Najdłuższe mecze tenisowe w historii

W XX wieku miało miejsce wiele meczów tenisowych, które trwały znacznie dłużej niż zwykle. Obecnie, w XXI wieku biorąc pod uwagę umiejętności zawodników, trend ten trwa nadal.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Zazwyczaj mecze tenisowe trwają od dwóch do trzech godzin, jednak zawsze pojawiają się wyjątki. W rzeczywistości miały miejsce mecze, które trwały prawie jedenaście godzin. Dlatego poniżej przypomnimy sobie i omówimy niektóre z najdłuższych rozgrywek w historii tenisa.

W ostatnich latach tenisiści stali się znacznie lepiej wykwalifikowani co sprawia, że sześciogodzinne mecze nie należą już do rzadkości. Co więcej, w dzisiejszych czasach gracze świetnie prezentują się na boisku, a także są bardzo wytrzymali. Nie jest więc rzeczą niezwykłą, że niektóre mecze trwają dłużej niż przewidywano.

Najdłuższe mecze tenisowe XX wieku

Jeden z takich pamiętnych meczów odbył się w Wimbledonie w 1969 roku między amerykańskimi tenisistami Pancho Gonzales i Charlesem Pasarelem. Podczas tego spotkania Gonzales wykonał 112 zagrań, przegrał dwa pierwsze sety, ale ostatecznie udało mu się pokonać swojego rywala.

Niedługo potem wprowadzono przerywniki, które zapobiegają przedłużaniu setów.

John McEnroe

W 1982 roku John McEnroe wygrał z Matsem Wilanderem pod koniec rozgrywek Pucharu Davisa w nie mniej niż 6 godzin i 22 minuty. Mats Wilander, wówczas 17-latek, miał już sobą wygraną w turnieju Rolanda Garrosa. Dzięki temu zwycięstwu John McEnroe pobił on nowy rekord mistrzostw, wygrywając wszystkie 12 meczów.

Najdłuższe mecze w XXI wieku

Francuscy tenisiści Arnaud Clement i Fabrice Santoro pobili rekord najdłuższego meczu podczas Wielkiego Szlema w erze Open (6 godzin i 33 minut) w 2004 roku. Mecz, który zakończył się zwycięstwem Santoro rozpoczął się w poniedziałek, ale musiał zostać zawieszony z powodu braku światła, podobnie stało się porczas piątego seta, kiedy wynik meczu był remisowy.

W 2005 roku, pod koniec mistrzostw Tennis Masters, Argentyńczyk David Nalbandian i Szwajcar Roger Federer, grali przez cztery i pół godziny. Ostatecznie tytuł zdobył Argentyńczyk i tym samym przerwał dobrą passę Szwajcarów, którzy przez  24 lata z rzędu wygrywali mecze finałowe.

Rok później, w 2006 roku, odbył się kolejny długi mecz tenisa. Tym razem Knowles i Nestor zagrali przeciwko Aspelinowi i Perry w Wimbledonie. Gra trwała 6 godzin i 9 minut, trwała dwa dni z powodu braku światła, a końcowy set zakończył się 23-21 punktami.

Niedawno, w 2009 roku, brytyjski zespół postanowił zmusić swoich zawodników do rywalizacji między sobą aby ustalić, kto zagra z Ukrainą w eliminacjach do Pucharu Davisa.

najdłuższe mecze tenisowe

Zakwalifikowanie się zajęło Chrisowi Eatonowi 6 godzin i 40 minut. Później reprezentował Wielką Brytanię w Pucharze Davisa, ale przegrał swój pierwszy mecz. Ogólny wynik był taki, że Ukraina wygrała cztery mecze do jednego.

W tym roku Radek Stepanek grał w półfinale Pucharu Davisa przeciwko Ivo Karlovicowi przez 5 godzin i 59 minut. W meczu były cztery remisy, ale ostatni set zakończył się wynikiem 16-14 na korzyść czeskiego zawodnika Radka Stepanka.

Ale, co ważne, 78 asów wykonanych przez Karlovica nie przyniosło mu zwycięstwa, ale z pewnością zapewniło mu rekord świata.

Bezkonkurencyjny rekord

W rankingu najdłuższe mecze tenisowe w historii rekordem jest ten rozegrany w 2010 roku w Wimbledonie. John Isner pokonał Nicolasa Mahuta po 11 godzinach i 5 minutach gry.

John Isner

Mecz trwał trzy dni, a drugi dzień był najdłuższy, ponieważ zawodnicy spędzili siedem godzin grając bez odpoczynku. Zawodnik amerykański wygrał finał z 70-68 punktami.

Oprócz pobicia rekordu w najdłuższym meczu pobili też inne rekordy:

• Najwięcej asów w meczu, 216.
  • Najdłuższy zestaw, 8 godzin i 11 minut.
  • Najwięcej punktów w meczu, 980.
  • Najwięcej punktów zdobytych podczas meczu, 502 – rekord osiągnięty przez Mahuta, który przegrał tę rozgrywkę.

W ostatnich latach, niezwykle długi mecz tenisowy miał miejsce w 2015 roku. Podczas Pucharu Davisa Leonardo Mayer i Joao Souza grali przez 6 godzin i 43 minuty, a mecz zakończył się wynikiem 15-13 w finałowym secie.

Rozgrywka w tak długich meczach obciąża zawodników. Mistrzostwa co prawda nie trwają długo, ale gracze są zmęczeni po innych spotkaniach, które często mają miejsce zaledwie dwa lub trzy dni wcześniej.

Jednak dla osób kochających ten sport oglądanie długich meczów tenisa to przyjemność.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.