Skandale dopingowe: 5 największych afer

Skandale dopingowe: 5 największych afer

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2020

Niestety w dzisiejszym świecie sportu doping pojawia się dość często. Co chwilę piszą o nim gazety, a niektóre skandale dopingowe zyskały niechlubną sławę i wzbudziły liczne kontrowersje.

Wyczynowi sportowcy nie mają prawa używać określonych substancji, które mogą poprawiać ich wyniki lub wywoływać zmiany w ich organizmach. W mediach szerokim echem odbiły się liczne przypadku stosowania dopingu przez gwiazdy sportu, które zamieniły się w prawdziwe skandale dopingowe.

W dzisiejszym artykule przedstawimy te, które najbardziej wstrząsnęły światem sportu.

Skandale dopingowe: o co w nich chodzi?

Na samym początku należy wyjaśnić, że doping w kontekście sportowym nie wchodzi w pole medyczne czy chemiczne. Mówiąc wprost, doping to używanie (umyślne bądź też nie) substancji lub metody, która została zakazana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

WADA ma na celu regulowanie zawodów dzięki upewnianiu się, że żaden sportowiec nie ma niesprawiedliwiej przewagi nad innymi dzięki stosowaniu substancji umożliwiających osiąganie lepszych wyników.

Jeżeli jakikolwiek sportowiec zostanie przyłapany na dopingu, mogą zostać na niego nałożone liczne sankcje. Może to być zarówno odebranie tytułu, nagrody czy medalu, jak i dożywotni zakaz udziału w profesjonalnych zawodach sportowych.

Słynne skandale dopingowe

Podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 r. urzędnicy wykluczyli z udziału rosyjskich sportowców. Po tym, jak na światło dzienne wyszły krajowe programy dopingowe stosowane w całej Rosji (podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r.), żaden sportowiec z tego kraju nie mógł uczestniczyć w zawodach.

Ale rosyjski skandal dopingowy to nie jedyne takie wydarzenie w historii sportu. Oto najsłynniejsze przypadki dopingu pośród sławnych sportowców:

1. Lance Armstrong: skandal dopingowy

Ten amerykański kolarz, który siedem razy wygrał Tour de France oraz zdobył brązowy medal olimpijski w Sydney w 2000 r., przyznał się do spożywania zakazanych substancji, takich jak EPO czy kortyzon. Podczas wywiadu z Oprah Winfrey stwierdził, że: “Nie dało rady wygrać Tour de France bez dopingu”.

Lance Armstrong

Gdy świat dowiedział się o dodatnim wyniku testu na doping Armstronga, urzędnicy odebrali mu wszystkie jego tytuły. Co więcej, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zmusił go także do oddania medalu i nagrody za osiągnięcia.

2. Diego Maradona i skandal dopingowy

Chociaż Maradona zapisał się w pamięci wielu osób jako najlepszy piłkarz w historii, to uznano go także winnym dopingu i postawiono mu zarzuty związane z przyjmowaniem narkotyków. Maradona był geniuszem na boisku, ale poza nim często wpadał w tarapaty.

Diego Maradona - skandale dopingowe

Ta argentyńska gwiazda piłki nożnej cieszyła się sławą podczas Mistrzostw Świata w 1986 i 1990 r. Jednak podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w 1994 r. w Stanach Zjednoczonych uzyskał dodatni wynik testu na doping, który przeprowadzono po wygranej jego drużyny z Nigerią.

Wiele osób nigdy nie będzie w stanie zapomnieć widoku Maradony wyprowadzanego przez pielęgniarza tuż po zakończaniu meczu. Jego dodatni wynik doprowadził do usunięcia go z zawodów.

3. Maria Sharapova

Na tą rosyjską gwiazda tenisa, zwyciężczynię czterech Wielkich Szlemów, również nałożono sankcje. WTA zawiesiła ją na dwa lata, gdy jej test dopingowy przeprowadzany w 2016 r. dał wynik dodatni. Wykazał on ślady meldonium, które WADA dodało do listy substancji zakazanych dokładnie w tym samym roku.

Maria Sharapova

Chociaż Sharapova odwołała się od zawieszenia, nie mogła brać udziału w wielu turniejach i Igrzyskach Olimpijskich w 2016 r. w Rio. Wróciła na kort w kwietniu 2017 r. i szybko zakwalifikowała się do półfinałów zawodów.

4. Marion Jones: kolejny skandal dopingowy

Kolejny sportowiec, który znalazł się w samym środku skandalu dopingowego, to amerykańska atletka Marion Jones, zdobywczyni trzech złotych medali olimpijskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 r. Zdobyła je w takich dyscyplinach, jak sprint na 100 m i 200 m oraz sztafeta 4 x 100 m.

Victor Conde, założyciel laboratorium BALCO, przyznał, że podawał jej substancje uznawane za doping. Chociaż nie musiała ona stanąć przed sądem i dalej brała udział w zawodach, nie zdobyła nowych tytułów. W 2006 r. po raz kolejny wykryto u niej stosowanie dopingu. Tym razem w jej organizmie znaleziono ślady EPO.

Marion Jones a skandale dopingowe
Zdjęcie: Los Angeles Times

Rok później w sądzie przyznała się do przyjmowania steroidów podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 r. Jej rekordy zostały usunięcie, a medale odebrane.

5. Alberto Contador: skandale dopingowe i kolarstwo

Stosowanie środków dopingowych wykryto również u kolejnego kolarza. Hiszpański kolarz Alberto Contador, który zdobył trzy tytuły Tour de France, trzy tytuły Vueltas España i dwa tytuły Giro de Italia, uzyskał dodatni wynik testu na klenbuterol w 2010 r.

Według Contadora, którego przedstawiono na pierwszym zdjęciu w tekście, substancja znalazła się w jego organizmie po spożyciu mięsa podczas wyścigu Vuelta a Castilla y León. Próbował przekonać innych, że nie było to zamierzone działanie.

Jednak mimo jego tłumaczeń Sąd Antydopingowy odebrał mu tytuł Tour de France, który zdobył w tym roku. Poza tym zawieszono go na krótko i zabroniono udziału w zawodach.

Kończąc nasz artykuł, pragniemy wspomnieć również inne skandale dopingowe. Brali w nich udział: kanadyjski sprinter Ben Johnson, amerykański tenisista Andre Agassi, włoski kolarz Marco Pantani peruwiański piłkarz Paolo Guerrero. Czy jesteś w stanie przypomnieć sobie jeszcze inne afery dopingowe?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.