Logo image
Logo image

Trening aerobowy – czy jest korzystny dla dzieci?

5 min.
Trening aerobowy dla dzieci to wspaniała aktywność wzmacniająca ciało, umysł oraz poczucie własnej wartości malucha. Zacznijcie już dziś!
Trening aerobowy – czy jest korzystny dla dzieci?
Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2021

Trening aerobowy czyli inaczej tlenowy, jest tak nazwany od sposobu, w jaki organizm pozyskuje energię podczas wysiłku. Podczas intensywnej aktywności w komórkach ciała następuje spalanie tlenowe.

Dzieci mimowolnie są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu – wydaje się że są napędzane “na baterie”. Czy warto jest więc skłaniać je do zorganizowanej i planowanej aktywności?

W poniższym artykule dowiesz się więcej o właściwościach i zaletach treningu kardio. Czytaj dalej!

Trening aerobowy – korzyści płynące dla rozwoju dzieci

Nasze dzieci, młodsze rodzeństwo czy siostrzenice i siostrzeńcy są źródłem radości w życiu całej rodziny. Są uosobieniem miłości i niewinności, dlatego chcemy dla nich jak najlepiej. Oczywiście, obejmuje to także chęć, aby dzieci były zawsze szczęśliwe i zdrowe.

W związku z tym ważne jest, aby pomóc im zorganizować aktywny wypoczynek oraz udzielić im kilku wskazówek na temat zdrowego stylu życia. Jednym z niezawodnych sposobów na zachowanie zdrowia i umożliwienie prawidłowego rozwoju u dzieci jest właśnie trening aerobowy.

Some figure

Kiedy maluchy regularnie uprawiają sport, poprawie ulega ich metabolizm, układ hormonalny oraz nawet wyniki w szkole! Dzieci zaczynają kształtować swoją osobowość i swoje spojrzenie na świat w wieku od dwóch do pięciu lat. Dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie czynności, które wymagają użycia ciała i umysłu. Na przykład tańce, karate i pływanie.

Dzieci już od najmłodszych lat mogą zacząć uprawiać sport. Co więcej, mogą zacząć wykonywać czynności dostosowane do wieku około trzech lub czterech lat. Wraz ze upływem lat rośnie także wytrzymałość i możemy zwiększyć im intensywność wykonywanych czynności.

Możesz znaleźć elementy kardio dla dzieci w wielu sportach, które mogą być wykonywane bez nudy. Jest to ważne, ponieważ dzieci powinny uprawiać sporty, które je ciekawią, bawią i angażują w 100%.

Korzyści z treningu kardio dla dzieci

Trening wydolnościowy oferuje wiele korzyści dla dzieci. Poniżej przyjrzymy się niektórym z nich.

1. Trening aerobowy- pomaga im być szczęśliwszymi

Dzieci powinny mieć możliwość doświadczania aktywności, które poprawiają ich humor i sprawiają, że czują się lepiej w swoim ciele. Ćwiczenia kardio (trening aerobowy) uwalniają endorfiny, hormon, który daje mózgowi poczucie spełnienia i spokoju.

Każda aktywność związana z ćwiczeniami aerobowymi, taka jak zumba, flamenco, piłka nożna, biegi lub balet, może poprawić nastrój dziecka.

Nie musisz jednak wydawać pieniędzy na zajęcia dodatkowe. Równie dobrze możesz zorganizować tor przeszkód w swoim ogrodzie, zorganizować zawody biegowe czy skoki na “pajacyka”. Liczy się każda aktywność!

Z reguły treningi aerobowe są tak skonstruowane, aby nie męczyły zanadto jednej konkretnej grupy mięśni, ale raczej angażowały całe grupy mięśni w naszym ciele: mięśnie nóg, mięśnie pleców czy ramion.

Wykonywane równomiernie i jednostajnie, ćwiczenia te nie przemęczają mięśni, ale z drugiej strony są wystarczająco intensywne, żeby pobudzić nasze krążenie i zmobilizować mięśnie do przyspieszonego metabolizmu. Lekki jogging w parku może być świetną zabawą dla całej rodziny.

2. Poprawiona kondycja i zdrowie

Każde dziecko jest wyjątkowe, ma inne zasoby energii i metabolizm. Innymi słowy, są takie, które lubią być aktywne i często bawić się oraz wydaje się że nigdy nie przestają poruszać się.

Są też dzieci, które są spokojne, spędzają czas czytając i potrafią długo bawić się bez wykonywania nadmiernych ruchów. Uprawianie sportów wymagających treningu aerobowego jest wspaniałym rozwiązaniem dla obu typów dzieci.

U dzieci nadruchliwych pomaga w spożytkowaniu energii, zmęczeniu i uspokojeniu malucha. U dzieci nadmiernie spokojnych sprzyja zdrowiu i zapobiega otyłości.

