Liga Mistrzów UEFA - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2020

Liga Mistrzów UEFA to prestiżowe zawody europejskie, rozgrywane od lat 50. ubiegłego wieku. Biorą w niej udział najlepsze drużyny piłkarskie z całego kontynentu, stając w szranki, aby zdobyć trofeum.

Liga Mistrzów UEFA to najbardziej prestiżowy międzynarodowy turniej europejski. Jest rozgrywany od dekad. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze informacje na jego temat.

Liga Mistrzów UEFA: krótka historia

Zawody zostały stworzone z inicjatywy słynnej francuskiej gazety L’equipe – tej same, która powołała do życia Tour de France w 1955 r. Na samym początku zawody były znane jako Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, zaś jego cel polegał na wyłonieniu najlepszej drużyny na kontynencie.

Zgodnie z pierwszymi regulacjami, w Lidze Mistrzów UEFA biorą udział główne europejskie federacje piłkarskie oraz najlepsze drużyny z każdego państwa.

Inspirację dla zawodów stanowiły Klubowe Mistrzostwa Ameryki Południowej, a całe przedsięwzięcie miało wsparcie San tiago Bernabeu, przewodniczącego Realu Madrid. Na samym początku zaproszenie przyjęło 18 drużyn, a później FIFA była w stanie uprawomocnić tytuł.

Alfredo Di Stefano

Pierwszy turniej wygrał Real Madrid, który pokonał Stade de Remis (francuską drużynę) cztery do trzech. Real Madrid wygrał również kolejne cztery turnieje.

W latach 60. ubiegłego wieku Ligę Mistrzów UEFA najczęściej wygrywała Benfica, drużyna z Portugalii. Zdobyła tyle tytułów co Real Madrid i A.C Milan. Pod koniec lat 60. w Lidze Mistrzów zaczęły się wybijać drużyny północnoeuropejskie. Kluby, takie jak Manchester United, Ajax i Dynamo zapisały się na kartach historii pokonując największe sławy.

W latach 80. wygrywały głównie mniej znane drużyny, takie jak klub z Porto, PSV z Holandii czy A.C. Milan.

Historia nowożytna UEFA

Od 1992 r. struktura i nazwa turnieju są identyczne jak te obowiązujące dzisiaj. Poza tym do turnieju dopuszczano więcej drużyn i zmieniono system gry.

W związku z tym w sezonie 1996-97 zaczęto stosować prawo Bosmana. Oznaczało to, że lokalni gracze mogli grać w zagranicznych drużynach nie zajmując miejsca obcokrajowca. W rezultacie większe drużyny były w stanie dokonywać zakupów graczy za miliony dolarów, co bez wątpienia zmieniło poziom gry.

Od 2009 r. w Lidze Mistrzów możemy zaobserwować “wpływ czterech głównych lig”. Zalicza się do nich drużyny z Hiszpanii, Włoch, Anglii i Niemiec, które biorą udział w każdym turnieju.

Liga Mistrzów UEFA i system rozgrywek

Na samym początku Liga Mistrzów UEFA składała się z 16 drużyn. W kolejnym roku wzięły w niej udział 22 drużyny, zaś w trzecim – 85 zespołów piłkarskich. Jednak do ostatniego etapu przeszły jedynie 32 drużyny.

Liga Mistrzów UEFA

Od sezonu 1999-2000 w pierwszej rundzie turnieju biorą udział 32 drużyny, ułożone w osiem grup, po cztery w każdej. W jednej grupie nie mogą znajdować się dwie drużyny z tego samego kraju.

Rozgrywa się mecze krajowe i wyjazdowe, a do kolejnego etapu mogą przejść jedynie dwie najlepsze drużyny. Trzecia drużyna w każdej grupie przechodzi do finałowej szesnastki Ligi Mistrzów UEFA.

W następnych fazach dochodzi do bezpośredniej eliminacji, a mecze rozgrywa się zarówno w kraju ojczystym danej drużyny, jak i poza jego granicami. Finałowy mecz jest rozgrywany na neutralnym gruncie wybranym przez UEFA jeszcze przed rozpoczęciem zawodów.

Rekordy Ligi Mistrzów UEFA

Czy wiesz, że Real Madrid to drużyna, która zdobyła najwięcej (aż 13) tytułów Mistrza Ligi? Poza tym to również drużyna, która wzięła udział w największej liczbie zawodów (49). Oprócz tego znalazła się w największej liczbie finałów (19). Real Madrid strzelił także najwięcej goli w finałach Ligi Mistrzów, kiedy pokonał Frankfurt siedem do trzech.

F.C Internazionale (Inter Milan) cieszyło się ekscytującym startem. Gdy po raz pierwszy brali udział w Lidze Mistrzów, wygrali ją nie przegrywając ani jednego meczu. W finałach pokonali Real Madrid trzy do jednego.

Jedyny finał, podczas którego o wygranej zadecydowało spotkanie barażowe, to mecz między F.C Bayern Munich (Niemcy) i Atletico de Madrid w 1973 r. Liverpool to pierwsza drużyna, która zdobyła tytuł mistrzowski dzięki rzutom karnym.

Jeżeli chodzi zaś o najlepszych strzelców, na pierwszym miejscu znajduje się Portugalczyk Cristiano Ronaldo z 125 golami zdobytymi podczas Ligi Mistrzów. Tuż za nim plasuje się Argentyńczyk Lionel Messi z 112 golami i Hiszpan Raul Gonzalez, który strzelił 71 goli.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.