Spalanie kalorii - 7 najskuteczniejszych treningów

Chociaż każda forma ruchu jest wskazana dla naszego organizmu, nie wszystkie rodzaje aktywności pozwalają spalić tę samą ilość kalorii w tym samym czasie. Jeśli zależy Ci na szybszej redukcji tkanki tłuszczowej, powinieneś wybierać sporty, podczas których zużycie energetyczne jest najwyższe.
Spalanie kalorii - 7 najskuteczniejszych treningów

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2019

Chęć bycia zdrowym i sprawnym przez długie lata sama w sobie powinna nas motywować do uprawiania sportów. Jeśli chcemy, aby efekty były szybko widoczne a spalanie kalorii efektywne, powinniśmy skupić się na kilku rodzajach aktywności.

Jeśli dodatkowo zadbamy o zdrową i prawidłowo zbilansowaną dietę, będziemy mogli obserwować, jak nasze ciało zmienia się praktycznie z dnia na dzień.

Chociaż najpopularniejszą formą dbania o szczupłą sylwetkę jest bieganie, nie powinniśmy zapominać również o innych sportach, które znakomicie rzeźbią nasze ciało. Poznaj rodzaje aktywności fizycznej, które przyspieszają spalanie kalorii i jednocześnie znakomicie poprawiają wydolność organizmu.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie kalorii

Jeśli nie jesteś zagorzałym zwolennikiem biegania, nie rezygnuj ze sportu. Istnieje mnóstwo innych rodzajów aktywności, które znakomicie przyspieszają spalanie kalorii oraz doskonale wpływają zarówno na naszą sylwetkę, jak i ogólne zdrowie organizmu.

Wybierz swoją ulubioną formę ruchu i ciesz się zdrowiem przez długie lata!

1. Jazda na rowerze

Spinning, czyli trening na rowerze stacjonarnym na siłowni to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dla osób chcących uzyskać szybkie i trwałe rezultaty. Pamiętajmy jednak, że jazda na rowerze na świeżym powietrzu zapewnia znaczne szybsze spalanie kalorii niż trening w zamkniętym pomieszczeniu.

Generalnie przyjmuje się, że godzina intensywnego treningu w terenie pozwala na spalenia nawet około 680 kalorii. Liczba ta może zwiększyć się, jeśli trenujemy na nierównym podłożu o licznych zboczach i pagórkach.

Warto zaznaczyć, że rower to bardzo przyjemna forma aktywności, która z czasem uzależnia. Co więcej, znakomicie odpręża, relaksuje, dotlenia i stymuluje produkcję endorfin. Wsiądź na jednoślad już dziś i zacznij gubić zbędną tkankę tłuszczową!

2. Pływanie

Pływanie, podobnie jak jazda na rowerze, to świetny sposób nie tylko na odchudzanie, ale także na uwolnienie codziennych stresów i napięcia nerwowego.

Podczas dobrze wykonanego treningu pływackiego jesteśmy w stanie spalić nawet 700 kalorii w ciągu godziny.

Mężczyzna trenuje na basenie

Pływanie to bardzo przyjemny sposób na odchudzanie. Ponadto regularne treningi na basenie pomagają wzmocnić kręgosłup i mięśnie grzbietu. Bez wątpienia jest to jedna z form aktywności, które angażują do pracy niemalże całe ciało.

Jeśli dodatkowo wybierzesz styl, który wymaga wysiłku siłowego, na przykład styl motylkowy, rezultaty treningów będą znacznie bardziej zadowalające a spalanie kalorii jeszcze szybsze.

3. Wspinaczka górska

Kolejnym świetnym sposobem na szybkie i efektywne spalanie kalorii jest wspinaczka górska. Pamiętajmy, że aby nieźle się spocić i zmęczyć, nie trzeba iść na siłownię. W terenie też można świetnie zadać o swoje zdrowie i kondycję. Wybierz się w góry i zaczerpnij sporej dawki świeżego powietrza!

Wspinaczka górska to świetny sposób na zachowanie sprawności i doskonałe źródło dobrej zabawy. Każdy ruch wymaga siły, precyzji i zaangażowania całych partii mięśni.

Jeśli dotychczas nie próbowałeś tego rodzaju aktywności, przekonaj się na własnej skórze, że jest to niezwykła forma spędzania wolnego czasu.

4. Boks

Boks to bardzo intensywna forma aktywności fizycznej, należąca do grupy ćwiczeń kardio. Chociaż ruchy nie są tu aż tak intensywne, podczas treningu następuje przyspieszenie akcji serca i poprawia się wydajność układu oddechowego.

W trakcie półgodzinnego treningu boksu jesteśmy w stanie spalić ponad 300 kalorii.

5. Orbitrek (rower eliptyczny)

Orbitrek to nowoczesne urządzenie do ćwiczeń, które zyskuje coraz to większą rzeszę zwolenników. Łączy w sobie elementy steppera, bieżni i roweru stacjonarnego. Głównym celem treningów jest spalanie kalorii oraz tonifikowanie mięśni.

Podczas półgodzinnej sesji na orbitreku, pracując w rytmie 6 kilometrów na godzinę możemy spalić nawet 250 kalorii.

