Najlepsze sposoby na rozluźnienie po treningu
Każdy sportowiec powinien znać sposoby na rozluźnienie po treningu. Rozluźnienie pomoże mięśniom wejść w stan odpoczynku. Nie zapominaj także o odpoczynku dla mózgu.
Po uprawianiu sportu musisz pamiętać o rozluźnieniu mięśni. Dzięki temu przestaną się napinać, a krew zacznie lepiej krążyć. Zrelaksować muszą się zarówno ciało, jak i umysł. Poniższe ćwiczenia to doskonałe sposoby na rozluźnienie mięśni, układu oddechowego i umysłu po treningu.
Uprawianie sportu przynosi wiele satysfakcji, ale wiąże się jednocześnie ze sporym napięciem. Na szczęście każdy z nas może skorzystać z pomocy odpowiednich narzędzi, które pomogą nam powrócić do stanu odpoczynku. W dzisiejszym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby na rozluźnienie po treningu.
Stopniowe przejście od ruchu do odpoczynku
Piłkarze, sprinterzy i inni sportowcy nie przerywają ruchu od razu po zakończeniu zawodów. Ostatnie ruchy i ćwiczenia wykonują zazwyczaj kilka minut po grze. Dzięki temu przechodzą stopniowo od ruchu do odpoczynku.
Każdy dobry sportowiec stopniowo zmniejsza zużycie energii. Nawet jeśli dojdzie do przerwania treningu, warto przez chwilę pochodzić przed całkowitym zatrzymaniem się. Czas stopniowego schładzania warto wykorzystać w celu wykonania kilku ćwiczeń na rozciąganie.
Rozciąganie należy wykonywać na samym końcu
Rozciąganie przed treningiem wywiera pozytywny wpływ na organizm i pomaga zapobiec wystąpieniu kontuzji. Jednak nie powinno się zapominać o rozciąganiu po zakończeniu ćwiczeń fizycznych. Dzięki temu podczas odpoczynku krew będzie krążyła po mięśniach.
Rozciąganie po treningu to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból, rozciąganie zapewni Ci odrobinę wytchnienia. Na samym początku należy wykonywać proste rozciąganie kończyn.
W forsownych sportach rozciąganie koncentruje się na najczęściej wykorzystywanych grupach mięśni. Na przykład piłkarze rozciągają nogi siedząc na podłodze. W tym celu rozciągają kończyny dolne, rozkładając nogi w literę “V” i pochylając się do przodu.
Jeśli chodzi o koszykówkę i baseball, ważniejsze są zazwyczaj ruchy bioder i górnej części ciała. Te sporty nie obciążają aż tak dolnych części ciała. Rozciąganie ramion i ruchy głową są wykonywane w większości dyscyplin sportowych.
Sposoby na rozluźnienie po uprawianiu sportu: oddychanie
Oddychanie to kolejna kwestia, na którą należy zwracać uwagę po zakończeniu treningu. Podczas ćwiczeń fizycznych zwiększa się zużycie energii oraz zapotrzebowanie na tlen. Właśnie dlatego musisz w końcu zatrzymać się i odetchnąć.
Zapotrzebowanie na tlen nie powinno przeszkadzać nam w stopniowym zwalnianiu. Kiedy czujesz, że brakuje Ci tchu, możesz podnieść ramiona do góry biorąc wdech i opuścić je robiąc wydech. Wykonywanie wokalizacji podczas wydechów również pomoże Ci zwiększyć pojemność płuc.
Znaczącą rolę odgrywa także nabieranie dużych ilości powietrza. Kolejna strategia, która wspomaga dotlenienie mózgu, to picie wody małymi łyczkami.
Fizjoterapia i jej rola w sporcie
Wielu sportowców decyduje się na fizjoterapię po treningu. To element, którego zazwyczaj nie oglądamy w telewizji. Po meczach piłki nożnej piłkarze często udają się do specjalnych pomieszczeń z łóżkami do masażu, gdzie zajmują się nimi profesjonaliści.
Fizjoterapeuta to osoba, która zna się doskonale na wykonywaniu masaży całego ciała. Jednak sportowcy mogą samodzielnie uciskać obszary, które tego potrzebują. Należy pamiętać, że masaże powinny być zawsze wykonywane powoli i w delikatny sposób.
Umysł musi się zrelaksować po uprawianiu treningu
Uprawianie sportu zawsze wywołuje pewną ilość stresu. Dlatego też wielu sportowców potrzebuje wyciszyć umysł po treningu. Warto wyrobić w sobie nawyk brania głębokich oddechów, który pomaga zrelaksować umysł. Dotlenienie stanowi klucz do rozluźnienia.
Kolejne przydatne zachowanie to myślenie o przyjemnych momentach niezwiązanych z uprawianiem sportu. To oczywiste, że główny cel to zwycięstwo, ale jeśli nie uda Ci się go osiągnąć, nie powinnaś się na nim koncentrować. Niektórzy psychologowie polecają oczyścić umysł, jednak nie jest to wcale takie łatwe.
Podsumowując, wiesz już, że istnieje wiele sposobów na rozluźnienie, które sportowcy często stosują instynktownie. Rozluźnienie i relaksacja to aspekty, którym zawsze trzeba poświęcać uwagę i czas. Pamiętaj zawsze zarówno o swoim zdrowiu mentalnym, jak i fizycznym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sergio Mosconi, María Susana Correche, María Fernanda Rivarola. 2007. Aplicación de la técnica de relajación en deportistas de 16 años para mejorar su rendimiento. Extraído de: http://fundamentos.unsl.edu.ar/pdf/articulo-16-183.pdf
- Valentina García Moliz. Activación, estrés, ansiedad y rendimiento. Extraído de: http://defidepor25.ugr.es/acrd/alumnos/document/clases/9.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.