Problem dyskryminacji w sporcie - przykłady

Rasizm i dyskryminacja wciąż są ogromnym problemem w sporcie. Może się nawet wydawać, że problem ten rośnie zamiast się zmniejszać.
Problem dyskryminacji w sporcie - przykłady

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2020

Niestety, ale rasizm jest obecny wszędzie, nawet w sporcie. W dzisiejszym artykule chcemy się przyjrzeć niektórym przypadkom do których doszło w sporcie. Problem dyskryminacji nie może być ignorowany i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby w przyszłości jej zapobiec.

Problem dyskryminacji w sporcie

Jak wszyscy wiemy, dyskryminacja występuje w szkołach, miejscach pracy, na ulicach… ale także wkrada się w inne przestrzenie, w których konkurencja i rywalizacja popychają uczestników do mówienia bez zastanowienia lub robienia bolesnych żartów.

Istnieje wiele przypadków dyskryminacji w sporcie. Niektóre są lepiej znane niż inne, ponieważ miały miejsce w kontekście zawodowym (nawet zawodowi sportowcy nie są w stanie uniknąć dyskryminacji). Oto lista najbardziej nieprawdopodobnych sytuacji:

1. Mohamed Salah (dyskryminacja w piłce nożnej)

Pierwszy incydent na naszej liście miał miejsce niedawno w angielskiej lidze piłki nożnej. Na filmiku  w Internecie widzowie mogą usłyszeć grupę fanów Chelsea skandujących „Salah to zamachowiec”, nawiązując w ten sposób do jego muzułmańskiej religii.

Zarówno Liverpool, zespół, w którym gra egipska gwiazda piłki nożnej, jak i Chelsea, publicznie potępili ten incydent i przysięgli znaleźć osoby stojące za śpiewem.

2. Kevin Reza (kolarstwo)

Podczas Tour de Romandie, Włoch Gianni Moscon, kolarz ze słynnej drużyny Team Sky, użył rasistowskich obelg przeciwko Kevinowi Rezie, francuskiemu kolarzowi pochodzącemu z Gwadelupy.

problem dyskryminacji w kolarstwie

Team Sky, w której występuje też Chris Froome, zawiesiła Moscona za jego komentarze, aby dać przykład. Moscon później publicznie przeprosił. Reza przyjął przeprosiny i powiedział, że zostawił już ten incydent za sobą.

3. Yu Darvish (problem dyskryminacji w baseballu)

Kolejny rasistowski incydent na naszej liście miał miejsce podczas meczu między Astros a Dodgers. Po zdobyciu pozycji gospodarza w pierwszej rundzie, Kubańczyk Yuli Gurriel rozciągnął palcami oczy, wykonując wyraźny rasistowski gest w stosunku do przeciwnika pochodzenia japońskiego.

yu darvish
Zdjęcie: Yahoo! Sports

Gdy Gurriel wykonał gest rasistowski, zarówno jego koledzy z drużyny, jak i drużyna przeciwna okazali mu dezaprobatę.

4. Simone Biles (gimnastyka artystyczna)

Biles jest nową Nadią Comaneci i chociaż teraz jest medalistką olimpijską, to musiała pokonać wiele przeciwności. Jej matka była uzależniona od narkotyków, więc Biles zamieszkała w sierocińcu. Była też molestowanie seksualne przez lekarza. Ta amerykańska gimnastyczka jest żywym dowodem na to, że można zapomnieć o przeszłości i iść do przodu.

dyskryminacja w sporcie

Musiała także zmierzyć się z jednym z najbardziej niesławnych incydentów rasowych, jakie kiedykolwiek miały miejsce w gimnastyce. W 2013 r., po wygraniu przez Biles mistrzostw świata, Włoszka Carlotta Ferlito powiedziała w wywiadzie, że pomaluje się na czarno na kolejne zawody, aby wygrać. Ferlito później przeprosiła za pośrednictwem Twittera.

5. Serena Williams (tenis)

Tak, jedna z najlepszych tenisistek świata również musiała zmierzyć się z dyskryminacją. Zwyciężczyni 23 Wielkich Szlemów powiedziała, że musiała przejść więcej testów antydopingowych niż inni tenisiści. Powodem był tylko i wyłącznie kolor jej skóry.

A to nie wszystko; w wywiadzie były tenisista John McEnroe stwierdził również, że gdyby Serena Williams grała z mężczyznami, znalazłaby się na 700 miejscu w rankingu. 

6. Dani Alves (problem dyskryminacji w piłce nożnej)

Kolejny niesławny incydent dotyczy Daniego Alves. Piłkarz z Barcelony kilkukrotnie spotkał się z tym, że widzowie rzucali w niego bananami w połowie gry. Musiał także znosić bycie nazywanym „macaco” (“małpa” po portugalsku).

Ale jego reakcja na jeden z incydentów zostanie zapamiętana przez wszystkich. Podczas meczu Villarreal i Barcelony na stadionie El Madrigal ktoś rzucił bananem w Alvesa, gdy przygotowywał się do rzutu rożnego. Jego odpowiedź? Piłkarz podniósł banana i go zjadł.

dyskryminacja w piłce

Po tym incydencie Alves wystąpił w kampanii przeciw rasizmowi ze sloganem #somostodosmacacos  (wszyscy jesteśmy małpami) i otrzymał mnóstwo wsparcia od innych piłkarzy. Ważnym głosem, który go wspierał, był jego kolega z drużyny Barcelony i Brazylii, Neymar.

Inne przypadki dyskryminacji w piłce nożnej dotyczyły francuskiego zawodnika Patrice Evra, Włocha Bario Balotelli, Brazylijczyka Roberto Carlosa i naturalizowanego meksykańskiego Kolumbijczyka Darwina Quintero.

Nie ma co do tego wątpliwości: potrzebujemy mocnych przykładów, aby walczyć z dyskryminacją i pozbyć się jej raz na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.