Logo image
Logo image

Maracaná w Rio de Janeiro i jej mistyka

3 min.
Maracaná w Rio de Janeiro i jej mistyka
Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2020

Maracaná, zainaugurowany z okazji Mistrzostw Świata w 1950 roku jest jednym ze stadionów, na którym każdy piłkarz chciałby zagrać… a każdy fan piłki obejrzeć mecz.

Każdy, kto kocha piłkę nożną wie, że Maracaná w Rio de Janeiro ma w sobie coś wyjątkowego. Przez długi czas był on wręcz „o mais grande do mundo”, jak mawiają w Brazylii. I chociaż został zbudowany na mistrzostwa świata w 1950 roku, nadal jest synonimem mitu. Opowiemy o nim w tym artykule.

Historia Maracaná

Pierwotnie został nazwany Miejskim Stadionem Maracaná – na cześć typowego ptaka z tego regionu – a jego otwarcie nastąpiło 24 czerwca 1950 r., kiedy brazylijski zespół wygrał 4: 0 z Meksykiem. Później były rozgrywane inne mecze w fazach grupowych i finałach.

W tym miejscu odbył się również mecz między miejscowymi a reprezentacją Urugwaju. Było to wydarzenie, które wszyscy znają jako “Maracanazo”, ponieważ drużyna Urugwaju wygrała 2 do 1. Na meczu pojawiło się prawie 200000 ludzi. Jest to rekord, który jeszcze nie został pobity.

Maracanazo odbyło się 16 lipca 1950 r., kiedy Urugwajczycy zdobyli drugi – i póki co ostatni – tytuł mistrza świata.

Po tym wydarzeniu Maracana zaczęła być wykorzystywana jako dom dwóch lokalnych drużyn: Flamengo i Fluminense, co jest jednym z ciekawych przykładów rywali dzielących stadion. W 1963 roku derbi Fla-Flu miało kolejny rekord frekwencji z nieco ponad 194 000 widzów.

Some figure
Stadion Maracaná podczas mistrzostw świata w 1950 r. Zdjęcie: FIFA.

Rok później postanowiono zmienić nazwę obiektu na Mário Filho, na cześć brazylijskiego dziennikarza sportowego, który założył lokalną gazetę Jornal dos Sports. Jednak miejscowi ludzie wciąż nazywają go Maracaná.

Wiele światowych gwiazd futbolu pojawiło się na murawie tego legendarnego stadionu, w tym Pelé, Maradona, Ronaldo, a także Messi i Riquelme.

W 1989 roku ponownie użyto go podczas ważnych imprez sportowych, takich jak Copa América. Sześć meczy aż do finału, w tym ten, w którym wystąpili gospodarze i ich nieśmiertelny przeciwnik z lat pięćdziesiątych, Urugwaj. Tym razem Brazylia zemściła się, wygrywając puchar 1-0.

Przebudowa i zmiany

W 1992 roku, podczas meczu, w którym zmierzyły się Flamengo i Botafogo – kolejne z największych klubów Rio de Janeiro – jedna z trybun zawaliła się i spadła na setki fanów. Trzech z nich zmarło. Z tego powodu zdecydowano się na remont stadionu i zmniejszenie pojemności do 130 tys.

Ponadto w Maracanie wprowadzono kolejne zmiany, aby stadion mógł stać się gospodarzem Klubowego Pucharu Świata wygranego przez Corinthians. Początkowo pojemność zmniejszono do 103 000 osób, ale aby postępować zgodnie z przepisami FIFA, według których wszyscy kibice muszą siedzieć na stadionie zmniejszono ją do 80 000 osób.

Obecnie stadion ma w maksymalnej części wysokość 32 metrów, obwód 800 metrów i elipsę bez widocznych podpór w części wewnętrznej. W roku 2000 zainaugurowano ponadto Ścieżkę Sławy, aby uczcić pierwsze 50 lat życia tego giganta z Rio de Janeiro. Wiele osobistości piłkarskich pozostawiło swoje ślady dla potomności.

Some figure

 

W 2012 roku Maracaná przeszedł kolejną zmianę: dodano dach składający się z modułów słonecznych, które wytwarzają fotowoltaiczną energię słoneczną, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, a resztę zaoferować miastu. Rok później był gospodarzem trzech meczów Pucharu Konfederacji FIFA, a w 2014 ponownie go przebudowano na mistrzostwa świata.

Mimo że stadion zachował fasadę i oryginalny kolor – jasnoniebieski – zmodyfikowano nieco jego owalny kształt, aby uczynić go bardziej nowoczesnym. Dodano do niego restauracje, nowe rampy, schody ruchome i lepszy dojazd. Powiększono parking i zburzono górne poziomy dla lepszej widoczności.

Maracaná w ostatnich wydarzeniach międzynarodowych

Maracaná była gospodarzem siedmiu meczów mistrzostw świata w 2014 roku, w tym finału, w którym Niemcy pokonały Argentynę 1-0. Ostatnim międzynarodowym wydarzeniem, które odbyło się na stadionie było Copa América 2019, które Brazylia wygrała po pokonaniu Peru 3: 1 w finale przy obecności prawie 70 000 widzów.

Na koniec warto dodać, że Maracaná gościła wiele postaci muzycznych, takich jak Queen, Madonna, Kiss, U2, Tina Turner, Aerosmith czy Frank Sinatra. Czy myślałeś o poznaniu tego wspaniałego miejsca?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olé  – La fiesta de Flamengo en el Maracaná – Noviembre 2019 –  https://www.ole.com.ar/futbol-internacional/brasil-maracana-flamengo-fiesta_0_GeV1e8U6.html
  • Angulo, A – Así es el estadio de Maracaná – MARCA – Junio 2019 –  https://www.marca.com/futbol/copa-america/2019/06/04/5cd97ef1ca474157098b45db.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.