Dziewczyna ćwiczy na orbiteku

Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć skuteczność ćwiczeń na rowerze eliptycznym, staraj się wykonywać trening interwałowy, czyli naprzemienne zwiększanie intensywności i szybkości ruchów.

  • Przez minutę pracuj ramionami i nogami tak szybko, jak tylko potrafisz, po czym wróć do normalnego tempa.
  • Zrób zmianę intensywności ruchów kilka razy. Zobaczysz jak akcja serca przyspieszy! Pamiętaj, że im wyższe tętno, tym efektywniejsze spalanie kalorii.

6. Narciarstwo biegowe

W odróżnieniu od tradycyjnej jazdy na nartach narciarstwo biegowe wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej. Mowa tu o przebywaniu długich dystansów przy stosunkowo dużej szybkości, zarówno po płaskim terenie, jak i po wzniesieniach.

W zaledwie 40 minut prawidłowego uprawiania narciarstwa biegowego możemy spalić około 500 kalorii.

Wykorzystaj więc okres zimowy na praktykowanie sportów na wolnym powietrzu. Narciarstwo to świetna forma spędzania wolnego czasu, a jeśli postawimy na biegi, nasza kondycja i sylwetka poprawią się w bardzo krótkim czasie.

7. Spinning (rower stacjonarny)

Powszechnie uważa się, że spinning (trening na rowerze stacjonarnym) to jeden ze sportów, podczas którego tempo spalania tkanki tłuszczowej jest najszybsze. Rowery do spinningu są wzorowane na kolarskich, dzięki czemu można zwiększyć wydajność treningu.

Podczas intensywnej sesji trwającej 50 minut można spalić od 700 do 900 kalorii.

Osoby ćwiczą w grupie na rowerze stacjonarnym

Podczas treningu następują znaczące zmiany tempa. Często pedałuje się też na stojąco. Im intensywniejsze tempo, tym szybsze spalanie kalorii. Zapisz się już dziś na zajęcia w siłowni ze spinningu i pozbądź się nadmiaru tkanki tłuszczowej w szaleńczym tempie! Dodatkowo wysmuklisz nogi oraz poprawisz ogólną kondycję organizmu.

Jak widać na powyższych przykładach, nie musisz katować się codziennym bieganiem, jeśli nie przepadasz za tą formą aktywności. Istnieje wiele innych równie skutecznych i przyjemnych metod na spalanie kalorii i poprawę zdrowia. Wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej i ciesz się szybkimi i trwałymi efektami treningów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Franchini, E., Brito, C. J., & Artioli, G. G. (2012). Weight loss in combat sports: Physiological, psychological and performance effects. Journal of the International Society of Sports Nutrition. https://doi.org/10.1186/1550-2783-9-52
  • Trexler, E. T., Smith-Ryan, A. E., & Norton, L. E. (2014). Metabolic adaptation to weight loss: Implications for the athlete. Journal of the International Society of Sports Nutrition. https://doi.org/10.1186/1550-2783-11-7
  • Khodaee, M., Olewinski, L., Shadgan, B., & Kiningham, R. R. (2015). Rapid weight loss in sports with weight classes. Current Sports Medicine Reports. https://doi.org/10.1249/JSR.0000000000000206
  • Silva, M. N., Markland, D., CarraÇa, E. V., Vieira, P. N., Coutinho, S. R., Minderico, C. S., … Teixeira, P. J. (2011). Exercise autonomous motivation predicts 3-yr weight loss in women. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://doi.org/10.1249/MSS.0b013e3181f3818f
  • Bacon, S. L., Sherwood, A., Hinderliter, A., & Blumenthal, J. A. (2004). Effects of exercise, diet and weight loss on high blood pressure. Sports Medicine. https://doi.org/10.2165/00007256-200434050-00003
  • Stiegler, P., & Cunliffe, A. (2006). The role of diet and exercise for the maintenance of fat-free mass and resting metabolic rate during weight loss. Sports Medicine (Auckland, N.Z.). https://doi.org/10.2165/00007256-200636030-00005
  • Stoner, L., Rowlands, D., Morrison, A., Credeur, D., Hamlin, M., Gaffney, K., … Matheson, A. (2016). Efficacy of Exercise Intervention for Weight Loss in Overweight and Obese Adolescents: Meta-Analysis and Implications. Sports Medicine. https://doi.org/10.1007/s40279-016-0537-6
  • Reale, R., Slater, G., & Burke, L. M. (2017). Acute-weight-loss strategies for combat sports and applications to olympic success. International Journal of Sports Physiology and Performance. https://doi.org/10.1123/ijspp.2016-0211
  • Melanson, E. L., Keadle, S. K., Donnelly, J. E., Braun, B., & King, N. A. (2013). Resistance to exercise-induced weight loss: Compensatory behavioral adaptations. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://doi.org/10.1249/MSS.0b013e31828ba942
  • Caudwell, P., Gibbons, C., Finlayson, G., Näslund, E., & Blundell, J. (2014). Exercise and weight loss: No sex differences in body weight response to exercise. Exercise and Sport Sciences Reviews. https://doi.org/10.1249/JES.0000000000000019

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.