Copa Libertadores de America: poznaj ten turniej!
Copa Libertadores de America to najważniejszy turniej rozgrywany w Ameryce Południowej, w którym biorą udział najlepsze drużyny z każdej ligi. Jakie są jego główne cechy elementy?
To najważniejszy międzynarodowy turniej piłkarski w Ameryce Łacińskiej, stanowiący odpowiednik europejskiej UEFA. Odbywa się co roku, aby wyłonić najlepszą drużyną na całym kontynencie. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze informacje na temat Copa Libertadores de America.
Zarys historyczny
Chociaż początki tych rozgrywek sięgają lat 30. ubiegłego wieku i są podzielone między mistrzów Argentyny i Urugwaju, to za oficjalną datę ich rozpoczęcia uznaje się 19 kwietnia 1960 r. Na początku turniej nosił nazwę Copa Campeones de America, ponieważ klasyfikowali się do niego jedynie najlepsi z każdego kraju.
W pierwszej edycji turnieju wzięło udział siedem drużyn z Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Paragwaju, Urugwaju, Argentyny i Chile. Zwycięską drużyną okazał się urugwajski klub Peñarol. To jedna z dwóch drużyn (druga to jej historyczny rywal, Nacional), która najczęściej brała udział w tych rozgrywkach. Udało jej się zakwalifikować do turnieju aż 46 razy.
Stopniowo w turnieju brało udział coraz więcej drużyn, jednak zawsze akceptowano jedynie mistrzów każdej z lokalnych lig. Independent, zespół z Argentyny, który po raz pierwszy zdobył tytuł mistrzowski w 1964 r., to jeden z najbardziej znanych czempionów. Ta drużyna zdobyła puchar aż siedem razy.
Jednak niedługo zaszły znaczące zmiany. W 1965 r. turniej zyskał nową nazwę: Copa Libertadores de America. Od tego roku mogli brać w nim udział mistrzowie i wicemistrzowie z każdego kraju.
W 1966 r. w turnieju wzięło udział 16 zespołów z każdego kraju conmebol. W 1968 r. było już 21 uczestników. Liczba ta nie zmieniała się aż do 1998 r., chociaż było kilka wyjątków. Następnie do turnieju dołączyły kolejne dwie drużyny.
Na początku tego wieku, w 2000 r., w turnieju uczestniczyły 34 drużyny. W 2004 r., w szranki stawało 36 drużyn. Z kolei w 2005 r. było ich aż 38. Od 2017 r. turniej nosi nową nazwę Copa Conmebol Libertadores i bierze w nim udział 47 drużyn.
Format rozgrywek podczas Copa Libertadores de America
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na samym początku w turnieju mogli uczestniczyć jedynie mistrzowie lig krajowych, jednak z czasem wprowadzono określone modyfikacje. W 2017 r. wprowadzono zmiany w formacie rozgrywek, jak również w liczbie klubów, które mogły brać w nich udział.
Mówiąc w skrócie, do turnieju klasyfikowali się mistrzowie i najlepsze drużyny z poprzedniego sezon pochodzące z każdego kraju Conmebol. Każda liga ma inny limit: Brazylia i Argentyna to te kraje, które mają największą liczbę miejsc (dla każdego po pięć).
Pozostałe kraje Conmebol mają jedynie dwa miejsca. Mistrz poprzedniego Copa Libertadores i zwycięzca Copa Sudamericana również biorą w nim udział.
Aby zapełnić 47 miejsc dla drużyn, bierze się również pod uwagę zawodników z poprzednich stanów: dwóch w wszystkich krajach, oprócz Argentyny, która ma tylko jednego.
Trzydzieści dwie drużyny docierają do etapu grupowego, w którym bierze udział osiem grup, po cztery drużyny w każdej z nich. Stają ze sobą w szranki w meczach domowych i wyjazdowych. Dwie pierwsze drużyny z każdej grupy przechodzą do następnej rundy. Następnie 16 drużyn bierze udział w rozgrywkach kwalifikacyjnych: mecze 1/8, ćwierćfinały, półfinały i finał.
Zwycięzca Copa Libertadores de America nie tylko zdobywa miano najlepszej drużyny na kontynencie w danym sezonie, ale również kwalifikuje się do Klubowych Mistrzostw Świata, w którym staje do rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny na świecie.
Oprócz tego zwycięzca bierze udział w Recopa Sudamericana, stając w szranki w dwóch meczach (domowych i wyjazdowych) z mistrzem Copa Sudamericana.
Statystyki i najważniejsze rekordy Copa Libertadores de America
Argentyna to kraj, który zdobył najwięcej tytułów: aż 25 (siedem dla Independiente, sześć dla Boca, cztery dla River Plate, a reszta dla innych drużyn). Co więcej, drużyny z Argentyny 11 razy plasowały się na drugim miejscu.
Tuż za Argentyną znajduje się Brazylia z 18 pucharami (Sao Paulo, Santos i Gremio mają po trzy) i 15 drugimi miejscami. Trzecie miejsce zajmuje Urugwaj z ośmioma tytułami (pięć dla Peñol i trzy dla Nacional).
Od 2007 r. przyznaje się również nagrodę dla najlepszego gracza w całym turnieju. Pośród jej laureatów znajdują się między innymi Juan Roman Riquelme (Boca Juniors), Neymar (Santos) i Ronaldinho (Atletico Mineiro). Warto również wspomnieć, że Paragwajczyk Ever Hugo Almeida występował w turnieju 113 razy.
Od pierwszej edycji wyróżniano najlepszego strzelca. Kolumbijczyk Alberto Spencer (gracz Peñarol) strzelił najwięcej goli w Copa Libertadores de America: aż 54. Rekord największej liczby goli strzelonych podczas jednej edycji turnieju należy do Argentyńczyka Daniela Onega (River Plate), który zdobył 17 goli w 1966 r.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reglamento Conmebol Libertadores. 2019. Conmebol. http://www.conmebol.com/sites/default/files/reglamento-conmebol-libertadores-2019-esp.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.