Czy potrzebuję ćwiczyć kardio?
Ćwiczenia angażujące układ sercowo-naczyniowy pomagają skutecznie schudnąć, poprawiają nasze zdrowie i samopoczucie fizyczne. Zobacz, dlaczego wykonywanie kardio jest konieczne dla twojego organizmu.
Jednym z najważniejszych sposobów uzyskania korzyści dla zdrowia fizycznego są zajęcia sportowe, niezależnie od miejsca i środowiska, w którym je uprawiasz. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie są ćwiczenia lub aktywności kardio, i dlaczego warto zdecydować się na ich uprawianie.
Co to jest kardio?
Do działu sportu kryjącego się pod tą nazwą należą te aktywności fizyczne, które trenują część sercowo-naczyniową naszego organizmu.
Kardio jest integralną działalnością fizyczną, która koncentruje swoje wysiłki na rozwijaniu pracy serca i naczyń krwionośnych, a także układu krążenia.
Dlaczego kardio jest ważne?
Serce funkcjonuje jak mięsień, który pompuje krew różnymi szlakami – tętnicami, żyłami i przewodami w twoim ciele. W tym procesie biorą udział także zastawki serca. Wywołują one skurcze w tempie określonym przez wykonywaną czynność.
Transport krwi drogami i naczyniami ciała zapewnia produkcję i dostarczanie niezbędnego tlenu.
Ponadto układ sercowo-naczyniowy jest odpowiedzialny za zbieranie z organizmu odpadów lub szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla, a następnie odkładanie ich w nerkach w celu ich wydalenia.
Ćwiczenia kardio pomagają nam zachować równowagę między dwoma układami nerwowymi, które działają w organizmie – układem współczulnym i przywspółczulnym.
Kiedy te układy zaczynają działać, mogą przyspieszyć lub spowolnić bicie serca, podnieść lub obniżyć ciśnienie krwi i wydolność serca, sprawiając, że w danym momencie pompuje ono mniej lub więcej krwi, w zależności od tego, czego akurat potrzebuje organizm.
Przykładowo, podczas aktywności fizycznej mięśnie potrzebują więcej tlenu i cukru. Układ współczulny odpowiada właśnie za przyspieszenie dostarczenia potrzebnej ich ilości. Inną funkcją kardio jest aktywacja układu hormonalnego czy regulacja hormonów w organizmie.
Ćwiczenia aktywujące układ sercowo-naczyniowy
A zatem istnieją mocne argumenty za tym, aby ćwiczyć kardio. Choć opinii na ten temat jest wiele, sposobów na kardio jest wiele: jedne to faktycznie praktyki sportowe, inne po prostu zajęcia, aktywności. Sposoby aktywacji układu sercowo-naczyniowego są różne. Warto poznać niektóre z nich:
- taniec,
- pływanie,
- bieganie w dowolnej formie,
- jazda na rowerze,
- jazda na łyżwiach.
Wiele osób wykonuje ćwiczenia sercowo-naczyniowe, ponieważ postrzegają je jako dobrą drogę ku temu, by szybko spalić tłuszcz. Sama praktyka kardio nie wywoła jednak tylko spalania tłuszczu w swoim ciele.
Poza tym zanotujesz również spadek masy mięśniowej, i być może właśnie w takich partiach ciała, dla których tego nie chcesz lub nie potrzebujesz.
Właśnie dlatego powinieneś/powinnaś przeplatać lub łączyć opisywaną praktykę z innymi czynnościami, takimi jak podnoszenie ciężarów, wiosłowanie czy inne aktywności fizyczne. Rzeczywiście, dzięki temu stworzysz pewien opór mięśni ciała, aby uzyskać ich zadowalającą objętość.
Kardio dla początkujących
Prawdą jest, że niektórych osób już samo myślenie o ćwiczeniach może okazać się trudne. Kardio może pomóc ci zrobić ten pierwszy krok, ponieważ aby je uprawiać, będziesz potrzebować jedynie trochę wolnego miejsca i wygodnej odzieży.
Twoja rutyna powinna składać się z 3 faz:
Rozgrzewka
Na tym etapie możesz wykonywać te ćwiczenia:
- obracanie ramion z wyciągniętymi ramionami (przypomina symulowanie rysowania okręgów),
- obrót szyi, obracanie talią w kółko,
- spacer w miejscu,
- naprzemienne unoszenie pięt,
- stoisz sztywno i uginasz się w talii, próbując dotknąć ziemi bez zginania nóg.
Trening
W tej fazie możesz wykonać następujące aktywności:
- Zrób duży krok na bok lub do przodu i do tyłu, wyciągając ramiona. Spróbuj obrócić w tej pozycji talię.
- Następnie stań na baczność i wykonaj kopnięcie w przód, tak aby noga sięgnęła wysokości talii. Wykonaj powtórzenie na drugą nogę.
- Skocz do przodu w trzymając gardę i wyrzucaj przed siebie pięści, jedną po drugiej. Połączy to powtórzenie z kopnięciem z przodu.
- Utrzymaj gardę i wyrzuć jedno kolano do przodu, na wysokość talii. Powtórz z drugą nogą.
Powrót do stanu stanu bezczynności
Na tym etapie możesz wykonać następujące ćwiczenia:
- Rozciągnij szyję, poruszając nią w górę i w dół. Spróbuj dotknąć tułowia brodą, a następnie cofnij głowę do tyłu na kilka sekund.
- Opierając nogi mocno na ziemi, obróć tułów na jedną i drugą stronę, pozostając w tej pozycji przez kilka sekund, aby zapewnić pewien opór.
- Utrzymując stabilne nogi, naprzemiennie wygnij talię tułowia w obie strony.
To bardzo prosta rutyna dla tych, którzy chcą rozpocząć trening cardio. Co więcej, kiedy już się do niej przyzwyczaisz, możesz zmieniać intensywność lub otoczenie (jeśli wolisz ćwiczyć na świeżym powietrzu czy na siłowni). Najważniejsze, żeby przełamać lody i mieć pozytywne nastawienie do dbania o własną kondycję fizyczną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Araújo CGS, Castro CLB, Franca JF, Silva CGSE. Aerobic Exercise and The Heart: Discussing Doses. Arq Bras Cardiol. 2017 Mar;108(3):271-275.
- Nystoriak MA, Bhatnagar A. Cardiovascular Effects and Benefits of Exercise. Front Cardiovasc Med. 2018 Sep 28;5:135.
- Patel H, Alkhawam H, Madanieh R, Shah N, Kosmas CE, Vittorio TJ. Aerobic vs anaerobic exercise training effects on the cardiovascular system. World J Cardiol. 2017 Feb 26;9(2):134-138.
- Willis LH, Slentz CA, Bateman LA, Shields AT, Piner LW, Bales CW, Houmard JA, Kraus WE. Effects of aerobic and/or resistance training on body mass and fat mass in overweight or obese adults. J Appl Physiol (1985). 2012 Dec 15;113(12):1831-7.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.