Logo image
Logo image

Najlepsze sposoby na regenerację po treningu

2 min.
Jeśli często ćwiczysz to wiesz, że regeneracja jest ważnym elementem procesu. Zastosuj się do naszych porad, aby zapewnić sobie optymalną regenerację.
Najlepsze sposoby na regenerację po treningu
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Normalnym jest, że po treningu czujesz się zmęczony i wyczerpany. To dlatego, że twoje ciało włożyło w niego dużo wysiłku. Jednakże, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są najlepsze sposoby na regenerację po ciężkim treningu. Opisane poniżej kroki Ci w tym pomogą.

Jest to prosty, czterostopniowy proces, dzięki którego regeneracja po treningu będzie prosta. Jeśli będziesz się ich trzymać, to nie tylko szybciej dojdziesz do siebie, ale też zoptymalizujesz wyniki i będziesz wieść zdrowsze życie.

Cztery najlepsze sposoby na regenerację po treningu

Oto cztery porady, których musisz się trzymać, aby dojść do siebie po ćwiczeniach. W ten sposób uzyskasz lepsze wyniki i będziesz prowadzić zdrowsze życie.

1. Uzupełnij płyny

Najczęściej, organizm jest odwodniony po ćwiczeniach ze względu na intensywne pocenie się. Odwodnienie jest bezpośrednio powiązane z długością i intensywnością ćwiczeń. Dlatego też osoby, które ciężko ćwiczą muszą zwracać na to uwagę.

Najlepszym sposobem na uzupełnienie płynów jest wypicie wody lub napoju izotonicznego stworzonego specjalnie w celu nawodnienia organizmu. Tego rodzaju napoje mają większą zawartość minerałów i pozwalają na optymalną regenerację.

Some figure

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie lubią pić wody, możesz także pić soki owocowe. Soki te są łatwe w przygotowaniu i mają dobry wpływ na ogólny stan zdrowia.

2. Rozciąganie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po treningu jest rozciągnięcie mięśni. Pamiętaj, że mięśnie przeszły właśnie ciężki wysiłek i dlatego są napięte. Dlatego musisz odpowiednio rozluźnić te mięśnie.

Najbezpieczniej jest robić to powoli i skupiać się na każdej grupie mięśni osobno. Zwłaszcza na tych grupach, które były trenowane.

Rozciąganie to najlepszy sposób na uniknięcie irytujących skurczy mięśni, które często pojawiają się po dużym wysiłku. To pomoże ci również rozluźnić mięśnie, aby łatwiej było ci odpocząć.

Pamiętaj, że rozciąganie jest równie ważne, co rozgrzewka. Dlatego rozgrzewanie i ochładzanie/rozciąganie jest ważne dla optymalnej regeneracji.

3. Odpoczynek

Istnieje mit, według którego im więcej się ćwiczy, tym lepsze są wyniki. Jednakże nie jest on prawdziwy, ponieważ odpoczynek i regeneracja idą w parze. W związku z tym, po każdym treningu ciało musi odpocząć.

Okres odpoczynku jest istotną częścią treningu, aby uniknąć napięcia i kontuzji mięśni.  Co więcej, jeśli zignorujesz odpoczynek, nie będziesz w stanie poprawić swojej wydajności i cieszyć się optymalnymi wynikami.

Większość entuzjastów ćwiczeń nie jest w stanie usiedzieć w domu i nie iść do siłowni chociaż raz dziennie. Jest to jednak niezbędne do optymalnej regeneracji.

4. Jedzenie zdrowej żywności

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, twój organizm jest odwodniony po ćwiczeniach. To samo dzieje się również ze składnikami odżywczymi, ponieważ ciało potrzebuje ich, aby poradzić sobie z wysiłkiem.

Dlatego też istotne jest spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, które gwarantują optymalną regenerację.

Some figure

Jeśli chcemy, aby wyniki były jak najlepsze po wytężonym treningu, musimy nakarmić organizm zdrową żywnościąNajlepszym sposobem na to jest priorytetowe potraktowanie żywności o wysokiej zawartości białka, węglowodanów i spożywanie jej w małych ilościach.

Podsumowując, do optymalnej regeneracji niezbędne jest nawodnienie, rozciąganie, odpowiedni odpoczynek i zdrowe pokarmy bogate w białko i węglowodany. Te cztery kroki są naprawdę proste, ale pomogą ci szybko zobaczyć rezultaty ciężkiej pracy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez Benito, J. L. (2009). Efectos del ejercicio físico y una dieta saludable. Nutricion Clinica y Dietetica Hospitalaria29(1), 46–53. https://doi.org/10.1007/s10995-010-0571-1
  • De la Reina, L., Martínez, V., Larkin, T. E., Junta, P. D., Defrantz, A. L., Evans, J., … Soto Morga, Antonio, J. (2003). Manual De Teoría Y Práctica Del Acondicionamiento FísicoJournal of Chemical Information and Modeling (Vol. 1996, p. 190). https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Pérez-Guisado, J. (2008). Rendimiento deportivo: glucógeno muscular y consumo proteico. Apunts. Medicina de l’Esport43(159), 142–152. https://doi.org/10.1007/s10672-009-9128-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.