
Czy wiesz na czym polegają wakacje z jogą? Czy kiedyś się na nie wybrałaś? Jeśli nie, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać ten niesamowity czas. Wyprawa na wakacje z jogą to doskonały sposób na…
Przysiady to wspaniałe ćwiczenie, które poprawia formę niemalże całego organizmu. Co więcej, można je wykonywać wszędzie i bez użycia sprzętu sportowego. Dowiedz się, jak robić je prawidłowo, aby uniknąć kontuzji i przeciążenia mięśni bądź stawów!
Nie masz w zwyczaju ćwiczyć i chciałbyś to zmienić? Zacznij już dziś i naucz się robić przysiady od podstaw. Chociaż może wydawać się, że to banalnie proste ćwiczenie jest w stanie wykonać każdy, warto skupić się na prawidłowej technice.
Przysiady stanowią bowiem jeden z podstawowych elementów niemalże wszystkich rodzajów treningów.
Jeśli będziemy wykonywać je nieprawidłowo, osiągane wyniki mogą nie być satysfakcjonujące, a ponadto narażamy się na niepotrzebne urazy i kontuzje, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą motywację do regularnej aktywności fizycznej.
Dziś wyjaśniamy Ci, jak robić przysiady od podstaw, czyli od zera. Zupełnie, jakbyś nigdy wcześniej ich nie robił. Skup się więc na każdym kroku i każdej wskazówce, aby nauczyć się je wykonywać prawidłowo i z jak największą korzyścią dla organizmu.
Przysiady – we wszystkich swoich odmianach – to bez wątpienia jedno najbardziej owocnych ćwiczeń wspomagających niemalże każdy rodzaj treningu. Świetnie wpływają one na pracę całego ciała. W jaki sposób prawidłowo wykonywane przysiady działają na nasz organizm?
Przeczytaj również: Przyrost masy mięśniowej – co musisz wiedzieć na ten temat?
Ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie fitnessu, powinni zacząć przysiady od postaw. Oznacza to, że na początku należy wybrać ich klasyczną odmianę, a następnie stopniowo zwiększać ich trudność i obciążenie.
Poniżej pokażemy ci krok po kroku, jak prawidłowo wykonywać przysiady. Gotowy do ćwiczeń?
Zacznijmy opanowania do perfekcji pozycji wyjściowej. Jest ona niezwykle ważna, gdyż to w głównej mierze od niej zależy efektywność całego ćwiczenia.
Kiedy poczujesz się komfortowo w pozycji wyjściowej, czas na kolejny krok, czyli opuszczanie tułowia w przysiadzie.
Idealny trening dla początkujących to wykonywanie 3-4 serii po 10 powtórzeń.
W miarę poprawy kondycji stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń, a także ilość serii.
Przeczytaj również: Przysiad bułgarski – dla pięknych nóg i mocnych mięśni
Zacznijmy od tego, że chociaż przysiady wyglądają na bardzo łatwe ćwiczenie, stanowczo powinniśmy unikać przeciążenia. Kiedy zaczynamy trenować, wydaje nam się, że damy radę nawet z dużym obciążeniem.
Niestety nasze ciało nie jest do tego przygotowane i bardzo łatwo o kontuzję.
Wielu specjalistów w dziedzinie fitnessu nie zaleca stosowania obciążenia podczas pierwszych treningów, chyba że będziesz ćwiczyć pod okiem profesjonalnego trenera, który pomoże ci dobrać odpowiednią wagę ciężarków.
Dopiero po kilku sesjach zacznij stopniowo wprowadzać obciążenie. Staraj się wsłuchiwać w potrzeby swojego ciała i nie forsuj go nadmiernie, bo wtedy bardzo łatwo jest się zniechęcić do ćwiczeń. Co więcej, przy źle dobranych hantlach znacznie trudniej jest utrzymać prawidłową postawę ciała.
Nie jest wskazane też zbyt niskie opuszczanie pośladków, gdyż ucierpią na tym łąkotka, stawy i więzadła kolanowe.
Nauka prawidłowej techniki wykonywania przysiadów może zająć trochę czasu. Na pewno warto zacząć ćwiczyć pod okiem trenera, który będzie czuwał nad tym, abyśmy wykonywali ćwiczenia prawidłowo.
Nieocenioną pomocą jest też oglądanie swojego odbicia w lustrze i samodzielna korekta ustawienia ciała. Zobaczysz, że już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń twoje przysiady będą idealne, a ich rezultaty coraz bardziej widoczne!