Jako że dzieci stale rosną, powinniśmy pomóc im prowadzić najlepszy możliwy styl życia. Jeśli dziecko jest nieaktywne i spożywa dużo słodyczy i przekąsek, jest bardziej narażone na cukrzycę, otyłość i nadciśnienie.

Kardio (trening aerobowy) dla dzieci sprzyja obniżeniu poziomu tłuszczu, dotlenieniu mięśni i zwiększonej zdolności oddechowej. Dziecko nie będzie się tak łatwo męczyć bawiąc się z kolegami.

W związku z tym aktywność fizyczna jest nie tylko sposobem na spędzenie czasu i rozrywkę. Najważniejszym efektem jest zapobieganie chorobom związanym z brakiem aktywności. Ma to wpływ nie tylko na okres dzieciństwa, ale i całe życie dziecka.

3. Trening aerobowy promuje rozwój psychomotoryczny

Psychomotoryka to połączenie ruchu, emocji, wiedzy i interakcji z otoczeniem. Pojęcie to składa się z dwóch członów: psychika i motoryka i w ten sposób opisuje zależność pomiędzy percepcją, poruszaniem, przeżywaniem, uczeniem się a działaniem.

Procesy umysłowe, takie jak emocje czy koncentracja, oraz indywidualne cechy osobowości wpływają na spontaniczność i płynność ruchu dziecka. Ten skomplikowany  związek przyczynowo-skutkowy jest nazywany właśnie psychomotoryką.

Some figure

Sposób, w jaki dziecko rozwija swój system psychomotoryczny, zależy w dużej mierze od częstotliwości i praktyki wykonywanych czynności. Sytuacje, z którymi borykają się dzieci, przyczynią się do ich ogólnego rozwoju psychomotorycznego.

Wiele sportów i zajęć obejmujących trening kardio, takich jak bieganie, jazda na rowerze, taniec i skakanie na trampolinie. Tak więc, wykonując te czynności, dziecko będzie uczyć się wielu prawidłowych wzorców ruchu..

Co więcej, będą w stanie lepiej łączyć informacje między tym, co czują, co wiedzą i jak się poruszają. Efekt końcowy jest świetny dla wspomagania pracy mózgu, rozwoju osobowości i odporności u dziecka.

4. Promuje rozwój społeczny i interakcje z rówieśnikami

Podczas uprawiania sportu i zorganizowanych ćwiczeń, młodzież wchodzi w interakcje oraz ma okazję do nawiązania relacji towarzyskich z innymi dziećmi o wspólnych zainteresowaniach.

W rezultacie, uczą się gry zespołowej i współpracy, aby osiągać cele i uczyć się wygrywać. Osiąganie sukcesów wzmacnia również ich pewność siebie, co zwiększa poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości pomaga dzieciom być szczęśliwymi oraz ma wpływ na całą ich karierę.

Aktywność i zajęcia sportowe często oznaczają, że dzieci muszą nauczyć się pracować, aby pokonać przeszkodę lub osiągnąć dany cel. Podczas zajęć sportowych, młodzi ludzie będą się starać kopać piłkę, skakać wyżej lub skręcać we właściwą stronę. Co więcej, stymuluje to ich zdolność do stawienia czoła różnym wyzwaniom. Pokonywanie trudności wspaniale buduje charakter. 

Podsumowanie

Dzieci zasługują na wszystkie te korzyści! Dzięki zajęciom sportowym będą szczęśliwe, rozwiną swoją inteligencję społeczną i emocjonalną oraz poczują się spełnione.

Co więcej, jeszcze lepiej gdy możecie uprawiać sport wspólnie, całą rodziną. W ten sposób znana im osoba dorosła może prowadzić i wspierać dzieci w codziennych postępach. Pamiętaj, aby zacząć od niewielkiej intensywności i zwiększyć ją w miarę postępów. W ten sposób dziecko się nie zniechęci.

Jest to wspaniała okazja do wzmocnienia więzi rodzinnych. I na koniec pamiętaj, że zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee, W. W. R. (2007). An Overview of Pediatric Obesity. Pediatric Diabetes. https://doi.org/10.1111/j.1399-5448.2007.00337.x
  • McKnight-Menci, H., Sababu, S., & Kelly, S. D. (2005). The Care of Children and Adolescents with Type 2 Diabetes. Journal of Pediatric Nursing. https://doi.org/10.1016/j.pedn.2004.12.012
  • Bowker, A. (2006). The Relationship Between Sports Participation and Self-esteem During Early Adolescence. Canadian Journal of Behavioural Science. https://doi.org/10.1037/cjbs2006009
  • Costa, H. J. T., Abelairas-Gomez, C., Arufe-Giráldez, V., Pazos-Couto, J. M., & Barcala-Furelos, R. (2015). Influence of a Physical Education Plan on Psychomotor Development Profiles of Preschool Children. Journal of Human Sport and Exercise. https://doi.org/10.14198/jhse.2015.101.11

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.