwymi nawykami może spowodować jej destrukcję.

Kulturystyka ma ogromne skojarzenia estetyczne. Niezależnie od tego, czy robimy to, aby poprawić nasze zdrowie, cieszyć się hobby czy pochwalić się piękną sylwetką, wyniki przyciągają uwagę innych. Jaki jest związek między kulturystyką a życiem w parze?

Niezależnie od tego, czy jedna czy obie osoby w związku trenują, konsekwencje tego rzutują bezpośrednio na związek. Jeśli przeanalizujesz aktywność fizyczną usystematyzowaną w celu zwiększenia masy mięśniowej – czyli właśnie kulturystykę – wpływ treningu na związek może być pozytywny. Albo wręcz przeciwnie, może również „zrujnować” związek.

Kulturystyka i życie jako fit para

Istnieją dwie możliwości analizy sprawności fizycznej lub praktyk sportowych i związku, w którym jedna osoba ćwiczy lub jako“fit para”. Treningi może wykonać wyłącznie jedna z dwóch osób.

Może to powodować brak równowagi w niektórych wzorcach estetycznych i behawioralnych. Jeśli jednak para ma silną więź, osobiste hobby każdej osoby powinno spotykać się z szacunkiem.

Z drugiej strony, jeśli dwie osoby będą otwarte na aktywność fizyczną, korzyści wzrosną. Kulturystyka traktowana jako wspólna pasja spowoduje wzmocnienie ich więzi, a także przyniesie liczne korzyści psychologiczne i fizjologiczne.

Charakterystyczne aspekty tego rodzaju treningu

Istnieje kilka rodzajów metod kulturystycznych, wszystkie mające na celu rozwój mięśni. Zwykle mają cele estetyczne, a nie sportowe. Chociaż oba te cele są ze sobą ściśle powiązane.

Fit para wykonuje ćwiczenia na mięśnie brzucha

Kulturystyka musi być trenowana ze zdrowym rozsądkiem i odpowiednim planowaniem. W przeciwnym razie stanie się sportem szkodliwym fizycznie i psychicznie.

Ewolucja psychofizyczna: życie kulturystyczne jako fit para

Konsekwencje pomysłów i emocji mają pełny wpływ na nasz rozwój fizyczny.Dlatego przenosimy strukturalne wyniki kulturystyki na ogólny stan zdrowia. Chociaż czasami robimy to odwrotnie, w kierunku niezdrowych pojęć. Wszystkie działania jednak odbywają się z punktu widzenia zdrowia.

Prawidłowa praktyka kulturystyczna

Jeśli mamy zdrowe podejście do kulturystyki, korzyści psychiczne i fizyczne mogą pomóc praktykującym w zdobyciu nowych umiejętności. Będą także zmotywowani do zachowywania się w sposób, który pozwoli im rozwijać codzienne nawyki. Możliwe korzyści psychologiczne obejmują:

  • Wyższy poziom samooceny.
  • Poprawia zdolność radzenia sobie z codziennymi problemami spoza sportu.
  • Większa empatia społeczna podczas interakcji z innymi ćwiczącymi w centrum szkoleniowym.
  • Pomaga pozbyć się stresu, co z kolei zmniejsza lęk, depresję lub drażliwość.
  • Poprawa funkcjonowania mózgu.
  • Możliwe zapobieganie chorobom psychicznym w starszym wieku.

Z kolei fizjologiczne korzyści kulturystyki dla Twojego życia uczuciowego mogą być następujące:

  • Poprawa siły, wytrzymałości, elastyczności lub prędkości – odsetek ten zależy od praktykowanej dyscypliny sportowej.
  • Odmładzanie komórek
  • Zapobiega chorobom organicznym.
  • Zmniejszenie sarkopenii – utrata masy mięśniowej z wiekiem.
  • Poprawia postawę lub nierównowagę mięśni kostnych.
  • Wspomaga walkę z otyłością.

Niepoprawna praktyka kulturystyczna

W przeciwieństwie do poprzedniego scenariusza obsesja na punkcie treningu, używanie nielegalnych substancji lub restrykcyjna dieta może przynieść straszne konsekwencje. Niektóre z nich to:

  • Zwiększona drażliwość.
  • Przetrenowanie lub wypalenie. Wynika to z nadmiernego wysiłku bez kontrolowanych wytycznych.
  • Ekstremalne wyczerpanie.
  • Brak woli harmonijnego pożycia.
  • Niskie zasoby energii dla mózgu.
fit para - mężczyzna patrzy, jak kobieta ćwiczy
  • Przedwczesne starzenie neuronalne.
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej.
  • Osłabienie układu odpornościowego.
  • Warunki organiczne: różne patologie, które mogą wpływać na wątrobę, skórę, serce, a nawet mózg.

Pozytywne skutki kulturystyki dla par

Wszystko, co robimy dla naszego środowiska i to, co z niego otrzymujemy, wpływa na nasze relacje z innymi. Jeśli chodzi o pary, zdrowy trening sportowy sprawi, że poczują się zrelaksowane.

Co więcej, jeśli obie osoby będą uprawiać sport, będzie to punkt spajający, który pomoże uniknąć podziału w związku. Poza tym wiele par w ogóle poznaje się w miejscach, takich jak właśnie siłownia.

Wszystko to odnosi się do aspektu behawioralnego. Niemniej jednak, w odniesieniu do wyglądu fizycznego, ćwiczenia sportowe jednego lub obu partnerów doprowadzą do lepszej dynamiki w codziennej współpracy. Jednocześnie aktywność seksualna stanie się przyjemniejsza i trwalsza, a także bardziej namiętna.

Wreszcie, obie osoby odczują większy pociąg fizyczny w stosunku do swoich drugich połówek. Ćwicz kulturystykę, ale zadbaj również o swój związek. Chodzi o znalezienie równowagi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Academy of Pediatrics. Committee on Sports Medicine and Fitness.
    Adolescents and Anabolic Steroids: A Subject Review. Pediatrics Vol. 99 No. 6
    June 1997, pp. 904-908.
  • Anderson, K., Niesenblat, V. & Norman, R. (2010). Lifestyle factors in
    people seeking infertility treatment. A review. En: Australian and New
    Zeland Journal ofObstetrics and Gynaecology, 50, 8-20.
  • Boots, C. & Stephenson, M. (2011). Does obesity increase the risk of
    miscarriage in spontaneous conception: A systematic review. En: Seminars
    inReproductive Medicine, 25, 1123-1126.
  • Benson, H.; Dryer, T. y Hartley, L.H. (1978). Decreased VO2 consumption during
    exercise with elicitation of the relaxation response. Journal of Human Stress, 4,
    38-42.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.