Rajd Dakar - z jakich składa się kategorii?

Dowiedz się więcej na temat kategorii rajdu Dakar.
Rajd Dakar - z jakich składa się kategorii?

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2019

Rajd Dakar każdego roku dostarcza nam spektakularnego, czasem mrożącego krew w żyłach widowiska. Ten rajd, który ma zwolenników w każdym zakątku planety, jest ogromnym wyzwaniem dla jego uczestników.

Dzisiaj zajmiemy się kategoriami, które tworzą legendarny Rajd Dakar. Jak się dzielą? Ile ich jest? Jakie wymagania muszą zostać spełnione przez zawodników?

Rajd Dakar składa się z pięciu kategorii: motocykli, samochodów, ciężarówek, quadów i UTV.

Ponadto w każdej z nich ustalany jest podział w zależności od tego, czy udział bierze zespół, pojedynczy zawodnik oraz czy pojazd jest standardowy czy zmodyfikowany.

Po dokonaniu wstępnego zróżnicowania przejdziemy do każdej kategorii i szczegółowo poznamy każdą z nich.

Motocykle

Ta kategoria jest najbardziej popularna w Dakarze, ponieważ wzięcie w niej udziału jest znacznie tańsza niż w pozostałych. Ponadto, jak mówią eksperci, prawdziwy Rajd Dakar to ten na dwóch kołach.

Ponadto nie powinniśmy też zapominać, że jest to najniebezpieczniejsza kategoria sławnych zawodów. Ponieważ kierowcom brakuje dodatkowej osłony zapewnianej przez dach pojazdu, drugiego pilota lub jakiejkolwiek innej pomocy.

rajd dakar - motocyklista

Limit motocykli, które mogą wziąć udział w rajdzie, wynosi 250, w ostatniej edycji rajdu Dakar rywalizowało 168, co stanowiło 30 procent całkowitej liczby uczestników. W tej kategorii biorą udział dwa rodzaje motocykli, superprodukcja i maraton.

Pierwszy z nich jest specjalnie przygotowany do konkursu, a drugi to seria typu enduro, to znaczy, że są sprzedawane publiczności. Oba muszą mieć silnik o maksymalnej pojemności 450 centymetrów sześciennych.

Historycznie najwybitniejsi zawodnicy w tej kategorii to Francuz Cyril Depres, zwycięzca pięciu edycji i Hiszpan Marc Coma. Marc jest obecnym dyrektorem sportowym Rajdu Dakar.

Rajd Dakar – samochody

W kategorii ciężarówek, która jest podzielona na trzy podkategorie, znajdziemy pilotów takich jak Nani Roma, Peterhansel i Loeb:

  • T1: pojazdy zmodyfikowane specjalnie do Rajdu Dakar. Są to gigantyczne marki o dużych budżetach. Mogą to być pojazdy z napędem na 4 koła lub z napędem na dwa koła.
  • T2: pojazdy seryjne, czyli pojazdy przeznaczone do sprzedaży w ogólnie dostępnych salonach. Te z kolei są podzielone na pojazdy z silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym T2.
  • T3: lekkie prototypy. W tej kategorii istnieje różnica między tymi o mocy większej niż 1050 cm3, a pojazdami na benzynę ciężką, jak na przykład nafta.

Samochody ciężarowe

Stosunkowo słabo znana, lecz bez wątpienia spektakularna kategoria samochodów ciężarowych istnieje od 1999 roku. Chociaż tego typu pojazdy rywalizowały wcześniej w grupie samochodów przypisanej do kategorii pojazdów ciężkich.

rajd dakar ciężarówka

Te olbrzymy muszą mieć moc od 700 do 1000 km, ich prędkość jest ograniczona do 87 mil na godzinę, a ich waga do minimum 18.740 funtów.

Ponadto w tej kategorii Kamaz (rosyjska marka ciężarówek) to królowie. Z roku na rok pozostają głównymi faworytami. Ponadto konkurują również inne marki, takie jak IVECO lub MAN.

Quady

Ta kategoria, zwana także czterokołowcami. Organizatorzy liczyli na większą liczbę uczestników w ostatnich latach, ale w ostatniej edycji Rajdu zapisało się do niej jedynie 40 zawodników.

quad rajd dakar

W quadach ustalany jest podział w zależności od tego, czy mają one dwa czy cztery koła silnikowe, limit 750 ccs dla pierwszego i 900 ccs dla drugiego.

Ponadto kategoria ta ma tę szczególną cechę, że zarówno podwozie, jak i silnik muszą być standardowymi częściami, to znaczy takimi, które są łatwo dostępne w powszechnej sprzedaży.

Bracia Patronelli, Ignacio Casale i Rafal Sönik należą do najwybitniejszych kierowców w tej kategorii.

Rajd Dakar a UTV

Ta kategoria ma tylko jeden rok i możemy zdefiniować ją jako coś pośredniego między samochodami a quadami. To dlatego, że rozmiar i moc UTV są dokładnie pomiędzy. Są to stosunkowo tanie pojazdy mające prostą mechanikę o mocy poniżej 1050 KM.

UTV rajd dakar

Ponadto w ostatniej edycji w tej kategorii zadebiutowało dziesięciu kierowców, a najlepszym z nich okazał się Brazylijczyk Torres.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.