Rozgrzewka: co robić i czego unikać? Najlepsze porady
Rozgrzewka przed treningiem zapobiega urazom i kontuzjom. Poza tym, podwyższa temperaturę ciała i przygotowuje stawy do wysiłku, jakiemu są poddawane podczas ćwiczeń.
Pierwsza część jest statyczna. Zaczynamy od zataczania kręgów szyją, potem ramionami i biodrami, następnie próbujemy dotknąć dłońmi stóp, rozciągamy mięsień czworogłowy, robimy wypady do boku, krążenia kolan i rozciągamy mięśnie bliźniacze. W ten sposób ćwiczymy całe ciało.
Druga część rozgrzewki jest dynamiczna – w jej ramach można zbliżać łokcie do kolan, robić pajacyki i wypady z podskokami.
Rozgrzewka: najważniejsze punkty
- Rozgrzewka powinna trwać około dwadzieścia minut, ale zależy to od wieku, kondycji, częstotliwości uprawiania sportu itp.
- Zaleca się rozpoczęcie od statycznych ćwiczeń rozciągających, a potem przejść do ruchów o większej intensywności.
- Co więcej, warto skoncentrować się na tych mięśniach, które będziesz obciążać podczas właściwego treningu.
- Rozciągaj mięśnie dla elastyczności swojego ciała, gdyż w ten sposób chronisz kości i zapobiegasz złamaniom w razie upadku.
- Rozgrzewka służy także podniesieniu temperatury ciała, więc postaraj się przy niej spocić. To znak, że wykonujesz ją poprawnie.
- Rozgrzać warto nie tylko ciało, ale też umysł. Myśl więc o swoich celach i przygotowuj się do ich osiągnięcia.
Po zakończonej rozgrzewce przejdź do treningu. Po nim natomiast nie zapomnij o rozciąganiu. Wystarczy 10 minut. Celem jest rozciągnięcie rozgrzanych mięśni, by zapobiec skurczom i nadmiernemu napięciu spowodowanemu wysiłkiem.
Po treningu warto rozciągnąć mięśnie grzbietu, czworogłowe, bliźniacze i tyły nóg. Nie zapomnij o zwróceniu szczególnej uwagi na te partie ciała, które były najmocniej obciążone podczas ćwiczeń.
Czego unikać podczas rozgrzewki?
- Podczas rozgrzewki i po jej zakończeniu – nie powinnaś odczuwać bólu. Mięśnie mają zostać przygotowane do wysiłku, a nie nadmiernie obciążone.
- Nie przesadzaj z długością ani intensywnością. Celem rozgrzewki jest podniesienie temperatury i przygotowanie do ćwiczeń, a nie zmęczenie się przed właściwym treningiem.
- Nie zapominaj o rozgrzewce przed wysiłkiem fizycznym. Wykonuj ją starannie i przestrzegaj wymienionych przez nas zasad.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Page P (2012). Current concepts in muscle stretching for exercise and rehabilitation. Int J Sports Phys Ther, 7(1):109-19. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273886/
- Harvard Health Publishing. The importance of stretching. Disponible en: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-importance-of-stretching
- Harvard Health Publishing. Six tips for safe stretches. Disponible en: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/six-tips-for-safe-stretches
- Harvard Health Publishing. The ideal stretching routine. Disponible en: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-ideal-stretching-routine
- Clínica Mayo. Estiramiento: céntrate en la flexibilidad. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/stretching/art-20047931
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.