Logo image
Logo image

Mundial kobiet - najważniejsze informacje

4 min.
Mundial kobiet - najważniejsze informacje
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Mundial kobiet, który odbył się po raz pierwszy w 1991 r., nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak jego męski odpowiednik, ale i tak ma tysiące zagorzałych fanów.

Dlatego w 2019 r. odbył się kolejny mundial kobiet, a zainteresowanie tego typu rozgrywkami wzrosło. Z dzisiejszego artykułu poznasz najważniejsze informacje dotyczące mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet.

Mundial kobiet

Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet być może nie są, aż tak popularne jak mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn, ale zdobywają coraz więcej fanów na całym świecie. Mundial kobiet to najważniejsze wydarzenie w piłce nożnej kobiet.

FIFA stworzyło te zawody w odpowiedzi na stale rosnącą liczbę kobiet grających w piłkę nożną. Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet nie odbywają się w tym samym terminie, co mistrzostwa mężczyzn, ani nie są zaliczane do dyscyplin obecnych na Igrzyskach Olimpijskich. Ale co odbywają się co cztery lata i stanową jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w piłce nożnej kobiet.

Pierwszy mundial kobiet odbył się w 1991 r. w Chinach, gdzie znajduje się największa liczba fanów piłki nożnej kobiet. W tamtym roku pierwszym mistrzem świata w historii została reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Od momentu powstania do 2015 r. w zawodach brało udział szesnaście drużyn. Od 2015 r. do walki o wygraną dołączyło osiem nowych zespołów. Póki co mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet rozgrywano osiem razy:

  • 1991: Chiny; zwycięzca: Stany Zjednoczone (2-1 w meczu przeciwko Norwegii).
  • 1995: Szwecja; zwycięzca: Norwegia (2-0 w meczu przeciwko Niemcom).
  • 1999: Stany Zjednoczone; Stany Zjednoczone wygrały u siebie (5-4 w karnych w meczu przeciwko China).
  • 2003: Stany Zjednoczone; zwycięzca: Niemcy (2-1 w meczu przeciwko Szwecji).
Some figure
  • 2007: Chiny; zwycięzca: Niemcy (2-0 w meczu przeciwko Brazylii).
  • 2011: Niemcy; zwycięzca: Japonia (3-1 w karnych w meczu przeciwko Stanom Zjednoczonym).
  • 2015: Kanada; zwycięzca: Stany Zjednoczone (5-2 w meczu przeciwko Japonii).
  • 2019: Francja; zwycięzca: Stany Zjednoczone (2-0 w meczu przeciwko Holandii).

Nie wiadomo jeszcze gdzie odbędzie się kolejna edycja mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet w 2023 r. Drużyna, która zebrała najwięcej tytułów – aż cztery – to reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Tuż po nich plasują się Niemcy z dwoma pucharami. Następne kraje w kolejce to Norwegia i Japonia, które zdobyły tytuł mistrza świata jeden raz.

Kwalifikacje i eliminacje

Aby zakwalifikować się do mistrzostw świata, reprezentacje krajowe muszą stawać ze sobą w szranki. Przede wszystkim drużyna musi być zrzeszona w FIFA oraz w jednej z sześciu kontynentalnych konfederacji: AFC (Azja), CAF (Afryka), CONCACAF (Północna/Centralna Ameryka i Karaiby), Conmebol (Ameryka Południowa), OFC (Pacyfik Południowy) i UEFA (Europa).

Każda z nich organizuje swój własny system kwalifikacyjny oraz puchary, które są rozdawane na ich kontynentach: 8 dla UEFA, 5 dla AFC, 3 dla CONCACAF (1 dzielony z Conmebol) i CAF, 2 dla Conmebol (w tym jeden dzielony z CONCACAF) i 1 dla OCF.

24 najlepsze drużyny kwalifikują się do udziału w mistrzostwach świata. Na początku zawodów drużyny są dzielone na sześć grup po cztery. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy przechodzą dalej i biorą udział w kolejnym etapie.

Some figure
Zdjęcie: Dallas Morning News

W drugim etapie bierze udział szesnaście drużyn, a po nim przychodzi czas na ćwierćfinały, półfinały i finał. Z każdego etapu do kolejnego przechodzą tylko zespoły, które wygrały swoje mecze. Poza tym w półfinałach dwie przegrane drużyny walczą ze sobą o trzecie miejsce.

Jeśli mecz kończy się remisem, drużyny grają dogrywkę składającą się z dwóch połówek po 15 minut. Gdy po dogrywce nadal jest remis, zwycięzcę wyłania się za pomocą karnych.

Rekordy i wyróżnienia w mistrzostwach świata piłki nożnej kobiet

Od momentu rozegrania pierwszych mistrzostw świata w 1991 r. wiele uczestniczek otrzymało nagrody i wyróżnienia.

W tym momencie piłkarka, która zdobyła najwięcej nagród to Brazylijka Marta Vieria da Silva – zdobyła ich aż 17. Tuż za nią znajduje się Niemka Birgit Prinz z 14 nagrodami i Amerykanka Abby Wambach.

FIFA przyznaje również nagrody dla najlepszego gracza każdego mundialu. W mistrzostwach świata w Kanadzie w 2015 r. nagrodę przyznano amerykance Carli Lloyd. Z kolei w 2011 r. w Niemczech nagrodą uhonorowano Japonkę Homare Sawa.

Kolejne nagrody do zdobycia podczas mistrzostw to wyróżnienie dla najlepszego bramkarza (Złota Rękawica), najmłodszego gracza, najlepsze sportowe zachowanie i za najlepszą bramkę.

Podsumowując, mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet są niezwykle podobne do edycji męskiej i przyciągają coraz większą liczbę widzów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eliécer Amaya, J. (2006). Una historia del fútbol femenino. Revista Javeriana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.