Copa Sudamericana - historia rozgrywek
Copa Sudamericana – lub Puchar Południowoamerykański – to drugie po Copa Libertadores najważniejsze międzynarodowe zawody rozgrywane na kontynencie amerykańskim. Organizuje go Conmebol. Poniżej powiemy Ci więcej o Copa Sudamericana.
Początki Copa Sudamericana
W przeciwieństwie do Copa Libertadores, który narodził się w 1960 roku, Copa Sudamericana powstał w nowym tysiącleciu. Mówiąc dokładniej, wszystko zaczęło się w 2002 roku – rok wcześniej Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej, znana jako Conmebol, zdecydowała się ujednolicić kontynentalne turnieje.
Ze względu na opóźnienie w organizacji pierwszej edycji, ciekawostką jest to, że brazylijskie zespoły nie brały udziału w Copa Sudamericana, ponieważ miały już ustalony harmonogram. Brazylijskie drużyny dołączyły do kolejnej edycji w 2003 roku.
Na początku bohaterami byli Argentyńczycy
Pierwszym mistrzem była argentyńska drużyna San Lorenzo de Almagro, jedna z wielkiej piątki w kraju. Zakwalifikowała się do Pucharu Ameryki Południowej po wygraniu ostatniej edycji Copa Mercosur w 2001 roku.
W finale zespół zagrał z kolumbijską drużyną Atlético Nacional, którą pokonał 4:0 w pierwszym meczu w Medellin. Z kolei następny mecz w Buenos Aires zakończył się remisem 0:0, co dało Ciclon tytuł mistrzów.
Słabe ogniwo
Drugim mistrzem była mniej znana drużyna, peruwiańska Cienciano. Był to prawdziwie historyczny moment dla piłki nożnej, zarówno w kraju, jak i na kontynencie. Ostatecznie wygrali ze słynnym argentyńskim zespołem River Plate.
W edycjach Pucharu Południowoamerykańskiego w 2004 i 2005 roku wygrała ta sama drużyna i do dziś jest jedną z zaledwie dwóch, którym to się udało: Boca Juniors.
Xeneize, która miała w swoich szeregach Carlosa Teveza, pokonała w finale drużynę Bolivar z Boliwii. Choć w pierwszym meczu drużyna przegrała 1:0 w La Paz, w kolejnym meczu wygrała 2:0 na legendarnym stadionie Bombonera.
Podczas mistrzostw, zespół Pumas UNAM wygrał w rzutach karnych. Ich bramkarz, Roberto Abbondanzieri, został bohaterem meczu po tym, jak powstrzymał dwie bramki, zmieniając wynik ostatniego meczu w serii.
Inni mistrzowie Copa Sudamericana
Kolejnymi mistrzami tego międzynarodowego konkursu są:
- Pachuca z Meksyku w 2006 roku (w finale pokonał Colo Colo z Chile).
- Arsenal z Argentyny w 2007 roku (pokonał Club América).
- SC Internacional z Brazylii w 2008 roku (pokonał Estudiantes La Plata).
- LDU Quito z Ekwadoru w 2009 (po pokonaniu Fluminense z Brazylii).
- Independiente z Argentyny w 2010 roku (po pokonaniu Goiása z Brazylii).
- Club Universidad de Chile w 2011 roku (po pokonaniu LDU Quito).
- São Paulo FC z Brazylii w 2012 roku (po pokonaniu argentyńskiego Tigre).
- Lanús z Argentyny w 2013 roku (pokonali Ponte Preta z Brazylii).
- River Plate z Argentyny w 2014 roku (pokonał Atlético Nacional z Kolumbii).
- Santa Fe z Kolumbii w 2015 roku (po pokonaniu Huracán z Argentyny).
- Chapecoense z Brazylii w 2016 roku.
Tragedia Chapecoense
W tym ostatnim przypadku doszło do najbardziej tragicznego wydarzenia w historii tego Pucharu – po tym, jak Chapecoense przeżyło swój moment chwały, zespół udał się do Medellin, aby zagrać w finale przeciwko Atlético Nacional. Jednak po drodze samolot rozbił się i zginęło 71 osób, w tym większość piłkarzy.
Drużyna Atlético Nacional wykazała się szacunkiem i przekazała tytuł swoim rywalom, co dało brazylijskiej drużynie pierwszy międzynarodowy tytuł w historii.
Ostatni mistrzowie
Od 2017 roku konkurs nosi nazwę Copa Conmebol Sudamericana.
Mistrzami zostali: Independiente z Argentyny (po pokonaniu Flamengo z Brazylii); Atletico Paranaense z Brazylii w 2018 roku (po pokonaniu Atlético Junior z Kolumbii) i Independiente del Valle z Ekwadoru w 2019 (po pokonaniu Colon z Argentyny w jednym meczu na neutralnym stadionie).
System rozgrywek Copa Sudamericana
Od edycji 2017 w pucharze udział brały 54 drużyny. Klasyfikacja składa się z trzech faz:
- W pierwszej fazie, z 44 zespołami, 22 znajduje się w północnej strefie kontynentu (sześć w Brazylii i cztery między Kolumbią, Ekwadorem, Wenezuelą i Peru). W południowej strefie (sześć w Argentynie i cztery między Boliwią, Urugwaj, Paragwaj i Chile).
- Druga faza klasyfikacji z 32 zespołami. Osiem trzecich miejsc w fazie grupowej Copa Libertadores i dwóch najlepszych przegranych fazy 3 Libertadores.
- Ostatnia faza z 16 zespołami. Te zespoły są sparowane w osiem kluczy z meczami w systemie mecz-rewanż, aby zakwalifikować się do finału.
Od Copa Sudamericana w 2019 roku mecz finałowy rozgrywany jest na neutralnym stadionie. W tej edycji był to stadion Asuncion w Paragwaju.
Cenne trofeum
Zwycięzcy Pucharu Południowoamerykańskiego otrzymują trofeum, które zatrzymują aż do następnej edycji. Trofeum, o którym mowa, jest wykonane ze srebra i jest mniejsze niż trofea wręczane mistrzom Copa Libertadores. W górnej części ma kulę oraz złotą nazwę turnieju z logo CONMEBOL.
Na podstawie trofeum znajduje się płytka ze zwycięzcami i latami mistrzostw. Co ciekawe, trofeum wciąż jest oryginałem używanym od pierwszej edycji w 2002 roku.
Na koniec musimy zauważyć, że Boca Juniors i CA Independiente – obie drużyny z Argentyny – są jedynymi drużynami, które dwukrotnie wygrały Copa Sudamericana. Jednak wielu marzy o pobiciu tego rekordu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- El Comercio – Conmebol anunció cambios reglamentarios en la Copa Libertadores y Sudamericana – Mayo 2020 – https://elcomercio.pe/deporte-total/futbol-mundial/conmebol-anuncio-cambios-reglamentarios-en-la-copa-libertadores-y-sudamericana-post-suspension-por-coronavirus-alianza-lima-nczd-noticia/
- ESPN – Los goleadores colombianos en la historia de la Copa Conmebol Sudamericana – Abril 2020 – https://www.espn.com.ar/futbol/copa-sudamericana/nota/_/id/6818101/los-goleadores-colombianos-en-la-historia-de-la-copa-conmebol-sudamericana
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.