Puchar Króla: historia słynnego turnieju piłki nożnej

Puchar Króla: historia słynnego turnieju piłki nożnej

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2020

Puchar Króla, zwany również jako Copa del Rey, jest rozgrywany od 1903 r. Na przestrzeni lat jego nazwa i format przeszły wiele zmian. Najczęściej wygrywała w nim Barcelona.

Hiszpański Puchar Króla to turniej piłkarski, który rozgrywano od 1903 r., łączy ze sobą 116 najważniejszych drużyn w kraju. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat jego historii, od początków po teraźniejszość.

Początki Pucharu Króla

To najstarszy turniej piłkarski w Hiszpanii, który odbył się po raz pierwszy w 1903 r. Jednak wtedy nie były to oficjalne zawody, a turniej był promowany przez braci Carlosa i Juana Padrósa, założycieli Realu Madryt.

W pierwszym Pucharze Króla uczestniczyli przedstawiciele z trzech regionów, a trofeum zostało ufundowane przez samego króla Alfonso XIII. Brały w nim udział jedynie trzy drużyny: Madrid FC (środkowa Hiszpania), Club Espanyol (Katalonia), i Athletic Club (Kraj Basków). Pierwszą edycję wygrał Athletic Club.

Po siedmiu latach z kolei, podczas których turniej rozgrywano w Madrycie, organizatorzy zdecydowali, że w 1909 r. mistrzowie z poprzedniego sezonu będą organizować turniej w kolejnym roku.

Antoine Griezmann Atletico Madrid

W 1910 r. stworzono Hiszpański Związek Klubów Piłkarskich i urządzono dwa krajowe turnieje (drugi był zorganizowany ówczesną Hiszpańską Federację). Koniec końców zdecydowano się połączyć siły, a najstarsze hiszpańskie zawody stały się oficjalnym turniejem.

W 1913 r. Hiszpania składała się z dziesięciu regionów, a drużyna z każdego z nich uczestniczyła w Pucharze Króla. Jedynie cztery z nich zdobyły regionalne mistrzostwa: Galicja, Katalonia, Hiszpania Północna i Hiszpania Centralna. Wraz z pojawieniem się większej ilości lokalnych lig wzrosła liczba krajowych mistrzów.

Zmiany nazw i formatu

W 1931 r. nazwę turnieju zmieniono na Puchar Jego Ekscelencji Prezydenta Republiki. Obowiązywała ona do momentu wybuchu wojny domowej w 1936 r., która doprowadziła do zawieszenia wszystkich rozgrywek.

Turniej wznowiono w 1939 r., ale nosił inne imię. Nazwano go Pucharem Jego Ekscelencji Generała, nawiązując wyraźnie do dyktatora Franco. Ta nazwa obowiązywała do 1976 r.

Lional Messi Barcelona

W tym okresie zniknęły historyczne regionalne mistrzostwa, a do turnieju mogły się zaklasyfikować jedynie najwyżej plasujące się drużyny w lidze (w jej trzech dywizjach). Od sezonu 1960-1961 zwycięzcy kwalifikowali się do gry w Pucharze Zdobywców Pucharów UEFA, który został zlikwidowany w 1999 r.

Po śmierci Franco w 1975 r. turniej po raz kolejny przyjął nazwę Puchar Króla. To właśnie monarcha wręcza każdego roku puchar zwycięzcy.

W 2019 r. organizatorzy Pucharu Króla zdecydowali się wybrać miejsce na rozgrywanie finału: stadion Estadio La Cartuja w Sewilli (na cztery sezony). Poza tym zdecydowano się zastosować format eliminacji po jednym meczu, z wyjątkiem półfinałów.

Oprócz tego liczbę uczestników zwiększono do 116 drużyn. Zwycięzca Pucharu Króla kwalifikuje się do Ligi Europy.

Drużyny, które najczęściej wygrywały Puchar Króla

Warto wspomnieć trzech wielkich zwycięzców: kluby Barcelona, Madryt i Athletic Club.

Barcelona, chociaż nie brała udziału, we wczesnych edycjach turnieju, dostała się do finału 41 razy i wygrała 30. Po raz pierwszy wygrali w 1910 r., a po raz ostatni w 2018 r. Athletic Club z Bilbao po raz pierwszy został mistrzem w 1903 r. Od tego momentu zdobył puchar jeszcze 22 razy (po raz ostatni w 1984 r.). Athletic zdobył drugie miejsce 14 razy.

Z kolei Madryt zdobył Puchar Króla 19 razy od 1905 r. do 2014 r., a drugie miejsce zdobył 20 razy.

Inne drużyny, które zdobyły Puchar Króla to: Atlético Madrid (10), Valencia (8), Real Zaragoza (6), Sevilla (5), Espanyol (4), Real Unión (4), Real Sociedad ( 2), Real Betis (2), Deportivo La Coruña (2), Arenas (1) i Deportivo Mallorca (1).

Jeżeli klub zdobędzie trzy puchary z rzędu lub pięć pucharów co drugi sezon otrzymuje trofeum na własność. W takim wypadku na kolejny turniej wykonuje się nowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.